Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρήση Linux απο μηχανικούς.


xmaze

Recommended Posts

To προβλημα εινα στο hasp...

δεν λυνεται αυτο ,εχεις επικοινωνησει με LH ΛΟΓΙΣΜΙΚΗ;

tespa o fear1976 κανει ενα λογικο λαθος,δεν ειναι μονο τα windows που προσφερουν ...νταβατζιλικι ειναι και ολα τα εμπορικα προγραμματα που υπογραφουν συμβασεις με αυτα.....(αποκλειστικη εκδοση μονο στα windows...κτλ...)

linux=ελευθερο λογισμικο ......

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

saltapidas, κι εγώ το draftsight το έχω σε ubuntu 10.10 και μάλλον θα περιμένω το 12.04 LTS, πριν αλλάξω λειτουργικό, εκτός κι αν πάω σε κανα debian.

 

Όντως με το hasp του MASTER υπάρχει πρόβλημα στο wine, δεν έχω καταφέρει να το λειτουργήσω. Η άλλη λύση που σκέφτομαι για να αποφύγω το dual-boot, είναι η εγκατάσταση με virtual machine, χρησιμοποιώντας μία παλιά νόμιμη άδεια win xp, αλλά δεν έχω βρει χρόνο να το υλοποιήσω για να αξιολογήσω τα αποτελέσματα.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Mεχρι την προηγουμενη βδομαδα το draftsight δεν μπορουσα να το βαλω στα 11,10(αν και εκανα καποια κολπακια που βρηκα)... Η μαλλον, η εγκατασταση γινοτανε, αλλα δεν λειτουργουσε σωστα.

 

Οποτε και ξαναεβαλα τα 11.04 τα οποια θεωρω πολυ πολυ καλυτερα και πιο user friendly και στα οποια το draft δουλευει μια χαρα.

 

Το Virtual machine δεν μου αρεσε καθολου σαν λυση...

Το θεμα δεν ειναι το dual boot.

το θεμα ειναι να απελευθερωθουμε απο τα windows.

Δηλ αν προγραμματα οπως το sap "ετρεχαν" σε red hat, θα μας πειραζε το dual boot??

Αϊ ντοντ θινκ σοου.

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

ειναι τοσο δυσκολο να βγει εμπορικη διανομη των στατικων προγραμματων για unix και κατ'επεκταση για linux?????

δεν μιλαω να ειναι τσαμπα..οχι

μη με παρεξηγησει κανεις.

απλα δεν θελω να πληρωνω κ για λειτουργικο.

Ελα μου ντε...

Νομιζω πως το Autocad εχει βγαλει εκδοση για Mac.

 

Παντως, οσοι θελετε να ζησετε το όνειρο, κατεβαστε το demo του Fespa και καντε το install με wine!

Link to comment
Share on other sites

saltapidas,μια και τοφερε η κουβέντα,πως μπορώ να έχω καλές ελληνικέσ γραμματοσειρές στο wine;

ΤΑΗΟΜΑ απο windows;

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

fear 1976 κανε ενα partition με μια διανομη linux....

 

ετσι το χω αλλα δεν γουσταρω να εχω win!! χαχαχαχχαχα

 

ουτε σε wine καν !!

 

μη μου "χρεωνεις" λογικο λαθος pls

 

ειπα οτι δεν θελω το "νταβατζηλικι" των win

 

δεν θεωρω νταβατζηλικι να πληρωσω ενα software οταν αυτο προσφερει υπηρεσιες αντιστοιχες της τιμης του βεβαια. πχ θα πληρωνα το nero για linux.

 

και μην τα συγχεουμε. αλλο os αλλο software

 

και μπορει να ειναι το os open source, μπορει ομως ενα software να μην ειναι τζαμπα

και μπορει να ειναι το os open source αλλα να μην ειναι τζαμπα ...

 

...μπορει μπορει μπορει ολους τους συνδοιασμους

 

εγω απλα μιλησα καποια στιγμη για εμπορικα στατικα πακετα (μεγαλης φημης) τα οποια θα ηθελα να εβγαιναν οχι μονο για WIN. (εν προκειμενω εδω εχεις δικιο για το νταβατζηλικι )

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

saltapidas,μια και τοφερε η κουβέντα,πως μπορώ να έχω καλές ελληνικέσ γραμματοσειρές στο wine;

ΤΑΗΟΜΑ απο windows;

Δοκιμασε

sudo apt-get install msttcorefonts

sudo fc-cache -fv

ετσι το χω αλλα δεν γουσταρω να εχω win!! χαχαχαχχαχα ουτε σε wine καν !!
Μια απο τα ιδια...

Μετα απο περιπου 1 χρονο χρησης των Ubuntu, τα win ουτε που θελω να τα δω...

Και νομιζω πως αυτο συμβαινει σε ολους οσους κανουν αυτη την μεταβαση καθοτι ολοι -νομιζω- εχουμε βαρεθει οχι μονο το νταβατζιλικι που αναφερει ο fear, αλλα και όλα όσα συνεπάγονται απο την χρηση των windows.

Δεν ειναι οτι τα OS Linux ειναι τοοοοσο φοβερα, αλλα οταν συγκρινεις κατι το οποιο εχει μια -διολου ευκαταφρόνητη τιμη- με κάτι free, τοτε, ναι, τα linux ειναι φανταστικα!

 

Edited by saltapidas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

Υπερβολικά καλό για να είναι αληθινό το osgeo και πολύ γρήγορο (βασισμένο στο xubuntu). Να κάνω και γώ ένα σχόλιο στην κουβέντα; Όταν σαν χώρα ολόκληρη έχουμε σύμβαση με την γνωστή εταιρία λογισμικού ώστε όλα τα τερματικά σε δημόσιες υπηρεσίες, σχολεία κλπ να έχουν ένα και μόνο λειτουργικό πως να το κάνεις... Βάλαμε τα χέρια μας και βγάλαμε τα μάτια μας.

Βέβαια φανταστείτε τώρα που θα τελειώνει κάποιος και δεν θα υπάρχουν επιδοτήσεις από ΟΑΕΔ, ΕΣΠΑ κλπ και παράλληλα δεν θα έχει το κεφάλαιο να αγοράσει 5.000€ λογισμικό τι θα κάνει; Νομίζω είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για το ελεύθερο λογισμικό να πάει ένα βήμα παραπέρα στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

& μένα δεν μ' αρέσουν καθόλου τα μονοπώλια (micro$oft, autode$k, adobe κλπ) & στράφηκα στο gnu/linux το οποίο χρησιμοποιώ αποκλειστικά. Σε ubuntu χρησιμοποιώ το draftsight & με καλύπτει απόλυτα για δικά μου σχέδια σε 2D.

Αν & το draftsight δεν είναι ΕΛ/ΛΑΚ, είναι μία πολύ καλή εναλλακτική λύση στο gnu/linux (έστω & freeware) για το autocad σε 2D σχέδια.

Edited by matthaios
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.