Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

:!::!:Καλημέρααα!!

 

Μπορείτε να μου πείτε με απλά ελληνικά , τι σημαίνει " διπλασιασμός ριμοτομικά της υποχρεωτικής πρασιάς?

ευχαριστω.:?:

 

Θέλω να ρωτήσω που βρήκες αυτή τη διατύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί αυτό ( δηλ. η πρασιά διπλασιασμένη) να ενοικιαστεί ως τμήμα οικοπέδου?

Και μια αλλη ερώτηση....αν είχατε συνιδιωκτησία σε ενα κομματι γής εκτός σχεδίου, που αναμένεται να μπεί στο καινούργιο σχέδιο πόλης ( καποια στιγμη στο μέλλον, αγνωστο πότε) θα προχωρούσατε σε κατάτμηση τώρα ή θα περιμ'ενατε να δείτε τις χρήσεις που θα έχει και τα τ.μ που θα πάρει ο δήμος?

ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Agrammatos

απο πλευράς εφορίας συμφέρει τώρα ΑΛΛΑ

έχεις ιδέα τι θα προβλέπει το σχέδιο (διάταξη δρόμων,κοινωφελείς χώροι,όροι δόμησης κλπ)?????

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί αυτό ( δηλ. η πρασιά διπλασιασμένη) να ενοικιαστεί ως τμήμα οικοπέδου?

Σαφώς και αποτελεί ακόμη τμήμα του οικοπέδου σου, αλλά τι εννοείς να ενοικιαστεί? Ως τι ακριβώς? Δεν καταλαβαίνω που το πας...

Link to comment
Share on other sites

θεοχάρη,

το οικόπεδο ειναι γωνιακό με πρόσωπο σε δρόμο και ο δήμος εχει σκόπό να το κάνει πλατεία, το μπροστινό κομμάτι ( το μισό) και να μας παραχωρήσει το υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί λίγο. Εδώ αναζητάς τον ορισμό της πρασιάς, ρωτάς αν "ενοικιάζεται", στη συνέχεια αλλάζεις θέμα και μιλάς για κατάτμηση εκτός σχεδίου που πρόκειται να μπει στο σχέδιο. Επίσης σε άλλο θέμα ρωτάς για αποζημίωση από το δήμο σε γη ή χρήμα:

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=9492&page=2

 

Μιλάμε πάντα για το ίδιο ακίνητο και αυτό που σου προσφέρουν σε αντάλλαγμα? Γιατί δίνεις λίγα-λίγα τα στοιχεία και σε διαφορετικά θέματα με αποτέλεσμα να μην έχει κανείς σαφή εντύπωση για το τι ψάχνεις τελικά εδώ μέσα.

 

Αν έχεις τόσα πολλά θέματα που σε απασχολούν, δεν νομίζω ότι θα μπορέσεις να βρεις απάντηση εδώ κάνοντας μια-μια ερώτηση. Απευθύνσου σε ένα μηχανικό της περιοχής σου εκθέτοντας ΟΛΑ τα στοιχεία, ώστε να μπορέσει να σου δώσει κατευθύνσεις και απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.