Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 06.3 3dsMAX


iovo

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Κάνω την πτυχιακή μου σε ένα θέμα που απαιτεί και ψηφιακή μοντελοποίηση μέ το 3D STUDIO MAX.

οι απορία μου είναι σχετικά με τα βήματα τις σχεδίασης σε 3d max, γιατί δεν είναι όλα έτοιμα σε 3d από autocad. (p.x.) Έχω κάποιους δρόμους μέσα στο οικόπεδο που δεν είναι 3d από το autocad και δεν μπορώ να τους "αποδώσω" ας το πω σε max.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

http://www.youtube.com/user/sausalitoman#p/u/u-all/0/r4NChm7Kw8g

 

Δείτε και τα video στα δεξιά... Εχει πολύ καλά πράγματα...

 

 

Οταν βλέπεις τέτοιες αλλαγές και βελτιώσεις, αξίζει η συνδρομή...

Δεν είμαι τόσο σίγουρος όμως και για το άλλο πακέτο που πληρώνω, το REVIT Arch... Το εύχομαι... Είναι 2 φορές ακριβότερο...

 

Και η επίσημη ανακοίνωση...

 

http://area.autodesk.com/3dsmax2011

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θέλω να ασχοληθώ με τα φωτορεαλιστικά σχέδια. Χειρίζομαι autocad και tekton, αν και το δεύτερο το αποφεύγω ομολογουμένως. Έχω δεί το χειρισμό του 3DS MAX STUDIO μου φάνηκε δύσκολο πρόγραμμα και παράλληλα εκπληκτικό. Θέλω να πάω να μάθω σε ένα φροντιστήριο που το διδάσκουν.

Υπάρχει κάποιος που το χρησιμοποιεί και θα μπορούσε να μου δώσει μια εικόνα αν αξίζει να το μάθω ή να ψάξω για κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το max (3d studio max ειναι η σωστή ονομασία) είναι από τα καλύτερα φωτορεαλιστικά προγράμματα. Φυσικά θέλει χρόνο για να το μάθεις, και για να το δουλέψεις, αλλά σίγουρα αξίζει τον κόπο. Όπως είπες και μόνος σου, καλύτερα είναι να πας σε ένα καλό κέντρο εκπαίδευσης, γιατί μόνος σου θα φας πολύ χρόνο και πάλι δύσκολα θα κάνεις κάτι καλό. Αν θέλεις σου στέλνω με πμ κάποιο κεντρο που προτείνω εγω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έχω κάνει ένα μοντελο 3d στο αutocad μαζί με cadware και το περνάω μέσα στο 3dsmax και όταν πάω να κάνω επιλογή αντικειμένων για να δώσω υλικά επιλέγεται όλος ο ΄οροφος που εχω εισάγει αντί να επιλεχτεί το αντικειμενο μόνο του.να σημειώσω ότι αυτο συμβαινει στα έπιπλα πoy έχω παρει απο το cadware έτοιμα.τι ΄πρέπει να κάνω ξέρει κανείς???ας με διαφωτίσει κάποιος γιατι πελάγωσα.ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα πρέπει να ανήκουν στο ίδιο layer και θα έχει γίνει εισαγωγή με 1object ανά layer.. Αλλιώς δεν εξηγείται... Δεν γνωρίζω το cadware και δεν ξέρω πως ίσως επεμβαίνει στη διαδικασία...

Αν σε ενδιαφέρει και μπορείς, κάνε upload κάπου το αρχείο να το δώ...

Link to comment
Share on other sites

http://ifile.it/xlt8ik1/3d.rar1.rar . το ανεβασα.έκανα κάθε έπιπλο ξεχωριστά layer και συνεχίζει το ιδιο στους καναπέδες και την βιβλιοθήκη.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, νομίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, αφού οι καναπέδες είναι στο ίδιο layer παίρνουν το ίδιο υλικό και γίνονται ένα object... Μήπως κάτι παραβλέπεις; Δεν βλέπω κάτι στραβό... Τα πόδια των καναπέδων είναι άλλο αντικείμενο και μπορείς να βάλεις άλλο υλικό...

Το ίδιο και η βιβλιοθήκη, άλλο τα χερούλια και άλλο το τζάμι...

Τί ακριβώς σε ενοχλεί;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην κατάλαβα...αλλά όταν κάνεις import το dwg στο MAX στην καρτέλα που σου βγάζει για τα import options τικάρεις την επιλογή "Create one scene object for each AutoCAD Architecture one" ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.