Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 06.3 3dsMAX


iovo

Recommended Posts

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ασχοληθεί με κανένα από αυτά που ανέφερες..

Μόνο λίγο με τον καινούριο της Autodesk (χεχε) αλλά δεν μου είπε και τίποτα. Τώρα (εδώ και καιρό) διαβάζω V-Ray.

real time mental ray??? σε τι μηχάνημα?? :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει ένα θέμα με το ότι μια καλή κάρτα για GPU rendering πηγαίνει 300-500 ευρώ οπότε φαντάζεσαι ότι του χρόνου θα έχουν βγεί 100 άλλες καλύτερες.... Αλλά μη φαντάζεσαι, μπορείς με απλά μηχανήματα να κάνεις πολύ καλή δουλειά... άσε που γρήγορα θα βρούν λύση και θα δουλεύουν πολλές μαζί οπότε δεν θα πετάς και τις παλιές...

 

Εγώ μένω κολλημένος στο Maxwell -can't teach old dog new tricks - αφού με καλύπτει... και ας υπάρχει μια Octane έτσι για να ασχολούμαι ερασιτεχνικά...

Ο Vray πάντα αποτελούσε δέλεαρ γιατί έχει καλά αποτελέσματα αλλά τελικά αποφάσισα τον εύκολο δρόμο των unbiased... Αν δεν γίνεται κάτι, δεν φταίω εγώ, αλλά το πρόγραμμα και έχω ήσυχη τη συνείδησή μου :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δουλεύω αρχιτεκτονικά σχέδια με autocad και θα ήθελα να ασχοληθώ και με το θέμα

του φωτορεαλισμού σε 3ds max, αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν πρέπει ξεκινήσω

εισάγοντας της κατόψεις που είναι 2d στο 3ds max και να συνεχίσω από εκεί και πέρα

το 3d ή αν πρέπει να γίνει κάποια προεργασία σε 3d στο autocad και στη συνέχεια να δουλέψω με 3ds max.

 

(Αν νομίζεται πως έχω ποστάρει σε λάθος ενότητα παρακαλώ μεταφέρεται το θέμα)

Link to comment
Share on other sites

ο πιο απλος τροπος κατα τη γνωμη μου ειναι να κανεις τα τρισδιαστατα στο autocad μεχρι καποια γενικη λεπτομερεια και μετα να το βαζεις στο 3dmax για λεπτομερειες και υλικα

 

δες ομως πρωτα το 3d max και μαθε το και θα βρεις τον δικο σου τροπο. Σε περιβαλλον γραφειου με δουλειες, ο τροπος ειναι αυτος που σου λεω για λογους συνεργασιας με αλλους, ταχυτητας, γνωσης του προγραμματος κλπ αλλα αν εισαι ακομη στο σταδιο του "τα κανω ολα μονος μου" θα βρεις τον δικο σου τροπο που σε βολευει.

Link to comment
Share on other sites

1. Ειδικότητα;

2. Εκδοση AutoCAD;

3. Εκδοση MAX;

4. Γνώση έχεις καθόλου από 3d σχεδίαση;

 

Αλήθεια, με ποιά εταιρία συνεργάζεσαι για τις αγορές και αναβαθμίσεις τους; Εχεις καλή υποστήριξη;

Link to comment
Share on other sites

@howard_roark γιατί κάνουμε 3d στο autocad και όχι κατευθείαν στο 3ds max?

δεν γνωρίζω το 3ds max αλλά δεν θα ήταν πιο εύκολο απτήν αρχή στο 3ds?

αναφέρεις κάποια πράγματα όπως λόγοι συνεργασίας και ταχύτητα, μου εξηγείς

λίγο σε παρακαλώ.

 

@JTB

1. άσχετος με το χώρο, βρέθηκα από σπόντα

να κάνω αυτή τη δουλειά :) και μου αρέσει!

2. autocad 2008

3. 3ds max 9

4. όχι δεν έχω καθόλου γνώσεις και όπως και το autocad

θα ξεκινήσω να μαθαίνω μόνος μου.

 

αναβαθμίσεις προς το παρόν δεν προβλέπονται διότι το κόστος είναι μεγάλο,

άλλωστε δεν βρίσκω και το λόγο να δώσω τόσα χρήματα από τη στιγμή που

με το acad 2008 κάνω μια χαρά τη δουλεία μου.

Link to comment
Share on other sites

Για την ειδικότητα, στο λέω γιατί προβλέπεται από τους κανονισμούς.

Για τις εκδόσεις ρωτάω για να δω αν έχεις ότι καλύτερο γίνεται για αυτό που θες... και δεν το έχεις...

Τη δουλειά σου ΔΕΝ την κάνεις μια χαρά... Το ACAD 2010 έχει κατά πολύ βελτιωθεί και έχει αποκτήσει μεγάλο αριθμό εργαλείων και ικανοτήτων ΕΙΔΙΚΑ για το 3D που το θέλεις.

Το MAX9 είναι αρκετά παλιό, έχω το 2011 και πίστεψέ με υπάρχουν πολλές βελτιώσεις στο τρόπο εμφάνισης του μοντέλου (σημαντικό, να έχεις preview υλικών), στην επικοινωνία με ACAD,REVIT κλπ μέσω FBX (αν και υποφέρει σε μερικά σημεία), καινούργιες βιβλιοθήκες με υλικά, μεγάλη ποικιλία plugins που μερικά αν δεν το κάνουν ήδη, δεν θα υποστηρίζουν ΜΑΧ9 σε λίγο...

 

Οσο για το 3d σε ΜΑΧ είναι παλούκι!!! Ασε που οι ενημερώσεις και οι αλλαγές θα είναι δύσκολες και χρονοβόρες... Θα σου συστήσω να ψάξεις κάποιο φτηνό πακέτο απευθείας τρισδιάστατης σχεδίασης είτε μέσω ACAD είτε εκτός...

 

Επίσης επειδή βλέπω ότι κάνεις τα δικά μου λάθη - με το συμπάθειο - ξεστραβώσου και δές και άλλα προγράμματα, όπως θα έπρεπε να κάνω και εγώ... με τεράστιες δυνατότητες...

Μερικά παραδείγματα... Αγοράζεις αρχιτεκτονικό πακέτο για να είσαι μάγκας στα σχέδια και το μοντέλο, και δουλεύεις φωτορεαλισμό στο BLENDER που ειναι ΤΣΑΜΠΑ!!! και ΤΕΛΕΙΟ!!!

Αν θέλεις σώνει και ντέ να τα σκάσεις, δες το άλλο ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ... το ΜODO!

Αν θέλεις να είσαι ευέλικτος και να μη δεσμεύεσαι από renderers μπορείς να συνδιάσεις standalone renderers σαν τον THEA RENDER, MAXWELL, OCTANE κλπ...

Να σου ανοίξω τα μάτια απλώς προσπαθώ, όχι όπως εγώ που κόλλησα με την Autodesk και πληρώνω συνέχεια!!!

Πάντως για να λέμε του στραβού το δίκιο, για MAX η συνδρομή δεν είναι μεγάλη... Νομίζω κοντά στα 300 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

όταν λέω ότι την κάνω μια χαρά τη δουλειά αναφέρομαι στο θέμα τουλάχιστον των 2d σχεδίων (κατόψεις, όψεις, τομές) και επειδή οι συνεργάτες μου (άλλος ένας λόγος που χρησιμοποιώ autocad) χρησιμοποιούν παλιές εκδόσεις.

Όσον αφορά τη καινούρια έκδοση του acad πιστεύεις δλδ ότι μπορεί να κάνει σε κάποιο

βαθμό ικανοποιητικό 3d? Επίσης για το blender ψάχνοντας στο παρελθόν στο Internet

διάβαζα ότι είναι δύσκολο και όχι τόσο καλό όσο το 3ds, όμως δεν το έχω δουλέψει για να έχω προσωπική πείρα, οπότε σίγουρα κάποιος που έχει κάνει δουλειές με αυτό ξέρει καλύτερα, νομίζεις δλδ ότι αξίζει να δαπανήσω χρόνο σε αυτό?

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν και αφού θέλεις να μάθεις αυτά τα 2 προγράμματα, μείνε στις εκδόσεις που έχεις, μάθε τα τόσο ώστε να κάνεις καλά τη δουλειά που θέλεις και μετά βλέπεις για αναβαθμίσεις ή να ψαχτείς και με άλλα προγράμματα όπως λέει ο ο JTB, ώστε να έχεις άποψη ποιό θεωρείς καλύτερο και σε βολεύει...

Σχεδιάση 3D μπορείς να κάνεις είτε πρώτα στο autocad και μετά να περνάς max για υλικά, ρυθμίσεις φωτισμού κλπ ή απευθείας στο max με βάση το 2d σχέδιο στο autocad. Στο autocad θα είσαι πιο ακριβής, ενώ το 3d του max είναι λίγο στο περίπου...διάλεξε ποιό σε βολέυει μαθαίνοντάς τα...δε μπορεί να σου πει κανείς ποιό τρόπο θα χρησιμοποιήσεις.

Το max ομολογουμένως είναι αρκετά δύσκολο και πολύπλοκο, γνώμη μου είναι να πάρεις κάποιο βιβλίο που να εξηγεί τη λειτουργία του, όχι σαν manual, αλλά να βοηθάει να κάνεις φωτορεαλισμό σε συγκεκριμένα μοντέλα, ώστε να δεις πρακτικά τι ρυθμίσεις χρειάζονται, τι γίνεται αν πειράξεις την Χ παράμετρο φωτισμού, τι αν πειράξεις την Ψ κλπ

Από εκεί και πέρα και αφού δεις χοντρικά τι κάνει το max θέλει ΠΟΛΥ εξάσκηση και ψάξιμο...μόνος σου θα βρεις άκρη και θα το μάθεις σιγά σιγά, αρκεί να έχεις το χρόνο και το περιθώριο λόγω δουλείας να πειραματιστείς...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.