Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 06.3 3dsMAX


iovo

Recommended Posts

Ολα είναι θέμα διαθέσιμου χρόνου και απολαβών... Αν κάθεσαι, ξεκίνα να δουλεύεις 3d με AutoCAD... Αν βιάζεσαι, ή αν ο πελάτης σου στέλνει ένα FAX με αλλαγή στη σκάλα και σε δύο δωμάτια και αύριο θέλει να βάλει φάκελο ή να τα δείξει στον ιδιοκτήτη, τότε δεν παίζει με το χέρι line to line σχεδίαση... Θέλεις αυτοματοποιημένες διαδικασίες... Δηλαδή... Τοίχος, πόρτα, κουνα τη πιο κεί, σκάλα, βάλε κάγκελο, κόψε τομή, δεν μου αρέσει, παίξε λίγο με τη σκάλα, ξαναδές τομή, δές όψη, όλα οκ....στέλνω PDF για εκτύπωση... Χρόνος : 30 λεπτά.

Προγράμματα; Revit, Archicad... Κόστος; Αρκετό... Απόσβεση; Αν έχεις τους πελάτες ευχαριστημένους και με τέτοια εξυπηρέτηση, νομίζω ότι μπορείς να έχεις κέρδος...

 

Οσο για τα άλλα που με ρωτάς, πάντα νόμιζα ότι τα προγράμματα είναι σαν τις γυναίκες, είναι τί θα σου κάτσει, ποιό θα σου ταιριάξει... Εγώ το blender το είχα απορρίψει για το απαράδεκτο UI (User interface) αλλά στη νέα 2.5 έκδοση είναι διαφορετικό και μόλις προχτές το κατέβασα αλλά δεν το έχω δοκιμάσει... Το Cinema4d το βρήκα καλό και γρήγορο... Το MODO δεν το έχω δουλέψει καθόλου...

Βασικά για εμένα το κορυφαίο εργαλείο του ΜΑΧ είναι το modifier stack... Δηλαδή να πάρεις ένα κύβο, να του αλλάξεις τα φώτα στους modifiers και να έχεις τη δυνατότητα να επέμβεις σε κάθε στάδιο από τη σειρά αυτή των μεταβολών και να έχεις τη πλήρη ενημέρωση στο τελικό σχήμα... Αυτό είναι το μεγάλο ατού των διορθώσεων... Το χειρότερο βέβαια είναι ότι έχεις μια πληθώρα από εργαλεία και δυνατότητες και εσύ χρειάζεσαι απλώς rendering... Μήπως επιλέγουμε το λάθος πρόγραμμα αλλά για σωστούς λόγους;

Επαναλαμβάνω να δείς και άλλους renderers... Για παράδειγμα με real-time preview ή ακόμη και GPU renderers... και να ρίξεις ας πούμε λεφτά στα μηχανήματα...

 

Εγώ για παράδειγμα επειδή εξυπηρετώ τεχνικά γραφεία και κατασκευαστές, αναγκάστηκα να είμαι ένας άνθρωπος με 3 i7 μηχανήματα που κάνουν rendering σε δίκτυο... ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΑΝΤΙΑ... και όλα τα προγράμματα γνήσια!!! Αγορασμένα!!!

Αντε τώρα με αυτό το επίπεδο λειτουργικών εξόδων και αναγκών να συναγωνιστείς την ελληνική πραγματικότητα... Αλλά, δεν μου φεύγει πελάτης... Σε 3 ημέρες προεπισκόπιση μοντέλου!!! με φωτοσκίαση και 3d.... Αλλά οι συνδρομές να τρέχουν...

 

Συγγνώμη για τη κλάψα.. αλλά έπρεπε να σου δώσω να καταλάβεις ότι όλα είναι τόσο υποκειμενικά που οι συμβουλές ίσως δεν είναι πάντα για καλό σου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές σας,

μου είπατε πραγματικά χρήσιμα πράγματα.

 

και τώρα ξεκινάει η αυτοεκπαίδευση :)

 

ναι, προτάσεις βιβλίων ευπρόσδεκτες!

Link to comment
Share on other sites

Αν τα αγγλικά σου είναι καλά (κατανόηση της γλώσσας εξ ακοής) να ψάξεις και για πολλά video tutorials όπου μπορείς να μάθεις στη πράξη εντολές και μεθόδους... Υπάρχουν πολλά στο δίκτυο... Γενικά είναι καλό να τα προτιμάει κανείς, είναι άμεσα και με επεξηγηματικά σχόλια από τους δημιουργούς τους...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 site με video tutorials για 3ds max (με συνδρομή αλλά αξίζει) το Lynda και το Digital Tutors (googlιασέ τα). Πολύ καλά videos. Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους, με μία μικρή παρατήρηση, επιτρέψτε μου.

 

Στο autocad θα είσαι πιο ακριβής, ενώ το 3d του max είναι λίγο στο περίπου...

 

ΔΕΝ ισχύει καθόλου αυτό. Το max δεν είναι καθόλου "στο περίπου". Λειτουργεί με μονάδες και συντεταγμένες, όπως και το Autocad, αλλά με διαφορετικό τρόπο.

 

Εγώ πάλι προτείνω 2d στο autocad και 3d στο max για πολλούς λόγους...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ..

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΟΔΗΓΟ ΕΚΜΑΘΗΣΗΣ- ΒΙΒΛΙΟ 3D S MAX ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΣΕ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΑ (ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ)??

ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..

 

 

Καλώς ήρθατε στο forum.

 

Παρακαλούμε μην γράφετε με κεφαλαία. Διαβάστε τους κανόνες συμμετοχής.

Ευχαριστώ. gvarth.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μπεις στο Lynda.com που έχει πολύ ωραία video tutorials ειδικά για αρχάειους. Μόνο που είναι στα Αγγλικά (και θέλει και συνδρομή)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ..

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΟΔΗΓΟ ΕΚΜΑΘΗΣΗΣ- ΒΙΒΛΙΟ 3D S MAX ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΣΕ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΑ (ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ)??

ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..

 

Εννοείς να κάνεις modeling στο ΜΑΧ για αρχιτεκτονικά ή να κάνεις φωτορεαλισμό σε αρχιτεκτονικά μοντέλα...

Γενικώς στα ελληνικά θα είναι προφανώς μεταφρασμένα και θα είναι γενικά εγχειρίδιο εκμάθησης (?) του ΜΑΧ... Υπάρχουν ειδικά βιβλία π.χ. για τον Mental Ray και αρχιτεκτονικές σκηνές, Φωτισμός αρχιτεκτονικών, κλπ...

αλλά στα αγγλικά.... Ο Στέφανος σου προτείνει το καλύτερο αν θέλεις για εκμάθηση του προγράμματος... Αρκεί να διαθέτεις ώρα για να τα κάνεις και από μόνος σου τα tutorials.

Παρεπιπτόντως.... ΤΙ χρειάζεται στον μηχανικό Παραγωγής - Διοίκησης το ΜΑΧ και μάλιστα για αρχιτεκτονικά;;;;Ποιά έκδοση έχεις αγοράσει αν επιτρέπεται;;;

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο μου διπλωμα ειναι Μηχανικος Παραγωγης & Διοικησης.. Εχω μια κατασκευαστικη στα Χανια και το δευτερο πτυχιο μου (τελειωνω πρακτικη και σε κανα 2 μηνες παρουσιαζω πτυχιακη) εινια Πολιτικων Δομικων Εργων..

Δεν εχω αγορασει καμια εκδοση... Πηγαινω σε ενα εργαστηριο ελευθερων σπουδων και μας μαθαινουν το 9... Αλλα δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.