Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ι.Κ.Α. Δημόσιου έργου


gsakel

Recommended Posts

μεχρι τελος του επομενου, οπως και η πληρωμη. καπου εχει το ικα ενα πινακα με τις καταληκτικες ημερομηνιες. πολλες φορες παιρνει και παραταση 1-2 αν πεφτει σ/κ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ασχολήθηκα μόλις με τις ηλεκτρονικές ΑΠΔ...

 

Εχω μερικές απορίες γενικές.

 

Στο πεδίο "42 - Κατασκευαστική φάση ή Εργασία Δημοσίου" τι βάζω;

Στο πεδίο "38 - Τύπος αποδοχών" βάζω "τακτικές";

 

Και κάτι ακόμη: ας πούμε πως θέτω ημερομίσθιο για έναν τεχνίτη τα 50ε. Εστω οτι εργάστηκε 20 ημέρες. Συνεπώς, οι αποδοχές του είναι 20*50=1000ε.

Αρα, εισφορές ασφαλισμένου 199,50ε, εισφορές εργοδότη 645,15ε και συνολικές εισφορές 844,65ε τις οποίες πληρώνουμε στη τράπεζα.

 

Πάμε τώρα στην απόδειξη πληρωμής που μας δίνει ο εργαζόμενος και στην ΥΔ που υπογράφει. Πήρα υπόδειγμα ΥΔ απο συνάδελφο όπου αναγράφει: "Οι ημέρες απασχόλησης μου στο παραπάνω έργο ήταν ..... και πληρώθηκα απο τον εργοδότη μου το ποσό των ...... ευρώ (αποδοχές πλην τις εισφορές ασφαλισμένου).

Στη περίπτωση μας δηλαδή, ημέρες απασχόλησης 20, και ποσό πληρωμής 800,50ε

 

Για ποιό λόγο γίνεται έτσι; δηλαδή δε θα έπρεπε να γράφουμε στην απόδειξη το ποσό των συνολικών εισφορών 844,65ε;

Link to comment
Share on other sites

Kane, προκειμένου για δημόσια έργα στο πεδίο 42 ακολουθείς το παρακάτω:

 

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CC4QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.ika.gr%2Fgr%2Finfopages%2Fdownloads%2Fapdp42.doc&ei=top2UoLPEsqUhQeqmIDACw&usg=AFQjCNFMrXY3sxV6dHdfCZXp10IhQ1M7Yw&sig2=0_u6HlUZUbKvlR8-ritQRA&bvm=bv.55819444,d.bGE&cad=rja

 

ΚΩΔ. ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

01      ΧΩΜΑΤΟΥΡΓΙΚΑ

02      ΚΑΘΑΙΡΕΣΕΙΣ

03      ΙΚΡΙΩΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΩΣ

04      ΚΟΝΙΟΔΕΜΑΤΑ

05      ΤΟΙΧΟΔΟΜΕΣ

06      ΞΥΛΟΥΡΓΙΚΑ (ΣΤΕΓΕΣ, ΔΑΠΕΔΑ)

07      ΕΠΙΧΡΙΣΜΑΤΑ

08      ΕΠΙΣΤΕΓΑΣΕΙΣ

09      ΕΠΙΣΤΡΩΣΕΙΣ

10      ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΟΙ

11      EΡΓΑ ΟΔΟΠΟΙΪΑΣ

12      EΡΓΑ ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ

13      EΡΓΑ ΛΙΜΕΝΙΚΑ

14      ΛΟΙΠΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ

 

 

 

 

Στις αποδοχές, τακτικές βάζεις.

Στην απόδειξη πληρωμής, επειδή κάνεις παρακράτηση του ποσοστού εισφοράς του εργαζόμενου, δηλώνονται λιγότερα.

 

υγ. Τώρα το διάβασα καλύτερα, οι εργοδοτικές εισφορές δεν αποτελούν μέρος της αμοιβής του εργάτη.

Edited by ted78
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

το ΙΚΑ μου έχει βγάλει ένα ποσό ως εργατική δαπάνη. Το ποσό αυτό αν έχω καταλάβει καλά πρέπει να το διαιρέσω με το κόστος του ημερομησθίου (πχ 27,49 ευρώ). Προφανώς δεν πρόκειται να βγει ακέραιος αριθμός. Τι θα κάνω σε αυτή την περίπτωση; Θα στρογγυλοποιήσω προς τα πάνω και θα πληρώσω κάτι παραπάνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε όλοι σου οι εργαζόμενοι αυτό το ημερομίσθιο θα έχουν? Μάλλον όχι.
Χονδροειδώς με αυτό που λες μπορείς να υπολογίσεις σε πόσα μεροκάματα αντιστοιχούν οι καταβλητέες εισφορές. Σε κάθε περίπτωση (πλην ολίγων) πρέπει να το καλύψεις αυτό το ποσό!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

το ΙΚΑ μου έχει βγάλει ένα ποσό ως εργατική δαπάνη. Το ποσό αυτό αν έχω καταλάβει καλά πρέπει να το διαιρέσω με το κόστος του ημερομησθίου (πχ 27,49 ευρώ). Προφανώς δεν πρόκειται να βγει ακέραιος αριθμός. Τι θα κάνω σε αυτή την περίπτωση; Θα στρογγυλοποιήσω προς τα πάνω και θα πληρώσω κάτι παραπάνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια.

Καλησπέρα παιδιά ,

τελικά ισχύει το παραπάνω γιατί έχω μια παρόμοια περίπτωση και με ενδιαφέρει να μάθω.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι. "Κόλλα" ένα ενσημο παραπάνω, δε χάθηκε ο κόσμος.

 

Το ΙΚΑ το ενδιαφέρει να πάρεις τις εισφορές που ζητά. Παραπάνω δε πειράζει, παρακάτω υπάρχιε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχουμε ενα προβλημα σε δημόσιο έργο.Καναμε μια γκάφα. Πληρώσαμε το ΙΚΑ που αντιστοιχούσε στον πρώτο λογαριασμό κανονικά (7% ήταν). Αλλά δεν είχαμε προδηλώσει ,να το πω έτσι, εργάτες. Δηλαδή γεμίσαμε κάτι λακκούβες χωρίς να δηλώσουμε κανέναν ότι βοήθησε σε αυτό! 
Τώρα ακόμα δεν έχει κατατεθεί ΑΠΔ (εως 31/1) . Οι εργασίες έγιναν 5-15 Δεκέμβρη. Τι κάνουμε? Αν δηλώσουμε τώρα εργάτη θα είναι 1500 πρόστιμο έκαστος!! Εκτός αν δεν είναι μηχανογραφημένα αυτά και μπορούμε με βοήθεια υπαλλήλου να δηλώσουμε έναν τώρα με τότε ημερομηνία.

Εκτός αν πούμε ότι ο εργολάβος μηχανικός γέμισε μόνος τους τις λακκούβες με άσφαλτο!! Αν γίνεται βέβαια αυτό....

Edited by geokon
Link to comment
Share on other sites

Εφ' οσον οι εργασιες εγιναν 5-15 Δεκεμβρη δεν εισαι εκπροθεσμος στο να δηλωσεις εργατικο προσωπικο. Το οτι πληρωσες ηδη.....ετερον εκατερον. Τα χρηματα αυτα μενουν "καβα" στο ΙΚΑ. Θα κολλησεις κανονικα τα ενσημα σου (μεχρι τελος Γεναρη) και θα συμψηφιστουν με τα χρηματα που πληρωσες ηδη.Ειτε θα πληρωσεις κατι παραπανω, ειτε θα εχεις και αλλη "καβα" για επομενα ενσημα.

Καμια γκαφα δεν κανατε. Συνηθιζετε αυτο που κανατε, οταν ο εργολαβος βιαζεται να παρει ενημεροτητα για να εισπραξει. Προπληρωνει το ποσο που αντιστοιχει στον λογαριασμο και μετα συμψηφιζονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ράνια, τον Ιανουάριο δεν εργαστήκαμε καθόλου στο έργο. Συνεπώς οι εργάτες δεν απασχολήθηκαν καθόλου.

 

Δε στέλνω δηλαδή καθόλου ΑΠΔ; δε πιστεύω να έχω κάποιο πρόβλημα το ότι είναι μη συνεχιζόμενες οι υποβολές των ΑΠΔ. Πχ εχω υποβάλλει για 10-11-12 του 2013 πάντα εμπρόσθεσμα.

 

Και κάτι άλλο. Για κάθε μήνα πρέπει να υπογράφουν ΥΔ και αποδείξεις για τις χαμηλότερες εισφορές;

 

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.