Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά)


Recommended Posts

Σωστη επισημανση,οταν η σχολη λεγετει Εργων υποδομης το

Πολιτικος Μηχανικος ΤΕ απο που προκυπτει?Γιατι σε αυτη την

περιπτωση αλλαζει και το ονομα της σχολης...

 

Απλα επειδη στην Ελλαδα κολλαμε στους τυπους και στα ονοματα

οι φιλοι των ΤΕΙ μπηκαν σε αυτο το τρυπακι.

 

Επισης οι διπλωματουχοι λενε διπλωματουχος ΜΜ ΕΜΠ,οι

τεχνολογοι γιατι δεν λενε πτυχιουχος ΜΜ ΤΕΙ Κοζανης?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όσοι τελειώνουν τα τει ο τίτλος τους είναι: Πτ. Μηχανικός (Έργων Υπόδομής ή Δομικών Έργων) Τ.Ε. Παλαιότερα από ΚΑΤΕΕ ή το λεγόμενο Μικρό Πολυτεχνείο (Σχολή Υπομηχανικών όπου δεν υπέρχε ο διαχωρισμός δε κτιρικά ή συγκοινωνιακά) νομίζω έχουν μόνο το δικαιώμα να γράφουν: "ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Τ.Ε." ή αυτοί που έχουν και τα δύο πτυχία, δομικών και υποδομής (για το τελευταίο δεν είμαι σίγουρος).

Τώρα αν κάποιοι από ΤΕΙ το κάνουν είναι λάθος

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια αφελή ερώτηση.

Στο Μικρό Πολυτεχνείο , που έκαναν μαθήματα;

 

Στο κυλικείου του Ε.Μ.Π. !!!:D

 

Που να ξέρω.. πάντως υπήρχε η σχολή όπου αποφοιτούσας οι υπομηχανικοί, υπάγώταν στο Ε.Μ.Π.

Link to comment
Share on other sites

Οι υπομηχανικοί στην αρχή αποφοιτούσαν από το ΕΜΠ !!!

Δηλαδή τα μαθήματα και όλη την εποπτεία την είχε το ΕΜΠ.

Link to comment
Share on other sites

Πιο μεγάλο λάθος δε μπορείς να κάνεις. Μην διαβάζεις που στη φυλλάδα του ΤΕΕ μας λένε τεχνολόγους, υπομηχανικούς, κλόουν κτλ Αυτοί είναι όροι 30-40 χρονών. Από την ίδρυση των ΤΕΙ ο επίσημος τίτλος των απόφοιτων ΣΤΕΦ είναι "Πτυχιούχος ....................... Μηχανικός Τ.Ε.".

Αν σας φωναζω Μηχανικους Τ.Ε. ειστε αυτοματως καλυτεροι παρα Υπομηχανικοι;

 

Εγω παντως προτιμάω Υπομηχανικό (μικρού πολυτεχνείου) από μηχανικο Τ.Ε. του ΤΕΙ.

 

Και οι φιλολογοι αν ονομαστουν αυριο "Μηχανικοι φιλολογίας" για μένα φιλόλογοι-παπαγαλοι θα παραμείνουν. Τα γένια και τα ράσα δεν κανουν τον παπα. Το ίδιο εννοείται και για κάποια τμήματα πανεπιστημιακά που τωρα τελευταία έγιναν πολυτεχνικά για να ονομαστούν μηχανικοί.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.