Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά)


Recommended Posts

Πάντως φίλοι φοιτητές , επειδή κάποιες από τις μεγαλύτερες εταιρείες (ΑΕ) στον χώρο ανήκουν σε αποφοίτους ΤΕΙ , μην ζορίζεστε τόσο τώρα που είστε φοιτητές , γιατί η πιάτσα θα σας προσγειώσει και οι δημόσιοι υπάλληλοι που σας κάνουν αμετροεπείς δεν θα είναι εκεί τότε .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρχικά καταχωρημένο από NIKOLAOSK

Πιστεύω θα υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά από την πλευρά του ΤΕΕ .

 

Αυτό το λέω για τον εξής λόγω .

 

Ερώτηση

 

Σκέφτηκε ποτέ κανένας τι έχει να συμβεί σε μια εξίσωση δικαιωμάτων των ΤΕΙ με τα ΑΕΙ όταν δικαιωθεί και το αίτημα των πολυτεχνείων όσων αφορά στην αναγνώριση του 5 έτη βασικού πτυχίο με Master ?

 

Εάν λοιπόν υπάρχει πλήρης εξίσωση ποια θα είναι η διαφορά του πτυχίου Master πολυτεχνείου με αυτό του βασικού πτυχίου ΤΕΙ ?

Θα μου πείτε ότι το Master δεν δίνει επαγγελματικά δικαιώματα .

Ποια θα είναι όμως η αντιμετώπιση της μίας με την άλλη περίπτωση από την στιγμή που το Master θα αναγράφεται στον ενιαίο τίτλο του πολυτεχνείου και όχι ως ξέχωρου δεύτερου τίτλου ?

 

Γι' αυτό λοιπόν θα υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά ως προς τα κριτήρια αντιμετώπισης της μίας περίπτωσης από την άλλη από την πλευρά του ΤΕΕ .

-------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Θα άφηνες τον άρρωστο γιο σου να τον εξετάσει κτηνίατρος?

τον δερματολόγο να σφραγίσει την κουφάλα του δοντιού σου?

τον φαρμακοποιό να κάνει διάγνωση και να σου δώσει αντιβίωση??

 

Αν όχι τότε πως δέχεσαι τον ΗΜΜΥ να το παίζει ΜΜ τον ΠΜ να το παίζει ΗΜ και πάει λέγοντας??

 

Άμα τους δώσουν το Μαστερ ας πουν και τον όρκο του Ιπποκράτη...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και όλες οι υπόλοιπες ανήκουν σε αποφοίτους ΑΕΙ, ή ακόμα καλύτερα σε ανθρώπους που δεν έχουν σπουδάσει τίποτα.Τι σχέση έχει?

 

Αυτό που θέλω να πω εγώ είναι οτι κανείς δεν αναγκάζει κανέναν να σπουδάσει τίποτα.Επαγγελματικά δικαιώματα δεν είχαν ποτέ τα ΤΕΙ οπότε όποιος πήγαινε "υποτίθεται" πως ήξερε τι επιφύλλασε το μέλλον.Αν κάποιος είχε ένα στόχο, θα τον θυμόταν και πρίν τη στιγμή που δήλωσε οτι ήθελε να πάει ΤΕΙ και σίγουρα αν του άρεσε το αντικείμενο θα είχε φροντίσει να ενημερωθεί.Εναλλακτικά αν κάποιος πάει σε ΤΕΙ απο σπόντα και στη συνέχεια λατρέψει το αντικείμενο, υπάρχουν οι κατατακτήριες.Για αυτούς που είχαν οικονομικό πρόβλημα και δεν μπορούσαν να σπουδάσουν μακριά απο το σπίτι τους...η ζωή είναι άδικη αυτό είναι το μόνο σίγουρο.Σίγουρα υπάρχουν και χειρότερα...σε κάποιους δεν δίνεται καν η ευκαιρία να σπουδάσουν, η φτώχεια και η ανεργία μαστίζουν τη χώρα μας.

 

Και εγω ήθελα να πάω στο Harvard...να πάω να βρίσω τους καθηγητές μου και το ΤΕΕ και το κράτος που δεν έχουμε και εδω κάτι που έστω να πλησιάζει το Ηarvard?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες τι σου είπα .

Ακριβώς αυτό εννοώ ότι πετυχημένοι μπορεί να είναι από παντού και καλό είναι να μην έχεις την αίσθηση του περιούσιου , γιατί αυτό φαίνεται ότι σας δίνουν κάποιοι δημόσιοι υπάλληλοι εκεί .

 

Οσο γιά τα ΤΕΙ , έπρεπε να είχαν βάσει του Νόμου , επαγγελματικά διακώματα , 6 μήνες πριν την αποφοίτηση του πρώτου πτυχιούχου , δηλαδή από το 1986 .

Δεν φταίνε λοιπόν τα παιδιά που πάνε εκεί επιεδή το κράτος δεν τηρεί τους νόμους που το ίδιο ψηφίζει .

Το ίδιο ισχύει γιά κάποιες πολυτεχνικές σχολές όπως των μηχ. περιβάλλοντος και υλικών που δεν έχουν ακόμη ΕΔ , των μεταλλουργών που παίρνουν τώρα και των εφαρμοσμένων μαθηματικών που πήραν πέρσι .

 

Αρα το επιχείρημα σου δεν στέκει .

Link to comment
Share on other sites

@gvarth Σε αυτή τη συζήτηση που κρατάει χρόνια, έχω αντιπαρατεθεί πολλές φορές με πολύ κόσμο. Είτε είχαν επιχειρήματα, είτε απλά ήθελαν να πουν μία εξυπνάδα. Πρώτη φορά όμως βλέπω κάποιον να με κατηγορεί γιατί πήγα ΤΕΙ και όχι εξωτερικό. Όλες αυτές οι νέες αντουανέτες που ρωτάνε γιατί δε τρως παντεσπάνι αφού δεν έχεις ψωμί, δεν είναι καλό σημάδι. Με εξόργισε αρχικά αλλά όσο το σκέφτομαι τόσο τον λυπάμαι.

 

 

Κανείς ΔΕΝ είναι υποχρεωμένος να συμμετέχει. Όταν όμως αποφασίσει συμμετέχει δεν νομίζω να έχει νόημα να γράφει ότι τσατίστηκε με τις αηδίες που κατά την άποψή του διατυπώνονται.

 

Όταν κάποιος έχει λυμένο το οικονομικό , ίσως και να του φαίνεται αδιανόητη η επιλογή σπουδών στα ΤΕΙ στην Ελλάδα. Αυτό ισχύει , είτε τον καταλαβαίνουμε είτε όχι. Του είναι αδιάφορο. Ο καθένας εδώ διατυπώνει απόψεις ανάλογες με τα βιώματά του. Φυσικά και θα ακουστούν πολλές απόψεις , θα υπάρξουν και διαφωνίες. Άλλο όμως διαφωνίες και άλλο η απαξίωση που εκφράστηκε.

 

 

Δεν σβήνω το μήνυμα μου μόνο και μόνο για να έχει νόημα το δικό σου...

 

Πράξε όπως κρίνεις .

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα εγω πως είστε μπάζα?ΚΑΝΕΝΑ εκπαιδευτικό ίδρυμα δεν βγάζει αμόρφωτους.Απλά στα ΤΕΙ είναι γνώστες καθαρά πρακτικών θεμάτων, στα ΑΕΙ έχουν πολύ ισχυρό θεωρητικό υπόβαθρο.Συμφωνώ να πάρετε και εσείς δικαιώματα αλλά διαφωνώ καθέτως με το παραλήρημα αυτών των ΠΔ(αν και κάποιος συνάδελφος μέσω του forum με ενημέρωσε για επίπεδα τεχνικών έργων αλλά δεν το έχω ψάξει ακόμα-αν είναι έτσι συμφωνώ).Βέβαια τέτοια ΜΠΑΡΟΥΦΑ όπως τα Ε.Δ είναι πρωτοτυπία της Ελλάδας...ας καταργηθούν, να γίνουμε Ευρώπη και ο κάθε κατεργάρης στο πάγκο του.

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα εγω πως είστε μπάζα?ΚΑΝΕΝΑ εκπαιδευτικό ίδρυμα δεν βγάζει αμόρφωτους.Απλά στα ΤΕΙ είναι γνώστες καθαρά πρακτικών θεμάτων, στα ΑΕΙ έχουν πολύ ισχυρό θεωρητικό υπόβαθρο.Συμφωνώ να πάρετε και εσείς δικαιώματα αλλά διαφωνώ καθέτως με το παραλήρημα αυτών των ΠΔ(αν και κάποιος συνάδελφος μέσω του forum με ενημέρωσε για επίπεδα τεχνικών έργων αλλά δεν το έχω ψάξει ακόμα-αν είναι έτσι συμφωνώ).Βέβαια τέτοια ΜΠΑΡΟΥΦΑ όπως τα Ε.Δ είναι πρωτοτυπία της Ελλάδας...ας καταργηθούν, να γίνουμε Ευρώπη και ο κάθε κατεργάρης στο πάγκο του.

 

ΣΤΕφ τμήμα Ηλεκτρολογίας

 

31 εργαστήρια 38 θεωρίες εξάμηνη πρακτική άσκηση και πτυχιακή εργασία

είπες κατι?

 

Τώρα για το επίπεδο δυσκολίας των θεμάτων

 

ΤΕΙ Λάρισας τμήμα Ηλεκτρολογίας

 

το μάθημα είχε δηλωθεί από 273 σπουδαστές, 109 σπουδαστές παρουσιάστηκαν, και μόνο 15 είχαν προσβάσιμο βαθμό. Ποσοστό επιτυχίας κάτω του 15% !

 

http://teilarissa.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί οι αποτυχόντες να έχουν περισσότερα δικαιώματα από τους επιτυχόντες των εξετάσεων , επειδή είχαν περισσότερα λεφτά και πήγαν στο εξωτερικό .

Και γω που νόμιζα ότι τα δικαιώματα μας τα δίνει το πτυχίο/δίπλωμα και όχι η βαθμολογία των πανελληνίων...

Link to comment
Share on other sites

να γιατί χρεωκοπήσαμε...

 

65.000 έλληνες φοιτητές σπουδάζουν σήμερα στο εξωτερικό, ενώ σχεδόν 1 δισ. ευρώ «βγαίνει» ετησίως από τη χώρα μας για σπουδές σε χώρες της Ευρωπαϊκής Ενωσης ή τις ΗΠΑ.

 

Οπως λέει μάλιστα ο Αγαμέμνων, για μια άνετη φοιτητική ζωή (και εφόσον δεν μένεις στους περιζήτητους δρόμους του κέντρου του Λονδίνου) αρκούν 9.700 ευρώ.Μαζί με τα δίδακτρα ενός πανεπιστημίου μεσαίας κλίμακας, το ποσό ανεβαίνει στα 12.000 ως 13.000 ευρώ ετησίως για σπουδές στην περιζήτητη Βρετανία, ενώ φοιτητές που σπουδάζουν σε ελληνικά πανεπιστήμια αλλά είναι μακριά από τον τόπο κατοικίας τους δηλώνουν ότι ξοδεύουν 10.000 ως 11.000 ευρώ.

 

Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&'>http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2& ... z17S27PVM1

Κάθε πόλη και ΑΕΙ, κάθε χωριό και ΤΕΙ

Τα αιτήματα που αγγίζουν τον παραλογισμό, οι κινήσεις των βουλευτών και οι περιζήτητες σχολές

 

 

Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2& ... z17S5AULwG

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΕφ τμήμα Ηλεκτρολογίας

 

31 εργαστήρια 38 θεωρίες εξάμηνη πρακτική άσκηση και πτυχιακή εργασία

είπες κατι?

 

Τώρα για το επίπεδο δυσκολίας των θεμάτων

 

ΤΕΙ Λάρισας τμήμα Ηλεκτρολογίας

 

το μάθημα είχε δηλωθεί από 273 σπουδαστές, 109 σπουδαστές παρουσιάστηκαν, και μόνο 15 είχαν προσβάσιμο βαθμό. Ποσοστό επιτυχίας κάτω του 15% !

 

http://teilarissa.blogspot.com/

 

Στα λόγια μου έρχεσαι.Εργαστήρια=ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ.Το επίπεδο καλά κάνει και είναι ψηλό...μονό που στα ΤΕΙ είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.