Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά)


Recommended Posts

Προσπαθούμε να αποκρυπτογραφήσουμε τι λένε τα ΠΔ, τι υπογράφει ποιος και τι και αν πρέπει η όχι. ΔΟΥΛΕΙΕΣ υπάρχουν? Οι πτυχιούχοι τι νομίζουν ότι άμα πάρουν ΕΔ θα βρούνε εργασία αύριο? Οι διπλωματούχοι τι φοβόμαστε μήπως μας πάρουν την δουλειά μας (που δεν υπάρχει)? Δεν έχω δει κάποια συντονισμένη προσπάθεια από τι κράτος για τόνωση της οικονομίας, αγοράς και οικοδομικής δραστηριότητας που έχει στην κυριολεξία πατώσει . Μόνο αερολογίες "πρέπει εκείνο θα δώσουμε έμφαση στο άλλο" κτλ πού θα έλεγε και ένας 15χρονος. Φαγωνόμαστε μεταξύ μας και πολύ φοβάμαι ότι στο τέλος θα μείνουμε όλοι με τα επαγγελματικά μας δικαιώματα στο......χέρι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως είναι κρίμα, ακόμα και εδώ στο φόρουμ που σε άλλα νήματα βοηθάμε ο ένας τον άλλο καταντήσαμε να μαλώνουμε και να απαξιώνουμε πρόσωπα και θεσμούς (και εγω συμπεριλαμβάνομαι σε αυτούς που απαξιώνουν).

Θα έπρεπε εξ'αρχής να υπάρχει σαφής διάκριση των επαγγελματικών δικαιωμάτων των μελών του ΤΕΕ και φυσικά στο τι θα γίνει στους συνάδελφους στα ΤΕΙ.

Προσωπική άποψη είναι ότι υπάρχει μια διαφορά και πρέπει να αποτυπωθεί μέσα από τα επαγγελματικά διακιώματα.

Και όλα αυτά γίνονται μέσω αναδουλειάς. Κακά τα ψέμματα δεν υπάρχουν δουλειές και σίγουρα όλοι προσπαθούμε να προστατεύσουμε τους εαυτούς μας. Οι μεν δε θέλουμε άλλους, οι δε θέλουν να μπουν κτλ.

Κατ' εμε κρισιμότερο είναι το θέμα των στατικών. Δυστυχώς είμαστε σε σεισμογενής χώρα και είτε το θέλουμε είτε όχι το αν κάποιος καλώς ή κακώς έχει δικαίωμα υπογραφής θα φανεί...

Όχι πως απαξιώνω άλλου είδους μελέτες απλά τα στατικά έχουν άμεση σχέση με την ανθρώπινη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

πάνω σ'αυτό που λέει ο Charlie που είναι σοβαρό θέμα και θέλει μεγάλη υπευθυνότητα

και γνώση τόσο στην μελέτη που άντε αυτή ελέγχεται και από την υπηρεσία και άλλο τόσο

και πολύ περισσότερο στην επίβλεψη,με την άποψη του ΤΕΕ και πολλών εδώ μέσα εμείς της

Ανώτατης Τεχνολογικής Εκπαίδευσης είμαστε οι δολοφόνοι και οι καθηγητές μας οι ηθικοί

αυτουργοί,ρε λίγο ντροπή ρε,αλλά όλα για την μαρμίτα..

Link to comment
Share on other sites

...και θέλει καλοπέραση ! Γι'αυτό σταματήστε να ξεκατινιάζεστε και ασχοληθείτε με κάτι δημιουργικό! (Ζωγραφική, μπαλέτο, break dance κ.ο.κ)

Link to comment
Share on other sites

εκεί ήθελα να καταλήξω παπα-Mike και chironis,αλλά έχω ακούσει τόσες λα-κίες-μα που μπαίνω και'γω στο τρυπάκι ώρες ώρες..

Link to comment
Share on other sites

Σαν μηχανολόγος να πω τον πόνο μου.

 

Το "δυσκολότερο" ΑΕΙ μηχανολογίας για να εισαχθεί κάποιος το 2010 ήταν στο ΕΜΠ με 19112 μόρια ενώ το "ευκολότερο" ήταν το τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών Δυτ. Μακεδονίας (Κοζάν) με βάση 18056.

 

Το "δυσκολότερο" ΤΕΙ μηχανολόγιάς ήταν το τμήμα Μηχανολογίας ΤΕΙ Πειραιά με 13844μόρια ενώ το "ευκολότερο" το ΤΕΙ Μηχανολογίας Δυτ. Μακεδονίας (Κοζάνη) με 7430 μόρια.

 

ΑΕΙ: 18056->19112

ΤΕΙ: 7430->13844

 

Πως μπορεί να ισχυριστεί κάποιος ότι ο απόφοιτος που πέρασε σε ΤΕΙ με 7430 μόρια είναι το ίδιο καλός με τον "χειρότερο" που πέρασε σε ΑΕΙ μηχανολογίας με 18056;

Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλα είναι πολύ καλύτερος από αυτόν που έγραψε 0, πήγε στη Βουλγαρία, τα έσκασε για ένα πτυχίο της πλάκας και τώρα είναι γραμμένος στο ΤΕΕ και μας το παίζει και μάγκας.

 

Επίσης το θέμα είναι ποιος παίρνει πτυχίο και όχι ποιος μπαίνει. Ο τελευταίος που λες απλά ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΠΤΥΧΙΟ ΠΟΤΕ. Μόνο το 30% κατά μέσο όρο παίρνει πτυχίο μην το ξεχνάς.

 

Edit: επίσης το Δυτ. Μακεδονίας είναι πολύ χειρότερο σαν ΑΕΙ από το ΤΕΙ της Κοζάνης. Άρα όσοι αποφοιτήσουν από το ΤΕΙ Κοζάνης θα έχουν κάνει ποιοτικότερες σπουδές...

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος ειπε οτι οι περισσοτεροι διπλωματουχοι απο Ελλαδα γουσταρουμε αποφοιτους της Βουλγαριας και της Ρουμανιας να λεγονται μηχανικοι. Προσωπικα αυτους εγω τους βλεπω καχυποπτα μεχρι να μου αποδειξουν οτι πραγματι μπορουν να λεγονται μηχανικοι (ή γιατροι-και τετοιοι υπαρχουν ενα σωρο).

 

Ειτε 4 ειτε 8 πιασεις ειτε 10 στις πανελληνιες το ιδιο πραγμα το βλεπω εγω (για να μην παω και παραπανω). Δεν κανεις για επιστημονας-μηχανικος, τελος.

 

Σε ΤΕΙ που η βαση ειναι το 7, παρολο που ο πρωτος ειχε 16, οι περισσοτεροι ειναι ελαχιστα πανω απ το 7. Συνεπως και το 50% να τελειωσει κακο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.