Μετάβαση στο περιεχόμενο

Autocad : Εναλλακτικές λύσεις δωρεάν ή με μικρό κόστος


Χρησιμοποιείτε Autocad ή/και κάποιο συμβατό εναλλακτικό πρόγραμμα ;  

866 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Χρησιμοποιείτε Autocad ή/και κάποιο συμβατό εναλλακτικό πρόγραμμα ;

    • Autocad
      593
    • Autocad LT
      61
    • AvaxCad
      0
    • A9Cad
      2
    • progeCAD
      34
    • veCad
      0
    • Intellicad
      74
    • ZWCad
      25
    • Caddit
      0
    • DraftSight
      22
    • NanoCad
      10
    • BrlCad
      1
    • BricsCad Intellicad
      2
    • ARES
      1
    • Τίποτα από τα παραπάνω.
      74


Recommended Posts

Για δωρεάν Intellicad και με δυνατότητες επεξεργασίας αρχείων Autocad έως και την έκδοση 2009, μπορεί κανείς να ανατρέξει μεταξύ άλλων και στις παρακάτω διευθύνσεις :

 

http://www.intellicad.net/profiles/blogs/free-intellicad

 

http://www.supershareware.com/get/free/intellicad.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Έχω σκοπό να ανεβάσω κάποια utilities για προμετρήσεις που θα "τρέχουν" μέσα από το zwCad Professional 2009 . Υπάρχει ενδιαφέρον ;

 

Καλή συνέχεια.

 

Γιώργος

 

lisp ή vba είναι gvarth; Ενδιαφέρον πάντα υπάρχει... :)

 

Δοκιμάζοντας το zwcad διαπίστωσα ότι για vba θέλει τη visual basic 6. Επειδή αυτή δεν είναι δωρεάν ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να χρησιμοποιηθεί η vb express 2008 ή έστω τα runtimes της vb6?

Link to comment
Share on other sites

Οι ρουτίνες στις οποίες αναφερόμουν είναι σε VBA . Αν ήταν σε lisp δεν θα χρειαζόταν η Pro έκδοση για να τις αξιοποιήσεις.

 

Η Professional έκδοση έχει ενσωματωμένη VBA η οποία εγκαθίσταται αν ζητηθεί πλήρης εγκατάσταση. Στην περίπτωση που έχεις την "απλή" , και πάλι ο προγραμματισμός είναι εφικτός αλλά τότε είναι που απαιτείται η VB είτε η VB.NET προκειμένου να υλοποιηθεί σύνδεση με το Intellicad.

 

Εναλλακτικά, μπορεί να υλοποιηθεί σύνδεση με την VBA του Excel.

 

Για περισσότερες λεπτομέρειες που υπεισέρχονται σε θέματα προγραμματισμού : [email protected]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προσθεσα μια ψηφοφορια σχετικα με το τι προγραμματα χρησιμοποιουμε για σχεδιασμο και επεξεργασια .dwg

Μπορουμε να ψηφισουμε παραπανω απο ενα προγραμμα. Αν εχω ξεχασει κατι αξιολογο μπορουμε να το προσθεσουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ είχα επαφή με το Acad από πολύ παλιά και μου άρεσε γιατί τότε δεν υπήρχαν και εναλλακτικές.... Χωρίς το Internet η Ελλάδα ήταν τότε χωρίς πηγές πληροφόρησης οπότε μόνο αυτό έμενε... Σήμερα χρησιμοποιώ ΒΙΜ εφαρμογές (REVIT) και έχω το ΑCAD 2010 το οποίο πραγματικά είναι από τις καλύτερες εκδόσεις, ίσως η καλύτερη και έχουν προστεθεί πολλά εργαλεία που θυμίζουν επιλογές του 3dsMAX... Σαφώς πληρώνεις αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ξέρει κανείς τίποτα για το zwcad? το βρήκα για αγορά και μου φαίνεται σαν κλώνος του autocad. Όλα ίδια, μενου, toolbars, εντολές, express tools και 3D, αλλά και πολύ οικονομικό. Έχει κανένας εφαρμογές VBA? Καμία ασυμβατότητα βρήκε κανένας? κολλάει καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς μας ήρθες !

 

Έχοντας μεταφέρει κώδικα από εφαρμογές που είχα σε Autocad VBA , μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι ελάχιστα πράγματα άλλαξα στον κώδικα των επιμετρητικών προγραμμάτων που είχα.

 

Γενικά είναι αξιόπιστο και συμβατό σε μεγάλο βαθμό.

 

Πρόσφατα έκανα δοκιμές να περάσω στο περιβάλλον του αντικείμενα σχεδίασης κατευθείαν από το MS EXCEL . Μόλις καταλήξω σε συμπεράσματα , θα σε ενημερώσω.

 

Να έχεις κατά νου ότι συμβατότητα και υποστήριξη VBA έχεις ΜΟΝΟ με την Professional έκδοση του προγράμματος.

 

Φιλικά

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ φίλε μου.

 

Κοίταξε την λύση με το Excel γιατί βολεύει πολύ και είναι εύκολο να οργανώνεις τα δεδομένα σου σε γραμμές και στήλες και συνδυάζοντας τα δεδομένα σε σχεδιαστικά αντικείμενα στο zwCad ή στο Autocad με ελάχιστες αλλαγές στον πηγαίο σου κώδικα.

 

Αν χρειαστείς βοήθεια , ρίξε μια ματιά και εδώ .

 

Αν χρειαστείς πρόσθετες διευκρινήσεις ή κάποια συγκεκριμένη βοήθεια , επανερχόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.