Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί του πόστ "οδηγίες προς αρχιτέκτονες.."


Highlander

Recommended Posts

Προσωπικά ο τίτλος του πόστ "οδηγίες προς αρχιτέκτονες απο ένα πολιτικό μηχανικό" με προσβάλει.

Θα θεωρούσα καλό να αντικατασταθεί ο τίτλος με "συμβουλές" προς αρχιτέκτονες΄.

Δεν είναι δυνατόν η στατική η οποία είναι μια υπολογιστική επιστήμη να "καθοδηγεί" την αρχιτεκτονική η οποία είναι μια επιστήμη που διέπει η φαντασία και η ... η δημιουργικότητα νέων φόρμων μέσα απο ένα φάσμα φαντασία μέσα απο ένα φάσμα δημιουργίας.

Θα πρέπει να καταλάβουν οι κύριοι πολ. μηχανικοί ότι προηγείται η αρχιτεκτονική και κατόπιν διέπεται κανόνων να στέκονται. Κατανοώ βέβαια ότι τα κτίρια μας θα πρέπει να στέκονται γι αυτό και προτείνω την "αλλαγή" του τίτλου, σε συμβουλές. απο οδηγίες.

 

Ευχαριστώ

και ευχαριστώ για την κατανόηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοίταψε highlander, χωρίς καμμία αρνητική προσωπικά διάθεση, εχω να πω ότι επειδή η αρχιτεκτονική εξυπηρετεί των άνθρωπο ως αυτοσκοπο και όχι την φαντασία και την δημιουργία θα πρέπει το αρχιτεκτονικό σχέδιο να ειναι υλοποιήσιμο και ασφαλές αλλίως θα πρέπει να παραμεινει μακετα σε αρχιτεκτονικούς διαγωνισμους και περιοδικά.

Και κατί ακόμα επειδή συνεργάζομαι με αρχιτέκτονα στο γραφείο, δεν μπορώ να καταλαβω την λογική του να σχεδιάζεις κάτι επιδεικνύοντας πλήρη αδιαφορία για την θέση που θα καταλάβουν τα δομικά στοιχέια είτε αυτα είναι τοιχεία έιτε μεταλλικά χιαστα κτλ. Δηλαδή τα δομικά φέροντα στοιχεία δεν μπορούν να ενταχθούν επιτυχώς στον αρχιτεκτόνικο σχεδιασμό συμβαλλόντας και στην αισθητική πληρότητα του κτιρίου; Τόσο δύσκολο έιναι? Εγώ γιατι το κάνω αυτό εκ των υστερων δηλαδη που συνηθως είναι αργά?

Όσον αφορά τον τιτλό θα μπορούσε όντως να αλλάξει σε συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,

έχοντας αρχίσει την επαγγελματική μου πορεία με αρχιτέκτονες και συνεχίζοντας την έτσι, επέτρεψε μου να δηλώσω τον θαυμασμό και σεβασμό μου προς την αρχιτεκτονική.

 

Για να σου απαντήσω:

α) Άργησε πάρα πολύ να σε πειράξει ο τίτλος.

β) Το greekarchitects.gr εδώ δεν συμφωνεί μαζί σου.

γ) Η λέξη "οδηγίες" είναι πολύ προσεκτικά επιλεγμένη. Εμπεριέχει τις έννοιες "ευθύνη", "νόμος", 'Κανονισμός". Θέλει να δώσει έμφαση στο γεγονός οτι όσα γράφονται δεν είναι συστάσεις αλλά απαιτήσεις, αναγκαιότητες, προϋποθέσεις. Οι "συμβουλές" πρέπει να δίνονται σε περίπτωση που υπάρχει εναλλακτική λύση. Για αυτά στα οποία αναφέρεται το επίμαχο θέμα θεωρώ πως δεν υπάρχει εναλλακτική.

δ) Επειδή οι οικοδομές είναι πραγματικές, καλύτερα να έχουμε ως "καθοδήγηση" μια υπολογιστική επιστήμη και όχι μια που βασίζεται σε αρτίστικες ικανότητες.

ε) Θα πρέπει να καταλάβετε επιτέλους, ως κλάδος, οτι υπάρχουν κι άλλες επιστήμες ισάξιες της δικής σας, αν όχι πολύ σημαντικότερες. Το λάθος σας, εκφράζεται αυτολεξεί στην φράση σου " προηγείται η αρχιτεκτονική και κατόπιν διέπεται κανόνων να στέκονται", μια φράση που έχει ενσωματωθεί στο DNA του κλάδου σας. Όχι φίλοι μου, αν θέλετε να φέρετε τον τίτλο του Μηχανικού, θα πρέπει να καταλάβετε πως στα κτηριακά έργα προηγείται η ασφάλεια του κοινού.

Link to comment
Share on other sites

Highlander πλάκα κάνεις ?

 

Ασχολήσου με κανένα άλλο θέμα ουσίας.

 

Σου ξανάπα......πήγαινε καμιά βόλτα με μοτόρι και άσε τώρα τα προσβολές και ετς να ούμ.:-o:P;)

Link to comment
Share on other sites

στα κτηριακά έργα προηγείται η ασφάλεια του κοινού.

 

Αυτό δεν τίθεται καν προς συζήτηση.

 

Δηλαδή τα δομικά φέροντα στοιχεία δεν μπορούν να ενταχθούν επιτυχώς στον αρχιτεκτονικό σχεδιασμό

συμβάλλοντας και στην αισθητική πληρότητα του κτιρίου;

Εύγε συνάδελφε. Θίγεις ένα από τα ζητήματα στα οποία φαίνεται η (επιτρέψτε μου την αγοραία έκφραση) μαγκιά του μελετητή.

 

Θεωρώ ότι η λέξη "οδηγίες", καλώς υπάρχει στον -υπό συζήτηση- τίτλο.

Είδα το link που παρέθεσες συνάδελφε acnt, όμως η φράση "προς Αρχιτέκτονες" είναι -κατά την γνώμη μου- ελαφρώς ενοχλητική

(αλλά επ' ουδενί προσβλητική).

 

Εξηγούμαι, ευθύς αμέσως. Όλοι μας έχουμε παραδεχτεί ότι άγνοια για κάποιες από τις οδηγίες έχουν και Πολιτικοί Μηχανικοί.

Για ποιο λόγο να απευθύνονται οι οδηγίες μόνο στους Αρχιτέκτονες Μηχανικούς αλλά όχι και στους Πολιτικούς Μηχανικούς;

 

Γι' αυτό τον λόγο, προτείνω τον εξής τίτλο: "Οδηγίες για την σωστή διαμόρφωση των φορέων κτιριακών έργων" ή κάτι παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

Τυγχάνει επίσης μιας και δεν το ανέφερα στο αρχικό πόστ, το εν λόγω άρθρο να είναι καθόλα μα καθόλα χρήσιμο άλλο που το γνώριζα κιόλας όμως όπως και τις εν λόγω οδηγίες.

Φίλε acnt Σου αξίζουν συγχαρητήρια και μνεία πάλι για τη χρησιμότητα προς τους νέους συναδέλφους.

Ξαναλέω πάλι πως προσωπικά με πείραξε, χωρίς να υποτιμώ τις άλλες επιστήμες αλλά μιλώντας για τα όρια τις αρχιτεκτονικής όπου θα μπορούσε να ήταν πολύ μεγαλύτερα εξυπηρετόντας περιβαλλοντικούς αλλά και αισθητικούς κανόνες ξαναλέω ότι το οδηγίες* είναι λάθος.

Περιβαλλοντική συνείδηση θα έπρεπε να διέπει τα έργα των αρχιτεκτόνων και γενικότερη αισθητική των πόλεων. Βρίσκω το άρθρο πολύ χρήσιμο και ότι πρέπει να βρίσκεται σε μια γωνιά στο μυαλό των νεώτερων συναδέλφων αλλά ξανατονίζω τους κανόνες που θα έπρεπε να διέπουν το έργο.

 

 

*αναφέρομαι στην λέξη και όχι το άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,

...

Οι "συμβουλές" πρέπει να δίνονται σε περίπτωση που υπάρχει εναλλακτική λύση. Για αυτά στα οποία αναφέρεται το επίμαχο θέμα θεωρώ πως δεν υπάρχει εναλλακτική.

δ) Επειδή οι οικοδομές είναι πραγματικές, καλύτερα να έχουμε ως "καθοδήγηση" μια υπολογιστική επιστήμη και όχι μια που βασίζεται σε αρτίστικες ικανότητες.

ε) Θα πρέπει να καταλάβετε επιτέλους, ως κλάδος, οτι υπάρχουν κι άλλες επιστήμες ισάξιες της δικής σας, αν όχι πολύ σημαντικότερες. Το λάθος σας, εκφράζεται αυτολεξεί στην φράση σου " προηγείται η αρχιτεκτονική και κατόπιν διέπεται κανόνων να στέκονται", μια φράση που έχει ενσωματωθεί στο DNA του κλάδου σας. Όχι φίλοι μου, αν θέλετε να φέρετε τον τίτλο του Μηχανικού, θα πρέπει να καταλάβετε πως στα κτηριακά έργα προηγείται η ασφάλεια του κοινού.

 

Ακριβώς!

 

Φιλε highlander όπως ορθά γράφεις κάτω από το όνομά σου, φέρεις ταυτόχρονα τον τίτλο του αρχιτέκτονα άλλά κατά τον ίδιο βαθμό και τον τίτλο του μηχανικού. Ως εκ τούτου δεν θα πρέπει να υπερτιμάς την μία σου ιδιότητα σε βάρος της άλλης. Για την πληρότητα των αρχιτεκτόνων σχετικά με την δεύτερη ιδιότητά τους πιστεύω ότι παρόμοιες οδηγίες από πολιτικούς μηχανικούς είναι πολύ χρήσιμες. Προσωπικά αν γράψει κάποιος αρχιτέκτονας περί αρχιτεκτονικών οδηγιών προς πολιτικούς μηχανικούς, θα τις διαβάσω με ενδιαφέρον.

Εξάλλου το "οδηγίες" είναι η ελληνική απόδοση του guidelines (τι να λέμε, κατευθυντήριες γραμμές?) και δεν πρέπει να παραπέμπει σε στρατιωτικά τύπου, οδηγίες-κατευθύνσεις!

 

ps Θα πρέπει επιτέλους να καταλάβουν όλοι οι φίλοι του forum ότι όλοι οι διπλωματούχοι (τουλάχιστον) μηχανικοί είμαστε συνάδελφοι. Κατά τρόπο ανάλογο όλοι οι ιατροί είναι μεταξύ τους συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

όμως η φράση "προς Αρχιτέκτονες" είναι -κατά την γνώμη μου- ελαφρώς ενοχλητική
Και πάλι η επιλογή των λέξεων ήταν πολύ προσεγμένη. "Προς Αρχιτέκτονες" ναι, καθότι δεν μπορώ να δώσω οδηγίες σε έναν πολιτικό μηχανικό. Υποτίθεται οτι αυτά τα πράγματα είναι το "Πάτερ ημών" μας.

 

Δεν θα μπορούσα να έχω ως τίτλο "Οδηγίες για την σωστή διαμόρφωση των φορέων κτιριακών έργων", διότι πάλι θα ήταν αλλαζονικός απέναντι σε άλλους πολιτικούς μηχανικούς (άλλωστε ποιος είμαι εγώ να συμβολέψω τον Χ πολιτικό μηχανικό όταν ξέρω πόσο πιό έμπειρος είναι από εμένα; )

 

Ο τίτλος πιστεύω πως είναι άψογος: στοχεύει όλους τους αρχιτέκτονες και όλους τους πολιτικούς μηχανικούς που -επιτρέψτε μου την έκφραση- αρχιτεκτονίζουν ή πιό απλά, δεν έχουν ακόμα την κατάλληλη πείρα από κατασκευές (όπως είμαι κι εγώ τώρα και ήμουν πολύ περισσότερο κάποια χρόνια πρίν).

 

Highlander, ελπίζω οτι μετά τις εξηγήσεις μου, να κατανοείς αν όχι να δέχεσαι, τις επιλογές μου. Λυπάμαι που σε πείραξαν και να είστε σίγουροι οτι ακόμα και η ένσταση ενός ατόμου θα ήταν αρκετά ισχυρός λόγος να αλλάξω τον τίτλο.

 

Δυστυχώς όμως, από την στιγμή που τόσο καιρό το συγκεκριμένο "άρθρο" υπάρχει και αλλού, θεωρώ λάθος το να αλλάξω τον τίτλο.

 

I beg your pardon...

 

 

YΓ.

Προσωπικά αν γράψει κάποιος αρχιτέκτονας περί αρχιτεκτονικών οδηγιών προς πολιτικούς μηχανικούς, θα τις διαβάσω με ενδιαφέρον.

Θα ήθελα πολύ να δω ένα θέμα "οδηγίες σωστής σύνθεσης σε πολιτικούς μηχανικούς".

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πολύ να δω ένα θέμα "οδηγίες σωστής σύνθεσης σε πολιτικούς μηχανικούς".

 

τοτε θα μετονομασεις το θεμα σε "οδηγιες σωστου στατικου υπολογισμου σε αρχιτεκτονες" ?

 

γιατι το θεμα που θελεις να δεις, σημαινει οτι καποιος θα γραψει σε 100 αραδες εναν τυφλοσουρτη που θα περιεχει 5 χρονια σπουδων + τα χρονια της εμπειριας και της μελετης του. Πιστευεις οτι αυτο ειναι εφικτο?

 

Γιατι, το πολυ χρησιμο θεμα των "οδηγιων" προς αρχιτεκτονες, δεν ειναι ακριβως αυτο. Ειναι ενας πολυ καλος μπουσουλας που βοηθαει την αρμονικη συνεργασια μεταξυ των δυο ειδικοτητων. Δεν μαθαινει στον εναν πως να κανει την δουλεια του αλλου, αλλα πως να μην την δυσκολευει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.