Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όρια οικισμού από σταθερά


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Έχω στα χέρια μου έναν οριοθετημένο οικισμό (ΦΕΚ181δ/85) και περιγράφει το όριο του οικισμού ότι ορίζεται από τα εξής σημεία

1. σπίτι του τάδε ιδιοκτήτη

2.διαστάυρωση ταδε

3.ρέμα τάδε

... κ.ο.κ.

επειδή το οικόπεδο του πελάτη μου είναι οριακά εντός οικισμού,

πως ορίζεται η γραμμή ορίου οικισμού όταν λέμε π.χ.το σημείο

1. σπίτι του τάδε ιδιοκτήτη

στην μπροστινή γωνιά του κτιρίου?στην μέση?πίσω?

ή

2.διαστάυρωση ταδε

στην μέση των δρόμων?στην άκρη?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα λέει σπίτι?

συνήθως λένε βόρεια γωνία ή κάτι τέτοιο(δεν μπορεί όταν έγινε η οριοθέτηση να έβγαλαν το μισό σπίτι εκτός0

στην συγκεκριμένη περίπτωση εκμεταλλεύσου το

χρησιμοποίησε όποια γωνία σε βολεύει

 

τώρα όσον αφορά τη διασταύρωση ναι στη μέση

 

κοίταξε να δεις όμως αν εφαρμόσεις τα όρια του οικισμού σωστά και δεις ότι έχεις μια

ζώνη καμιά δεκαριά - εικοσι εκατοστά εκτός οικισμού δεν χάλασε και ο κόσμος

σε μια αντίστοιχη περίπτωση εγώ το έδειξα όλο εντός.

τώρα μπορεί άλλοι συνάδελφοι να μη συμφωνούν εγώ σε 2-3 στρέμματα γήπεδο δεν

δείχνω εκτός οικισμού τμήμα 20-30 m2

Link to comment
Share on other sites

chrisven ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

ναι, λέει οικία Παπαδόπουλου μόνο.

αν πάρω ας πουμε την πίσω γωνιά του κτιρίου κι ενώσω με το 2ο σταθερό θα είμαι όλος εκτος οικισμού,

ενώ αν πάρω την μπροστινή γωνιά θα είμαι σε ένα τμήμα εντός , οπότε θα κάνω χρήση της ευεργετικής παραγράφου που λέει ότι μπορώ να το θεωρήσω όλο εντός μέχρι Ε=άρτιο οικόπεδο.

μάλλον θα πρέπει να πάω στην Πολεοδομία να ρωτήσω,

φτου.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε axoul

πάντα σε αυτές περιπτώσεις τα πράγματα ερμηνεύονται πρός το συμφέρον του ιδιοκτήτη

όταν υπάρχει περιγραφή ορίων δεν μπορεί να υπάρχει απαίτηση ακρίβειας

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

Συζητάτε ως ΠΜ και ξεχνάτε ότι η απόφαση οριοθέτησης, εκτός από την περιγραφή των τοπογραφικών στοιχείων (σπίτια, αποθήκες διαστάρωση κλπ) που καθορίζουν τα όρια του οικισμού, συνοδεύεται από διάγραμμα ή σκαρίφημα στο οποίο προσδιορίζεται η θέση των περιγραφόμενων στοιχείων και σχεδιάζεται η όδευση του ορίου και συγκεκριμένα το σημείο της οικοδομής ή της διασταύρωσης κλπ.

 

Εάν υπάρχει περίπτωση αμφισβήτησης της θέσης ενός στοιχείου, τη λύση θα την δώσει η οικεία πολεοδομία. Με δεδομένο ότι σήμερα το Google Earth καλύπτει πολλούς οικισμούς της χώρας, είναι πιθανό να υπάρχει κάλυψη και του οικισμού που ενδιαφέρει τον axoul και να έχει, έτσι, μία εποπτική εικόνα του οικισμού ώστε να τη συνδυάσει με το διάγραμμα της οριοθέτησης.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΑΡ ευχαριστώ για τον χρόνο σου και που μου θυμίζεις ότι είμαι ΠΜ.

Εάν δεις το σκαρίφημα που συνοδεύει την απόφαση οριοθέτησης θα δεις ότι είναι τελείως ασαφές αφου παρουσιάζονται σαν χοντρες κουκίδες τα σημεία της όδευσης της γραμμής ορίου.έχεις δίκιο ότι πρέπει να ξαναπάω πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε MAKAP

εγώ ως γνωστόν δεν είμαι ΠΜ

ο συνάδελφος axoul περιέγραψε τα όσα εμφανίζονται στις περισσότερες οριοθετήσεις

στα σκαριφήματα δεν φαίνονται κτίρια είναι άλλωστε σε κλιμακα 1/5000

στις αεροφωτογραφίες που χρησιμοποιούνται παράλληλα ενδεχομένως να φαίνονται κτίρια αλλά και αυτές είναι μέσης κλίμακας 1/6000 και η όδευση του ορίου σχεδιασμένη με μαρκαδόρο (γραμμή 3 χλστ) δηλ περίπου 15-20μ

με βάση αυτά έγραψα την πρώτη απάντηση

Link to comment
Share on other sites

@ όλους τους συμμετέχοντες στη συζήτηση

Την ώρα που έγραφα το μήνυμά μου υπήρχαν μόνο τα δύο πρώτα (axoul και chrisven) και αυτά σχολίαζα. Την ώρα που ανέβασα το post είχαν ήδη καταχωριστεί τα #3 έως #5, χωρίς να τα έχω διαβάσει. Εύκολα, άλλωστε, αυτό διαπιστώνεται από την ώρα καταγραφής των μηνυμάτων.

 

Σε κάθε περίπτωση, ζητώ συγγνώμη, από όλους για την ατυχή τοποθέτηση του post και πολύ περισσότερο από τον ΘΕΟΧΑΡΗ, τον οποίο είναι παράλογο να χαρακτηρίσω ΠΜ, έστω και χαριτολογώντας, όπως έκανα για τους δύο καλούς συναδέλφους, αν και περίμενα ότι θα καταλάβαινε το τι συνέβη πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.