Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέγιστη διατομή τεγίδας IPE


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα, γιαυτό είπα να διαλέξει θέσεις που να βγαίνουν μόνο με εξωραφή! Η εσωραφή είναι για λόγους ψυχολογίας... Μην πάρει ο κάθε μάστορας αέρα και βαράει ματίσεις όπου λάχει, όπως λάχει... ;)

 

Υ.Γ: Προκειμένου περί ΙΡΕ100 ~ ΙΡΕ120 δεν τρέχει και τίποτα... Εννοείται ότι καθώς "χοντραίνουν" οι διατομές "χοντραίνουν" και τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Bλέπε post#59 , τον βολεύουν τα ανοίγματα δεν χρειάζεται καμία μάτιση.

Τα ρετάλια ( <20%) που θα περισσέψουν έχουν ένα κόστος 50Ε το οποίο το υπολογίζουν στην προσφορά τους οι κατασκευαστές.

Στο τέλος θα τα μαζέψει κανένας γύφτος με 0,10Ε/kg.

Link to comment
Share on other sites

Eσύ ξέρεις πολλά για συγκολλήσεις...μεταλλικέ αρχιτέκτονα ;)

Παιδιά , το είπα οι συγκολλήσεις είναι τεράστιο κεφάλαιο .

Για μεγάλα έργα οι εταιρείες ζητάνε τα

WPS , WPAR , NDT κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , το είπα οι συγκολλήσεις είναι τεράστιο κεφάλαιο

 

Συμφωνώ και επαυξάνω και το τονίζω θέλει προσοχή, γνώση και εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα ηθελα την γνωμη σας οσον αφορα τις διατομες των τεγιδων σε βιομηχανικο κτιριο 12*25 , αποσταση πλαισιων /5 μ αποσταση τεγιδων 0,75μ.Εχω λυσει με ΕC-1 τις φορτισεις..Μου ζητα διατομη τεγιδας ΙΡΕ 200 και δοκο πλαισιου ΙΡΕ 330.Μου φαινεται υπερβολικο.Εχω 5 φαντνωματα και οριζοντια αντιανεμια στο 1-3-5 φαντνωμα.Το υψος του κτιριου ειναι 8 με κορφια 8,80.Θεωρωντας την επιδραση της επικαλυψης (g=0.50kn/m2)και μη ελεγχου της τεγιδας σε στρεπτοκαμπτικο λυγισμο πεφτω σε διατομη ΙΡΕ 120-140.Θα με ενδιεφερε η αποψη σας...

 

Παρατήρηση:

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Edit" και διορθώστε. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, terryd

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.