Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση ενέργειας σε δημόσιο κτήριο


konstadina

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας.Είμαι φοιτήτρια μηχανολόγος και θέλω να δώσω μια ενεργειακή πρόταση σε μεγαλο δημόσιο κτίριο(θέμα εργασίας).Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω φωτοβολταικά και τριχοειδεις σωλήνες.Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση?:D

Ο τίτλος θα πρέπει να είναι ορθογραφημένος και με σωστό τονισμό. Ετσι μπορεί να γίνει αποτελεσματικότερη η αναζητηση λέξεων-κλειδιών.

CostasV

Link to comment
Share on other sites

Να μην ανοίγουν τα παράθυρα, αλλά να είναι κλειδωμένα.

 

Με αυτό το τρόπο:

 

1. θα αναγκάζονται οι καπνιστές (παρόλο ότι απαγορεύεται το τσιγάρο) να βγαίνουν εκτός κτιρίου για να καπνίσουν και ως συνέπεια θα έχουν ...

2. μειωμένες θερμικές απώλειες τον χειμώνα, και

3. μειωμένα φορτία κλιματισμού το καλοκαίρι

 

Με τους τριχοειδείς σωλήνες πώς θα γίνει εξοικονόμηση;

 

Πάντως με τα φωτοβολταϊκά δεν θα γίνει εξοικονόμηση ενέργειας, αλλά (ο σκοπός είναι να γίνει... άλλο αν θα γίνει στην πράξη) εξοικονόμηση χρημάτων. Δεν ελλατώνεται η ενέργεια που χρησιμοποιείται, απλώς αλλάζει η πηγή της ενέργειας...

Link to comment
Share on other sites

Χωράει και άλλα: αν υπάρχουν τα περιθώρια για σημαντικές μεταβολές μέχρι και τροποποίηση της διάταξης των εξωτερικών κουφωμάτων μπορείς να προτείνεις για φυσικό δροσισμό το καλοκαίρι...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το φυλλάδιο του ΚΑΠΕ περιγράφει τους τρόπους εξοικονόμησης ενέργειας σε ένα κτήριο. Υπάρχει και βιβλιογραφία για την διαχείριση και εξοικονόμηση ενέργειας σε κτήρια.
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΤΥΧΙΑΚΗ.ΕΡΓΑΣΙΑ 6 ΜΗΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΒΕΒΑΙΑ.ΟΠΟΤΕ ΕΛΕΓΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΜΙΣΗ ΚΛΠ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά χαίρεται, καινούργιος στο επάγγελμα και τελείος άπειρος. Πρώτα θέλω να σας ευχαριστήσω για την τεράστια βοήθεια που δίνετε στους μηχανολόγους. Δεύτερο μου έχει ζητηθεί να φτιάξω μιαν τεχνοοικονομική μελέτη οικίας με ηλιακούς συλλέκτες για θέρμανση χώρου. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι πρέπει να γίνει. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ ώς δηπλωματική είχα εξοικωνόμηση ενέργειας σε υφιστάμενο κτήριο

(νοσοκομείο αποκατάστασης αναπήρων) στην Πάτρα.

 

μπορείς να παίξεις με όλα αυτά που σου είπαν τα παιδιά καθώς και με εναλλάκτες θερμότητας, inverter μηχανήματα παντού και τα φωτοβολταϊκά σαν επενδυτική πρόταση (δεν ξέρω αν γίνεται όμως απο μια δημόσια υπηρεσία προς μια άλλη) να δίνουν το ρεύμα στην ΔΕΗ με την υψηλή τιμή που δίνει σήμερα και να το καταναλώνουν απο το δίκτυο της ΔΕΗ επειδή τους έρχεται στην μισή τιμή!

 

είναι μεγάλο το αντικείμενο και για να σου δοθεί ορθότερη λύση είναι ο τίτλος της εργασίας καθώς και το μέρος όπου είναι το κτήριο.ορόφους, τ.μ., τί μηχανολογικό εξοπλισμό έχει καθώς και τα κουφώματα , μονώσεις κτλ.

 

αν και offtopic...

 

Παιδιά χαίρεται, καινούργιος στο επάγγελμα και τελείος άπειρος. Πρώτα θέλω να σας ευχαριστήσω για την τεράστια βοήθεια που δίνετε στους μηχανολόγους. Δεύτερο μου έχει ζητηθεί να φτιάξω μιαν τεχνοοικονομική μελέτη οικίας με ηλιακούς συλλέκτες για θέρμανση χώρου. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι πρέπει να γίνει. Ευχαριστώ.

 

 

α)καταρχάς πόσα τ.μ. είναι η οικοδομή σου.

β)τί θέρμανση έχει ή τί θέρμανση θα γίνει (ενδοδαπέδια ή κλασική)

 

για θέρμανση δαπέδου το συνηστώ ανεπιφύλακτα , αλλά για κλασική εγκατάσταση........

 

anyway!χρειάζεσαι ένα boiler λεβητοστασίου 3πλής ενεργείας 500 lit (τουλάχιστον , ανάλογα με τα τ.μ. της οικοδομής).επιπλέον συλλέκτες ηλιακούς για τα 500lit νερού επιλεκτικούς απο 6m2-8m2.

Η σύνδεση των πλακών με boiler θα γίνει με χαλκοσωλήνα μονωμένη και όχι πλαστικό.

αυτά ως προς το μηχανολογικό μέρος!και τέλος μια σύνδεση κυκλοφορητών απο λέβητα στο boiler και απο το boiler στους συλλέκτες.θερμόμετρα ελέγχου κτλ.

 

υπάρχουν στο εμπόριο και έτοιμα κιτ απο εταιρείες ηλιακών!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.