Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διακρίσεις νέων μηχανικών !


isovitis2003

Κατά πόσο οι κρατικοί φορείς συμβάλουν στην ανάπτυξη τ  

198 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Κατά πόσο οι κρατικοί φορείς συμβάλουν στην ανάπτυξη τ

    • Λιγότερο από 10%(Καθόλου)
      121
    • (10-30)% Μη ικανοποιητικά!
      69
    • (30-60)% ικανοποιητικά
      6
    • (60-100)% Πολύ ικανοποιητικά!
      2


Recommended Posts

Αυτό το θέμα έχει δημιουργηθεί με σκοπό ,αφενός την ενημέρωση της Ελληνικής κοινότητας μηχανικών για τις διακρήσεις των νέων της μηχανικών, τοσο σε εθνικό όσο και σε διεθνές επίπεδο,και αφεταίρου στην αναγνώριση τους απο όλους εμάς!

 

 

http://allday-news.blogspot.com/2009/09/blog-post_7330.html

post-22166-13188722885_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ειδικός στο θέμα, έχω την αίσθηση ότι οποιαδήποτε καινοτομία, μόνο το κράτος, που έχει τα λεφτά και τους ερευνητικούς φορείς (σε συνεργασία πανεπιστημίων με δημόσιες εταιρείες και ενίοτε με ιδιωτικές), μπορεί να κάνει στην Ελλάδα.

Σε όσες ιδιωτικές εταιρείες έχω δουλέψει (δηλαδή σε 3), όλες υποτίθεται ότι κάνανε προγράμματα καινοτομίας και όλα ήταν βιτρίνες. Οχι ότι και στα κρατικά κέντρα, γίνεται οργασμός καινοτομίας, αλλά κάτι παραπάνω γίνεται πιστεύω. Κυρίως διότι υπάρχουν τα λεφτά (που προέρχονται βέβαια από την ΕΕ)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω εν μερει με τον CostasV. Όποια ερευνα γινεται αυτη τη στιγμή στην Ελλάδα γίνεται κυριως από το κράτος (Πανεπιστήμια). Δε νομίζω όμως πως εισάγουμε τιποτα ιδιαιτερες καινοτομίες - εκτός κάποιων λίγων εξαιρέσεων.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απορώ με όσους ψήφισαν κάτι άλλο..

Τα ΑΕΙ και Ερευνητικά Ινστιτούτα δεν είναι φορείς του Δημοσίου συνάδελφοι;;

Ξέρετε πολλά ιδιωτικά ΑΕΙ στην Ελλάδα ή πιστεύετε ότι μόλις δημιουργηθούν θα ρίξουν και χρήματα για έρευνα;;

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο ότι η έρευνα, σήμερα, γίνεται στην Ελλάδα, κυρίως, από τα ΑΕΙ-ΤΕΙ, διερωτώμαι αν το θέμα της δημοσκόπησης αφορά σ' αυτό που έχουμε καταλάβει όλοι μας ή ο isovitis εννοούσε τη βοήθεια, με στοιχεία κλπ, που συνήθως ΔΕΝ παρέχουν οι κρατικοί φορείς στην έρευνα ;

Link to comment
Share on other sites

Ενα τερατιο ζητημα παντως δεν ειναι μονο ο χωρος και ο τροπος ερευνας..

Το μεγαλυτερο "αγκαθι" της Ελληνικης πραγματικοτητας ειναι οτι ακομα και αυτες τις λιγες πραγματικα καινοτομες και πρωτοποριακες εφευρεσεις δυστυχως αδυνατουμε να τις προωθησουμε ωστε να εχουν πρακτικη εφαρμογη.. Ερευνα για την ερευνα δεν εχει ουσιαστικο νοημα κατα την προσωπικη μου αποψη..

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=5318

Link to comment
Share on other sites

Η Ελλάδα έχει 3 ευρεσιτεχνίες α)της αρπακτής β)της καρέκλας γ)του θαψίματος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.