Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια σε ζευκτό


 

Recommended Posts

EVAN τα κατακόρυφα φέροντα δομικά στοιχεία θα είναι από σκυρόδεμα ή μεταλλικοί στύλοι; Επιπλέον για επικάλυψη τι θα βάλεις; Πάνελ, κεραμίδια; Από τα σχέδια φαίνεται ότι ο οργανισμός πλήρωσης θα είναι τοιχοποιία. Τι είδους;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο σημείο Α θα πρέπει να γίνει δοκάρι πρόβολος για να πατήσει επάνω ζευκτό. Λίγο προβληματικό, μήπως να μετέφερα το ζευκτό λίγο πιο δεξιά; (κόκκινη γραμμή)

 

Επίσης τα ζευκτά πάλι δεν θα έχουν την ίδια κλίση άρα πρόβλημα με τις τεγίδες.

 

Ακόμα για να γίνει τετράριχτη θα πρέπει να υπάρχει και αμείβοντας για να συγκρατεί το ζευκτό που σημαίνει πως χάνω ωφέλιμο ύψος από κάτω. Η τύπισσα, ιδιοκτήτρια, θέλει να βγάλει πατάρι εσωτερικά.

 

Τα κατακόρυφα σκέφτομαι μπετό με περιμετρικό δοκάρι από μπετό το οποίο όμως λόγω κάτοψης δεν θα είναι και εντελώς περιμετρικό κάπου θα χρειαστούν προβολάκια. Επικάλυψη από κεραμίδι

 

zavi όταν λές δοκό έδρασης ποια εννοείς αν είναι η δοκός από μπετό που συνδέει τα υπ/τα αυτή θα πρέπει να βρίσκεται στα 3.8μ. περίπου από το δάπεδο για το πατάρι που λέγαμε.

 

rigid τι είναι καλκάνι;

post-584-131887228928_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1.Δοκό έδρασης εννοώ μία δοκό στην οποία θα πατάνε οι αμείβοντες (ψαλίδια).Αυτή στην περίπτωσή σου είναι η δοκός που συνδέει τα υποστηλώματα,απλά πρέπει να την υψώσεις στη ΜΙΣΗ διατομή της για να φτιάξεις ''φωλιές'' ή αλλιώς ''κόντρα'',ή αλλιώς άρθρωση.

Εδώ που τα λέμε,θα κάνεις άρθρωση ή πάκτωση των αμειβόντων?Μπορείς να κάνεις κ τα δύο ξέρεις...

 

2.Για το ύψος το ξέρω ότι η 4ριχτη σου τρώει παραπάνω ωφέλιμο από τη λύση που προτείνεις τώρα,όμως όταν ειπα την πρότασή μου δεν ήξερα τα δεδομένα κ επίσης δεν φαινόμασταν να έχουμε καταλήξει κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα να πατήσουν οι αμείβοντες πάνω στο δοκάρι στο οποίο θα έχουν εγκιβωτιστεί αγκύρια, βέβαια με αυτό τον τρόπο δεν κρατιούνται στο άνοιγμα που θα τείνουν να κάνουν.

Εσύ εννοείς να γίνει ένα Γ ανάποδο ώστε το κατακόρυφο σκέλος της δοκού να κρατάει το άνοιγμα;

 

Το πρόβλημά μου είναι το προβολάκι που πρέπει να φτιάξω για δοκό στον πρώτο ζευκτό......

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αυτό λέω.

 

Όσο για το πρόβλημά σου,δεν το κατάλαβα.Τελικά κατέληξες στο σχέδιο που ανήρτησες?

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα που λέω είναι πως στο σημείο που έχω κυκλώσει με Α το δοκάρι θα είναι πρόβολος γιατί εκεί κάνει μια εσοχή το κτίριο.

Δεν έχω καταλήξει ακόμα προσανατολίζομαι στις δικές λύσεις με τις 4ριχτες απλά και πάλι τα ζευκτά δεν θα έχουν την ίδια κλίση άρα πρόβλημα με τις τεγίδες

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα στις τεγίδες.Ποιός είπε ότι μπαίνουν μονοκόμματες?

 

Στο πέτσωμα είναι το θέμα,που θα το ''κλέβουν'' λίγο λίγο μέχρι να τους βγει..........Κάνε τον κορφιά παράλληλο τότε στη μία διεύθυνση του κτιρίου να φας το πτηνό μόνο στην άλλη....

 

Η λύση σου πάντως μου άρεσε περισσότερο.

 

Και ξαναρωτάω:ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΕΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ όταν ένας διακεκριμένος συνάδελφος αντιμετωπίζει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Μονοκόμματες δεν μπαίνουν αλλά όταν το ένα δοκάρι είναι πιο έξω από τα άλλο οι τεγίδες θα πατάνε υπό γωνία ως προς την κατακόρυφο.

 

ψιτ για το προβολάκι κουβέντα;

 

εδιτ διακεκριμμένος μ'αρεσε

 

ποια λύση λες με τα στραβά ζευκτά;

Όσο για τους αρχιτέκτονες φταίει μάλλον που το άνοιξα στα στατικά

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά η τελευταία λύση μου φαίνεται και εμένα η καλύτερη.

"Πρόβλημα" θα είναι μόνο στο πέτσωμα αλλά τα μαστόρια θα το φέρουν.

Αλλά κοίτα τις κλίσεις στο δεξιό μονόριχτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.