Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορά τετραγωνικών αποσπάσματος/κύρωσης πράξης


Recommended Posts

Συνάδελφοι μηχανικοί, δώστε μου σας παρακαλώ τα φώτα σας.

 

Οικόπεδο στον Γέρακα, μετά από διορθωτική πράξης εφαρμογής το 1996 έχει εμβαδόν, 467,71 τ.μ.

Το ίδιο οικόπεδο στο κτηματολόγιο είναι περασμένο με εμβαδόν 482,00 τ.μ..

Τι έχει συμβεί? Το κτηματολόγιο πως συντάχθηκε και έδωσαν εμβαδόν 482,00 τ.μ.? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

kwstas

συνάδελφε κάπου προφανώς έγινε λάθος

επιβεβαίωσε τα της πράξης εφαρμογής

και στη συνέχεια κάνε τις απαραίτητες ενέργειες για διόρθωση στο Κτηματολόγιο

πάντως εντελώς απλά 467Χ10%=46.7 τ.μ

πάλι καλά που είναι μεγαλύτερο

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

kwstas

συνάδελφε κάπου προφανώς έγινε λάθος

επιβεβαίωσε τα της πράξης εφαρμογής

και στη συνέχεια κάνε τις απαραίτητες ενέργειες για διόρθωση στο Κτηματολόγιο

πάντως εντελώς απλά 467Χ10%=46.7 τ.μ

πάλι καλά που είναι μεγαλύτερο

τα ξαναλέμε

 

Το 10% είναι απόκλιση λάθους που δέχονται στο κτηματολόγιο? Αν ναι, τότε με νέο τοπογραφικό και συμβόλαιο (που λένε τα σωστά τετραγωνικά της πράξης εφαρμογής) μπορω να το διορθώσω στο κτηματολόγιο προς τα κάτω δηλ. στο σωστό νούμερο των 467,7 τ.μ.?

Ευχαριστώ πολύ Θεοχάρη!

 

Κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις υπόψη σου όμως ότι ακριβώς επειδή η διαφορά στο εμβαδό είναι εντός των ορίων ανοχής υπάρχει μεγάλη πιθανότητα (και αυτό αφορά καθαρά τη διαφορά αντιμετώπισης από γραφείο σε γραφείο) να μην γίνει δεκτή η διόρθωση ορίων.

Ακόμα και έτσι όμως ΔΕΝ έχεις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια ενδεχόμενη άδεια φαντάζομαι δεν θα υπάρχει πρόβλημα .

 

Τι γίνεται στην γενική περίπτωση γηπέδου εντός ανοχής ή και εκτός που κάνεις τοπογραφικό για οικοδομική άδεια .

 

Μπορείς να βάλεις τις μετρούμενες συντεταγμένες και εμβαδόν ; Ή υποχρεούσαι να ενημερώσεις το Κτηματολόγιο (κτηματολογική βάση) πρώτα ;

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε thomas

το ερώτημά σου είναι πολύ σοβαρό

ένα γεωτεμάχιο μπορεί να έχει το ίδιο (ίσο ή μέσα στα πλαίσια της ανοχής) εμβαδό

και η θέση του,το σχήμα του ή και τα δύο να διαφέρουν

συνήθως οι πολεοδομικές υπηρεσίες δέχονται το Τοπογραφικό διάγραμμα που συνοδεύει τον φάκελλο οικοδομικής αδείας και περιορίζονται σε απλή σύγκριση εμβαδών.

σε πρόσφατη ενημέρωση της Κτηματολόγιο Α.Ε ουσιαστικά ειπώθηκε ότι οι συντεταγμένες δεν έχουν σημασία απλά ένα γεωτεμάχιο προσδιορίζεται περίπου κατα θέση,καταγράφονται γιά αυτό τα εμπράγματα δικαιώματα και οι τυχόν αλλαγές και περί αποδεικτικής ισχύος των γεωμετρικών χαρακτηριστικών και δεδομένων βλέπουμε!!!!!!

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ αντίστοιχη περίπτωση στο Γέρακα και το θέμα ήταν ότι η πραγματικότητα ταίριαζε με το Κτηματολόγιο και όχι με την πράξη (διαφορά 30τμ).Η Πολεοδομία για έκδοση αδείας θέλει ότι λέει η πράξη εφαρμογής (αν και ανεπίσημα μου είπαν ότι και 15τμ διαφορά στα 750τμ τα δέχονται). Από την Πολεοδομία μου πρότειναν να αποτυπώσω όλο το Ο.Τ για να εντοπιστεί που οφείλεται η διαφορά,ώστε να προχωρήσει διορθωτική πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση συμβολαίου σε περιοχή που λειτουργεί Κτηματολόγιο μπορώ να συντάξω τοπογραφικό για συμβολαιογραφική πράξη εντός ανοχής με συντεταγμένες και εμβαδόν που βρήκα στο έδαφος και διαφορετικές του Κτηματογραφικού διαγράμματος ;

 

Έχω την αίσθηση πως ναι .

 

Για εκτός ανοχής αποτύπωση φαντάζομαι, είμαι υποχρεωμένος να προβώ σε γεωμετρική μεταβολή .

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω γράψει πολλές φορές και ίσως γίνομαι κουραστικός η αντιμετώπισει τεχνικών θεμάτων διαφέρει από γραφείο σε γραφείο.

Από την εμπειρία μου μπορώ να πώ ότι υπάρχουν γραφεία που ΔΕΝ έχουν κανένα πρόβλημα να καταχωρηθεί ένα συμβόλαιο το οποίο αναγράφει εμβαδό που διαφέρει από το κτηματογραφημένο πάνω από τα όρια ανοχής ΧΩΡΙΣ να αλλάζουν τα όρια στα διαγράμματα. Επίσης υπάρχουν γραφεία που ΕΧΟΥΝ πρόβλημα και απαιτούν από τους συμβαλόμενους να προχωρήσουν σε διόρθωση ορίων.

Επομένως δεν υπάρχει γενικός κανόνας αλλά κατά περίπτωση αντιμετώπιση.

Η διαφορά του 10% καλύπτει την πολεοδομία. Επίσης πιστεύω ότι πολύ καλά κάνει η πολεοδομία και δέχεται τα στοιχεία των πράξεων εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω πεί και πρόσφατα η Κτηματολόγιο ΑΕαεα θεωρεί πως ότι έχει στις βάσεις δεδομένων είναι και θέσφατο... το αλάθητο του ΠΑΠΑ. Θεωρώ και αυτό προτρέπω τους πελάτες μου που βλέπω ότι οι διαφορές σε σχέση με το κτηματολόγιο είναι 1~5τμ ή σαφώς δεν συμφωνεί ΑΚΡΙΒΩΣ η θέση ή το σχήμα με τα ΠΑΠΙΚΑ του κτηματολογίου.... να κάνουν διορθωτική.

Τώρα στις περιπτώσεις τύπου Γερακα όπου ακόμα και το εμβαδό της πράξης εφαρμογής "παίζει" καθώς τα διαγράμματα της ... έχουν προκύψει από φωτογραμμετρικά διαγράμματα κι όχι από επίγεια αποτύπωση..... εκεί ενδεχομένως πρέπει να γίνει και διορθωτική της πράξης και του κτηματολογίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.