Μετάβαση στο περιεχόμενο

διαχωρισμός οικοπέδου


Recommended Posts

καλημέρα σας μελλοντικοί συνάδελφοι,

 

Είμαι ενας φοιτητής τοπογραφίας και θέλω αν είναι δυνατόν να με βοηθήσετε σε ένα πρόβλημα που μου δημιουργήθηκε, έχω στην κατοχή μου εξ αδιαιρέτου με άλλα 3 άτομα ένα οικόπεδο 6500 τ.μ. ( φέτος μπήκε στο σχέδιο πόλεως ) το δικό μου ποσοστό στο οικόπεδο είναι 1500 τμ ( μέσα στο οικόπεδο υπάρχει περιφραγμένο κτίσμα 500 τμ δικής μου ιδιοκτησίας, άρα μου απομένουν 1000τμ) ενώ τα υπόλοιπα μερίδια χωρίζονται αντίστοιχα 500τμ 1500τμ 3000τμ.

Το προβλημά μου είναι ο τρόπος διαχωρισμού του οικοπέδου στις ξεχωριστές ιδιοκτησίες ώστε να μην υπάρξει διαμάχη... Θα ήθελα να με ενημερώσετε αν υπάρχει κάποια μέθοδος ή τρόπος να χωρίσω το οικόπεδο..

Ευχαριστω για την βοήθεια σας

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το οικόπεδό σου είναι εντός σχεδίου μπορείς να το χωρίσεις με σύσταση καθέτων ιδιοκτησιών ή με κατάτμηση λαμβάνοντας υπ' όψιν το όρια αρτιότητας αλλά και άλλους παράγοντες (ρυμοτομικό, όρους δόμησης, πρόσωπα σε δρόμους, σχήμα, υψομετρία, θέση κτηρίων κ.α.) γιαυτό σε κάθε περίπτωση πρέπει να έρθεις σε επαφή κατ' αρχήν με έναν έμπειρο τοπογράφο μηχανικό και με ένα συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, καλώς όρισες στο forum. Καλό θα ήταν να διευκρινίσεις και τη Σχολή ή/και το ΑΕΙ ή ΤΕΙ που φοιτάς, ώστε να εμφανίζεται ολοκληρωμένο το προφίλ σου.

 

Από το εμβαδόν του ακινήτου, υποθέτω ότι πρόκειται για περιοχή ενός οικισμού <2000 που πολεοδομήθηκε πρόσφατα (ΠΜ) και στην αντίστοιχη εγκριτική διοικητική πράξη πρέπει να αναφέρονται οι όροι δόμησης και τα όρια αρτιότητας των οικοπέδων. Δεν διευκρινίζεις, όμως, αν ξεκίνησε η σύνταξη της Πράξης Εφαρμογής (ΠΕ), με βάση την οποία θα υπολογιστούν οι εισφορές σε γη και σε χρήμα και οι λοιπές απαραίτητες διαδικασίες.

 

Με δεδομένο ότι η συνολική έκταση ανήκει εξ αδιαιρέτου σε 4 ιδιοκτήτες, οι εισφορές θα υπολογιστούν επ' αυτής και όχι σε κάθε ιδανικό μερίδιο ξεχωριστά. Επειδή το εμβαδόν του οικοπέδου είναι μεγάλο, είναι ενδεχόμενο η οφειλόμενη εισφορά σε γη να προσδιοριστεί σε συγκεκριμένο τμήμα της έκτασης και να δημιουργηθεί, έτσι, νέο οικόπεδο που θα παραχωρηθεί σε άλλο ιδιοκτήτη του οποίου η έκταση απαλλοτριώνεται ως ΚΧ.

 

Μετά την ολοκλήρωση της ΠΕ, θα γνωρίζεις τα ακριβή όρια της νέας έκτασης που απομένει από την αρχική και θα μπορείς να υπολογίσεις αν αυτή είναι δυνατόν να κατατμηθεί με βάση το όριο αρτιότητας. Έχουν επισημανθεί και περιπτώσεις που ο συντάκτης της ΠΕ έχει κατατμήσει την εναπομένουσα έκταση σε μερίδια ανάλογα με τα ιδανικά, αλλά αυτό δεν περιλαμβάνεται στις αρμοδιότητες που του δίνει η νομοθεσία.

 

Συμπερασματικά, πρέπει να διατηρείς στενή επαφή με το μελετητικό γραφείο της ΠΕ.

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν σας ευχαριστώ για την άμεση απαντησή σας ,

πράξη εφαρμογής έχει ηδη γίνει και αυτά είναι τα τελικά αποτελέσματα, απλώς τώρα πρέπει να γίνει ο διαχωρισμός των ξεχωριστών ιδιοκτησιών μέσα στο οικόπεδο. Το πρόβλημα ειναι ότι δεν υπάρχει συνενόηση γιατί όλοι θέλουν συγκεντρωμένη την εκταση τους σε ένα σημείο κάτι το οποίο δημιουργεί πρόβλημα γιατί 1) υπάρχει το κτίριο στη μέση του οικοπέδου ( δικής μου ιδιοκτησίας ) και 2) οι κοινόχρηστοι χώροι δεν είναι ίδιοι στα όρια του οικοπέδου στο πλαϊ είναι αρκετά μεγαλύτερη άρα κάποιος θα αδικηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχει ολοκληρωθεί η ΠΕ, το πρόβλημα εντοπίζεται στην εξασφάλιση τμημάτων που να αντιστοιχούν στα ιδανικά μερίδια. Αν αυτό δεν είναι εφικτό, λόγω του κτίσματος, πρέπει να εξεταστεί η δυνατότητα κατάτμησης (με βάση πάντα το όριο αρτιότητας και την οικοδομησιμότητα), με αμοιβαίες υποχωρήσεις από τους ιδιοκτήτες, για τη δημιουργία περισσότερων από 4 οικοπέδων.

 

Σε κάθε περίπτωση είναι ένα πρόβλημα που μπορεί να αντιμετωπίσει ένα έμπειρος ΑΤΜ και οπωσδήποτε όχι μέσω internet.

Link to comment
Share on other sites

Petros4

αν μπορείς δώσε ένα σκαρίφημα και τους όρους δόμησης

ίσως μπορέσουμε να βοηθήσουμε

πάντως η λύση είναι αυτή που έγραψε ο συνάδελφος ΜAKAP

και εκεί θα οδογηθείς ανεξάρτητα άν θα δώσουμε καλές η όχι γνώμες και ιδέες μέσα απο το φόρουμ

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Με δεδομένο ότι η συνολική έκταση ανήκει εξ αδιαιρέτου σε 4 ιδιοκτήτες, οι εισφορές θα υπολογιστούν επ' αυτής και όχι σε κάθε ιδανικό μερίδιο ξεχωριστά. ,.

 

Εχω ένα οικόπεδο που το 1982 ανήκε εξ αδιαιρέτου σε 3 ιδιοκτήτες. Το 1995 πούλησαν τμήμα του οικοπέδου σε 4ο ιδιοκτήτη. ,Το 1996 έγινε πράξη εφαρμογής στην περιοχή, που δεν έλαβε υπόψιν την κατάτμηση του οικοπέδου,έτσι η εισφορά γης υπολογίστηκε στα ιδανικά μερίδιά τους. Πρέπει τώρα να κάνω διορθωτική.Η εισφορά γης για το τμήμα που απέμεινε στους 3 αρχικούς ιδιοκτήτες θα γίνει πάλι στα ιδανικά μερίδιά τους;

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα οικόπεδο που το 1982 ανήκε εξ αδιαιρέτου σε 3 ιδιοκτήτες. Το 1995 πούλησαν τμήμα του οικοπέδου σε 4ο ιδιοκτήτη. ,Το 1996 έγινε πράξη εφαρμογής στην περιοχή, που δεν έλαβε υπόψιν την κατάτμηση του οικοπέδου,έτσι η εισφορά γης υπολογίστηκε στα ιδανικά μερίδιά τους. Πρέπει τώρα να κάνω διορθωτική.Η εισφορά γης για το τμήμα που απέμεινε στους 3 αρχικούς ιδιοκτήτες θα γίνει πάλι στα ιδανικά μερίδιά τους;

 

Από την περιορισμένη περιγραφή υποθέτω ότι 1) το 1982 η περιοχή δεν είχε ενταχθεί στο σχέδιο πόλης, και 2) το 1995 οι 3 συνιδιοκτήτες πούλησαν, αφού το οικόπεδο είχε ενταχθεί στο σχέδιο. Σωστά ;

 

Δεν μάς λες, επίσης, 1) αν πούλησαν ιδανικό μερίδιο στον 4ο ή συγκεκριμένο αυτοτελές τμήμα και 2) αν η πώληση έγινε κατά τη διάρκεια εκπόνησης της ΠΕ, δεδομένου ότι οι χρόνοι που αναφέρεις είναι πολύ κοντινοί.

 

Όπως καταλαβαίνεις, οι απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα θα διευκρινίσουν, σε μεγάλο βαθμό, το θέμα ώστε να δοθεί η κατάλληλη απάντηση στα αρχικά σου ερωτήματα.

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνάμε ότι σημασία στην πράξη εφαρμογής έχει το ιδιοκτησιακό καθεστώς των ακινήτων το 1982. Οι εισφορές αφορούν πρόσωπα όχι ακίνητα.

Οι εισφορές θα υπολογιστούν με βάση τις συνολικές ιδοκτησίες των ιδιοκτητών στην περιοχή μελέτης και κατανέμονται αναλογικά. Θα έπρεπε να αναφέρεται στο συμβόλαιο μεταβίβασης πρόνοια για το θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.