Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές στο πρόγραμμα σπουδών πολιτικών μηχανικών.


mAnJazZ

Recommended Posts

Γειά σας και πάλι!

 

Ακούστηκε ότι αλλάζει το πρόγραμμα σπουδών το φεβρουάριο στους νέους σπουδαστές σε πολυτεχνείο ΠΜ και σε τει ΠΜ τε .Γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς αλλάζει ;Θα έχει κάποιες συνέπειες στα δικαιώματα των ΠΜ του τει ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα...κάποτε στο ΤΕΙ (2003) μας είπαν αλλάζει το πρόγραμμα σπουδών, πάει 4 χρόνια αντί για 3,5 και γινόμαστε ΑΤΕΙ, όπου θα αναγράφεται και στο πτυχίο μας και θα είμαστε "ανώτεροι" αυτών με το παλιότερο πρόγραμμα σπουδών...προφανώς και μπήκαν νέα μαθήματα, κάναμε ένα εξάμηνο παραπάνω...αλλά πουθενά στο πτυχίο μας δεν αναφέρεται ΑΤΕΙ και κάτι που να σχετίζεται με καινούργιο πρόγραμμα σπουδών!!!Και βέβαια αυτοί που ακολούθησαν το παλιό πρόγραμμα για να τελειώσουν γρηγορότερα...γέλαγαν μαζί μας.:D:D...καθότι ΠΟΥΘΕΝΑ δεν φαινόταν η διαφορά μας!!!!!!!!!!!

 

ΥΓ. Και μην γράφεις τέτοιους τίτλους....θα ξαφνιάσεις πολλούς!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα...κάποτε στο ΤΕΙ (2003) μας είπαν αλλάζει το πρόγραμμα σπουδών, πάει 4 χρόνια αντί για 3,5 και γινόμαστε ΑΤΕΙ, όπου θα αναγράφεται και στο πτυχίο μας και θα είμαστε "ανώτεροι" αυτών με το παλιότερο πρόγραμμα σπουδών...προφανώς και μπήκαν νέα μαθήματα, κάναμε ένα εξάμηνο παραπάνω...αλλά πουθενά στο πτυχίο μας δεν αναφέρεται ΑΤΕΙ και κάτι που να σχετίζεται με καινούργιο πρόγραμμα σπουδών!!!Και βέβαια αυτοί που ακολούθησαν το παλιό πρόγραμμα για να τελειώσουν γρηγορότερα...γέλαγαν μαζί μας.:D:D...καθότι ΠΟΥΘΕΝΑ δεν φαινόταν η διαφορά μας!!!!!!!!!!!

 

ΥΓ. Και μην γράφεις τέτοιους τίτλους....θα ξαφνιάσεις πολλούς!

 

 

Εγω παντως triumph απο οτι θυμαμαι συγκρινοντας τα δυο προγραμματα σπουδων του ΤΕΙ της Πατρας ειδα οτι οταν το γυρισαν σε 4 χρονια εβαλαν ενα εξαμηνο παραπανω αλλα στην ουσια ειχαν αφαιρεσει μαθηματα ενω καποια αλλα τα ειχαν χωρισει στα δυο.

Παντως ευτυχως ημουν κι εγω στους παλιους.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις, σε μας δεν ήταν έτσι. Έβαλαν όντως 5 επιπλέον μαθήματα και δύσκολα, απλά οι αλλαγές στο πτυχίο δεν φαινόντουσαν πουθένα. Ο ντόρος είχε γίνει όχι γιατί άλλαζε το πρόγραμμα σπουδών, αλλά γιατί αυξανόταν ένα 6μηνο η φοίτηση και νομίζαμε ότι θα πάρουμε δικαιώματα και άλλα τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Ο όρος ΑΤΕΙ δεν υφίσταται νομικά. Μόνο ΤΕΙ υπήρχαν και υπάρχουν. Σε κάθε περίπτωση το πτυχίο και τα δικαιώματα που δίνει δεν διαφοροποιείται.

Link to comment
Share on other sites

H μόνη αλλαγή που ξέρω:

 

Στην Πολυτεχνική της Πάτρας, στους Π/Μ εισάγεται αυτό το σεμινάριο:

http://www.civil.upatras.gr/el/Tmima/Anouncements/entry/bdfe63f6-50c5-41dc-8f86-2ed819771402/

 

Όταν ήμουν εγώ δεν υπήρχε καν, αργότερα το έβαλαν σαν μάθημα στο 1ο 6μηνο, αλλά τώρα το έβγαλαν από μάθημα και το έκαναν σεμινάριο:

http://www.civil.upatras.gr/el/ProptixiakhEkpaideysh/Mathimata/AEtos/

 

Επί της ουσίας καμία αλλαγή δηλαδή, απλά ένα ενημερωτικό σεμινάριο για να μάθει ο νέος φοιτητής τι θα σπουδάσει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.