Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δεκάμετρη λωρίδα


DAG

Recommended Posts

συναδελφοι ο γοκ 73 εδινε την δυνατοτητα στο ισογειο και υπογειο μονο για βαθη εως 10μ και με αποσταση 1μ απο του πισω οριου την δυνατοτητα καλυψης του κτιριου σε % > του επιτρεπομενου .(για καταστηματα)

η ερωτηση μου ειναι για να υπολογισω εμμεσο σ.δ σε γωνιακο οικοπεδο με υπαρχουσα τριοροφη οικοδομη (με οχι εφαρμοσμενη 10 λωριδα αλλα με καταστηματα ) μπορω να παρω για σδ

καλυψη ισογειου (θεωρητικη) βασει δεκαμετρης

καλυψη α οροφου 85%

καλυψη β οροφου 85%

φυσικα αφαιρω λογω πλ δρομων 2.5 επι προσωπου εβουαλα μαχ δομηση ..σωστος?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε ξέρεις τι διάβασμα θέλει για να σου απαντήσει κανείς με ακρίβεια

 

δεν κατάλαβα τι ακριβώς σε απασχολεί

εκτός από τη μέγιστη δόμηση του οικοπέδου

τι ψάχνεις;

--------

κάνεις έλεγχο σε κάποια παλαιή άδεια;;

Link to comment
Share on other sites

ακριβως να επιβεβαιωσω οτι ΜΠΟΡΩ να παρω αυτη τη δομηση..διοτι με 85% (λογω βαθους) δεν μου φτανουν ναχτισω οτι θελω..

διαδικαστικα διαβαζεις γοκ73 αρ 17-18 παρ 5 (και προσεχε τη διατυοωση) χαρακτηριστικα

<<η επιπλεον καλυψη (10μ λ) υπολογιζεται στον ΣΔ)

Link to comment
Share on other sites

εχω υπαρχον νομιμο κτιριο και θελω να εξαντλησω ΚΑΘΕ δυνατοτητα δομησης του οικοπεδου

και εφοσον στον εμμεσο σ.δ παιρνουμε την μεγιστη δομηση βασει γοκ 73 γι αυτο ψαχνω καθε γωνια του...

Link to comment
Share on other sites

Εάν κάνεις προσθήκη κατ' επέκταση πρέπει να εφαρμόσεις τις σημερινές διατάξεις και όχι του ΓΟΚ 73. Στις προσθήκες καθ ύψος μόνο μπορείς να πας με προγενέστερο ΓΟΚ

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι η επεκταση που κανω ειναι στο γ οροφο... το θεμα ειναι ΠΟΙΑ ειναι η μαχ δομηση? ειμαι σωστος η οχι?

Link to comment
Share on other sites

αφού κάνεις προσθήκη πας με σημερινό ΣΔ*Εοικοπέδου=ΜΑΧ δόμηση

λέω κάτι λάθος;

 

απλά θα αφαιρέσεις την υφιστάμενη δόμηση για να δεις πόσο μπορείς να κτίσεις στην προσθήκη

-----

http://www.tee.gr/online/afieromata/2000/2122/index.shtml

Αρθρο 23 Προσθήκες

5. α. Σε περίπτωση οποιασδήποτε προσθήκης η συνολική εκμετάλλευση δεν μπορεί να υπερβαίνει τον ισχύοντα συντελεστή δόμησης της περιοχής, κατά τον χρόνο χορήγησης της άδειας οικοδομής.

Link to comment
Share on other sites

Στην προσθήκη καθ' ύψος πάς νόμιμο περίγραμμα , εφ' όσον δεν έχεις ρυμοτομίες , οπότε γιατί ασχολείσαι με καλύψεις ?

Αν εννοείς γιά να βρείς έμμεσο ΣΔ δηλαδή μέγιστη κάλυψη επί μέγιστη δόμηση και δεν υπάρχει σήμερα συγκεκριμμένος ΣΔ στο οικόπεδο , τότε πρέπει να γίνεις αναλυτικότερος στο ερώτημα σου .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.