Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δεκάμετρη λωρίδα


DAG

Recommended Posts

Dag αφού κάνεις προσθήκη Γ ορόφου τότε ελέγχεις με ΓΟΚ 73 τις αποστάσεις Δ και χτίζεις με τον σημερινό ΣΔ . Εάν έχεις με σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας το δικαίωμα υψούν σύμφωνα με τους όρους δόμησης που ίσχυαν όταν συντάχθηκε η σύσταση και στο μεταξύ έχει μειωθεί ο ΣΔ τότε μπορείς να οικοδομήσεις σήμερα πολλαπλασιάζοντας το ποσοστό σου επί του οικοπέδου με το σημερινό ΣΔ. Προσοχή πρέπει επίσης να έχεις την συναίνεση των ιδιοκτητών των κάτω ορόφων για να κάνεις έλεγχο υπάρχοντος με προηγούμενους αντισεισμικούς κανονισμούς

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ισχυει αυτο..εννοω οτι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ χτιζεις με σημερινο ΓΟΚ ...αλλα Η ΔΟΜΗΣΗ (ΣΔ) ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΕΜΜΕΣΑ..δηλ τι εχτιζες το 73 το χτιζεις σημερα αλλα με ορους του σημερα γοκ 85/2000....

 

διαβασε σε παρακαλω το αρ18 γοκ 73 αρ 5 και θα καταλαβεις τι ψαχνω...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ έχω μάθει ότι σε προσθήκες(είτε κατ΄επέκταση, είτε καθ' ύψος) πας με τους ισχύοντες ΓΟΚ και όρους δόμησης κατα την έκδοση της άδειας προσθήκης και επειδή διαβάζοντας εδώ 'αρχισα να αμφιβάλω λόγω προηγούμενης απάντησης παρακαλώ κάποιος ας με διορθώσει ή επιβεβαιώσει(μήπως και έχω μάθει λάθος)

Ξέρω ότι τους παλαιώτερους ΓΟΚ και όρους δόμησης τους χρησιμοποιούμε μόνο σε περιπτώσεις νομιμοποιήσεων.Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

DAG διαφωνώ

ξαναδιάβασε τη νομοθεσία Αρθρο 23 Προσθήκες

εδώ

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=122397&postcount=9

 

όπως ειπαν και οι προλαλήσαντες

για προσθήκη πας με υπάρχον ΣΔ μόνο για κάλυψη και αποστάσεις Δ πας με παλαιότερο ΓΟΚ

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνω στο θεμα αυτο....φυσικα και δεν πρεπει να ξεπερασω τον ισχυοντα σ.δ=2.55 μαχ

 

αλλα εγω χωρις τη 10λ εχω 2.09 και με την 10λ δεν θυμαμαι ακριβως γιατι ειμαι σπιτι τωρα αλλα παντως κατω απο 2.55..

 

οποτε παραμενει το ερωτημα ειναι σωστος ο υπολογισμος της επιτ δομησης με την 10λ?

 

γιατι οπου ο σδ εξαγεται εμμεσα ΤΟΤΕ η δομηση ειναι η δομηση του 73 μειον 2.5 επι πλ δρομων (μια φορα) και εφοσον οι δρομοι ειναι κατω απο 8.00μ..ισχυουσης της 16 λωριδας απο δρομο πλ >=8.00μ οποτε δεν αφαιρειται τιποτα...

 

ολο το μυστικο ειναι στην ερμηνεια της φρασης του 73 <<η επιπλεον αυτη καλυψη υπολογιζεται βεβαιως στον σ.δ>>

Link to comment
Share on other sites

το ξαναείδα, δεν κατάλαβα τι ρωτάς

το μόνο που βρήκα είναι πως για να έχεις 85% κάλυψη

το οικόπεδό σου είναι γωνιακό κάτω των 100τμ

------

θες να μας πεις πόσα τμ είναι το οικόπεδο

Link to comment
Share on other sites

το 85% το εχω ηδη παρει(εχω τις προυποθεσεις μιν 12μ) αυτο που ρωταω ειναι αν ο ΣΔ που στη ουσια ειναι καλυψη οικοπεδου χ3 μειον αυτα που ανεφερα παραπανω μπορει να υπολογισθει

 

καλυψη δεκαμετρη λ χ ε (κατι παραπανω απο 85%) μια φορα

καλυψη 85% χ ε δυο φορες

 

αθροισμα μειον οτι αφαιρειται=επιτ δομηση ΣΗΜΕΡΑ

Link to comment
Share on other sites

Επιτρεπόμενη δόμηση: ΣΔ*Εοικοπέδου

 

Πραγματοποιούμενη δόμηση:

ισόγειο 0,85*Εοικ+extra τμ λόγω 10μετρης λωρίδας λόγω κατστήματος (απόσταση 1μ από πίσω όριο)

α' όροφος 0,85*Εοικ

β' όροφος 0,85*Εοικ____

σύνολο 3*0,85+extra

 

υπόλοιπο δόμησης: ΣΔ*Εοικ - 3*0,85+extra

 

όμως η προσθήκη υπόκεινται και σε περιορισμούς ύψους ή πλαινών αποστάσεων

πχ ανάλογα με το πλάτος του δρόμου και τον αριθμό των ορόφων να δημιουργηθούν εσοχές 2,5 μ κλπ

-------

δεν είμαι σίγουρη αν σε κάλυψα, πάντως προσπάθησα :)

Link to comment
Share on other sites

μετα απο τοση πιεση που σας εκανα το οτι συμφωνεις (και υποθετω μετα απο αρκετο ψαξιμο) οσον αφορα την δομηση που εβγαλα σημαινει οτι ειμαι μαλλον στην ασφαλεια (και οπως σου εξηγησα στο πμ μονο ενας δαφωνει αλλα δεν μπορει ναμου το τεκμηριωσει ..οποτε η αμφιβολια υπερ του κατηγορουμενου....

 

ευχαριστω πολυ για την προσπαθεια σου...

 

σε θεματα γοκ ειμαι παντα στη διαθεση σας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.