Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υλικά για καμινάδα τζακιού


Πάνος

Recommended Posts

Είσαι σίγουρος ότι ήταν 2πλού?Κ επίσης,για Αθήνα μιλάς ή για επαρχία?Κ για τί διάμετρο μιλάμε?Ξέχασα να το αναφέρω, έχεις δίκιο,τώρα βρήκα κ εγώ το τιμολόγιο,χονδρικά 70 ευρώ/μ.μ μαζί με τα μικροϋλικά σύνδεσης κ τελική τιμή με ΦΠΑ για Φ250/300.......

 

Γι'΄αυτό θυμόμουν κ σου είπα μέτρο μήκους κ όχι /μέτρο.......

Link to comment
Share on other sites

μπερδεύτηκα τώρα...

ποιος έχει δίκιο....????

 

ποια η διαφορά μ.μ και / μετρο??

 

εγω βρήκα απόδειξη απλη για 200/250 αθήνα €70+ΦΠΑ για κάθε μέτρο.

 

τελικά πόσο ειναι η τιμή η δική σου ανα μέτρο??

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου είναι κάτω από 70 ευρώ/μέτρο αλλά αν βάλεις κ τα παρελκόμενα υλικά σύνδεσης φλάτζες hilti κλκλπκλπ θα σου πάει σύνολο σαν υλικό 70 /μέτρο........

 

όσο για το μέτρο μήκους,**** το θα τα πούμε άλλη φορά,τώρα είμαι υπερβολικά κουρασμένος........

Link to comment
Share on other sites

και πάλι κάνουμε κάποιες βασικές διαχωρήσεις στην καμινάδα!καταρχάς είναι το Α και το Ω σε μια εγκατάσταση θέρμανσης!!!

 

α)απλού τοιχώματος ελικοειδής!

β)απλού τοιχώματος Λεία!

γ)διπλού τοιχώματος ελικοειδής!

δ)διπλού τοιχώματος λεία!

και τέλος

ε)τσιμεντοειδής!

 

και στις 5κατηγορίες αν τις συγκρίνουμε με το αντίστοιχό τους τότε προκύπτουν ΜΕΓΑΛΕΣ διαφορές!!!

 

σύγκριση τιμών αρχικά α) με β) και ε) και μετά

σύγκριση γ) με δ) και ε).

 

και μετά σύγκριση βάση ποιότητας!!!!όπου άν σε μια εγκατάσταση θέρμανσης η καμινάδα είναι εξωτερική εκτεθειμένη ΣΑΦΩΣ και η καλύτερη λύση είναι η ΛΕΙΑ 2πλών τοιχωμάτων.η αμέσως επόμενη είναι η ελικοειδής 2πλού τοιχώματος και η 3η λύση είναι η τσιμεντοειδής! ΠΟΤΕ σε μια εξωτερική εκτεθειμένη καμινάδα δεν βάζουμε μονού τοιχώματος!!!!!!!!

 

αν σώνη και καλα θέλουμε μείωση κόστους και όχι 2πλού τοιχώματος πάμε ΜΟΝΟ σε τσιμεντοειδή!

η χειρότερη λύση είναι η ελικοειδής μονού τοιχώματος!

 

κάποιοι λένε θα βάλω μονού τοιχώματος INOX και μετά θα την ντύσω με τσιμεντοσανίδα και πετροβάμβακα!αλλά έλα που σου έρχεται ακριβότερη απο την 2πλού τοιχώματος!;)

 

τώρα όσον αφορά στο κόστος harristheo όλες οι καμινάδες πάνε με το μέτρο!

εμένα μου κοστίζει αγορά με ΦΠΑ η λεία διπλού τοιχώματος περίπου με δαχτυλίδια και λάστιχα στα 43 ευρώ η φ130xφ180 το μέτρο!

 

ελάχιστες εταιρείες βγάζουν λείες καμινάδες 3μετρες!οι περισσότερες βγάζουν μονομετρα και 0.50 του μέτρου!;)

Link to comment
Share on other sites

Αν ομως η καμιναδα των τζακιων δεν ειναι εξωτερικα εκτεθειμενη, δηλαδη περναει μεσα απο τα διαμερισματα, μπορουμε να βαλουμε μονου τοιχωματος?

Link to comment
Share on other sites

άν δεν έρχεται κανένα τμήμα της καμινάδας σε επαφή με το εξωτερικό περιβάλλον αλλά περνάει μέσα απο την πλάκα και καταλήγει στην στέγη τότε και μονον τότε μονού τοιχώματος λεία για να αποφύγουμε όσο το δυνατόν στροβιλισμούς άρα...υγροποιήσεις!

Link to comment
Share on other sites

jimevi13

αναφέρεις ότι οι στροβιλισμοί δημιουργούν υγροποιήσεις.

σε 3 κατασκευές που έχς κάνει με τσιμεντένιες τετράγωνες καμινάδες

εχω παρατηρήσει στην εξωτερική τους πλευρά κατι σαν υγρασια.ειναι υγρασία? και για ποιοω λόγω ο στροβιλισμός δημιουεγεί υγρασία?

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

λόγω διαφοράς θερμοκρασίας αν καθυστερήσουν να φύγουν τα καυσαέρια λόγω στροβιλισμων τότε δημιουργείται ένα υδρωνέφος με αποτέλεσμα πτώσης της θερμοκρασίας των καυσαερίων και έχει ώς αποτέλεσμα τις υγροποιήσεις στην καμινάδα!

 

τώρα όσον αφορά στην εξωτερική πλευρά της καμινάδας σου που βλέπεις κάτι σαν υγρασία κάλεσε κάποιον καυστηραντζή να ελέγξει την θερμοκρασία των καυσαερίων μήπως και πρέπει να διορθώσεις την έξοδο των καυσαερίων!ίσως είναι χαμηλά!

επιπλέον έλεγξε για κάποια μικρορογμή και τέλος κοίτα στις κεφαλές των τσιμεντοειδών καμινάδων μήπως και ο εγκαταστάτης δεν έβαλε τσιμέντο για να μην έχουμε διαρροές υγρών απο τις κεφαλές!

 

σορρυ αν τα γράφω μπερδεμένα αλλά είναι γιατί βιάζομαι να φύγω σε οικοδομή!:)

 

εν κατακλείδι σε γενικές γραμμές αν μια καμινάδα είναι μονωμένη καλά τότε δεν θα έχεις υγροποιήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να προσθέσω μερικες συνοπτικές παρατηρήσεις:

 

1) Τεχνικά και νομικά ο όρος καμινάδα δεν υφίσταται. Υπάρχει μόνο ο όρος καπνοδόχος

2) Καπνοδόχος = Προϊόν με πιστοποίηση και σήμανση CE (ασχέτως υλικού)

3) Καπνοδόχος λεία = συγκολλημένη ευθείας ραφής

4) 3μετρη ανοξέιδωτη μονωμένη καπνοδόχος (ελικοειδούς ή λεία) δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο. Οποιος έχει την εντύπωση ότι ανακαλύφθηκε στην Ελλάδα πλανάται...

5) Μεταλλικοι αεραγωγόι 3μετροι ελικοειδούς ραφής ή λείας επιφάνειας με πόντα ή γράφα, με ενδιάμεση μόνωση ή χωρίς δεν είναι καπνοδόχοι.

6)Μεταλλικός αεραγωγός 3μετρος ελικοιεδόυς ραφής (μονωμένος ή αμόνωτος) + τζάκι = επικίνδυνος συνδυασμός

7)Μεταλλικός αεραγωγός 3μετρος ελικοιεδόυς ραφής (μονωμένος ή αμόνωτος) + λέβητας κεντρικής θέρμανσης ή επίτοιχοι λέβητες = επικίνδυνος συνδυασμός

 

Φιλικά και συναδελφικά

 

 

Ευχαριστούμε αλλά αναγράψτε σας παρακαλώ και την ειδικότητά σας, ss_sk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.