Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές και Πληρότητα


Recommended Posts

Ναι βρε συ, ξέχασα πως κατέθεσες στην ΕΤΕ.

Τότε απλά θα κόψεις το ΑΠΥ με 23% και θα αποδόσεις 23%.

Δεν έχει λογική να ζητήσεις νέα εντολή αφού η αμοιβή σου είναι ίδια. Και ενώ μπορείς να βάλεις παλιό λ δεν μπορείς να βάλεις παλιά ΕΤΑ. Οπότε θα έχεις πρόβλημα με διαφορετική αμοιβή αν έχει αλλάξει η ΕΤΑ.

 

Και τι θα καταθέσεις στην ΕΤΕ? Μόνο το ΦΠΑ? (αν δεν έχει αλλάξει η ΕΤΑ)

 

υ.γ. Εγώ είχα έντυπο με 19% και κατέθεσα τώρα με 23%, για αυτό μπερδεύτηκα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τerry

στα φορολογικά τους ενδιαφέρει το λ της καταθεσης στην Πολεδομία (η ημερομηνία του ΑΠ) και όχι της καταθεσης στην ΕΤΕ

 

εφόσον δεν κόπηκε απόδειξη η εφορία θα απαιτήσει 23%

 

θα χρειαστεί να ξαναπεράσεις το έργο στο ΤΕΕ

και μετά να στείλεις αναλυτικό φαξ που να εξηγεις την κατάσταση για να σου δώσουν νέα εντολή πληρωμής

 

μην κάνεις όως τιποτα μέχρι τα φορολογικά, διότι μπορεί να προκύψουν και άλλες εκκερεμότητες

------

NMARK

θες και Τοπογραφικό, εκτός αν η αρχική άδεια είναι πρόσφατη

Link to comment
Share on other sites

Και εδω οι αποψεις διαφερουν....(να δω αν βρουμε ακρη τελικα..)

 

Μιλησα με το τμημα αναπτυξης (ειναι βιομηχανικο το κτηριο και θα βγει απο κει η αδεια), με τον υπαλληλο που ελεγχει τα φορολογικα...Μου ειπε οτι σιγουρα παω με το τρεχον λ.

Ο ιδιοκτητης δεν ειχε προβλημα για τη διαφορα στην αμοοιβη..

 

Πηγαινω στο τοπικο ΤΕΕ για να παρω συμπληρωματικη εντολη πληρωμης..Η κοπελα μου λεει, οτι αφου δεν εχει αλλαξει τιποτα στις μελετες (και ποιος θα αποδειξει το αντιθετο) ΔΕΝ χρειαζεται να κατεθεσω τη διαφορα...

 

Εμενα αυτο μου φαινεται και το λογικο... Πληρωνεσαι με το τρεχον λ, την ημερομηνια που καταθετεις τις αμοιβες..

 

πχ. Για την συγκεκριμενη αδεια, ειχα κανει προσωρινη οριοθετηση ρεμματος. Απο το τμημα τοπογραφιας με βαλλανε και πληρωθηκα τις αμοιβες του τοπογραφικου και φεμ και εμπ/τσμεδε... Ολα ειναι ελεγμενα απο το τμημα φορολογικων εδω και 1,5 χρονο περιιπου.... εχω τα αποκομματα... Δλδ τωρα πρεπει να ξαναπληρωθω το τοπογραφικο με το τρεχον λ ????

Link to comment
Share on other sites

Έχω την γνώμη ότι:

Η κατάθεση της αμοιβής στην ΕΤΕ εμπεριέχει και την δήλωση ανάθεσης - ανάληψης που σημαίνει σύμβαση συγκεκριμένου έργου με το λ της ημερομηνίας κατάθεσης.

Πολύ σωστά διευκρινίζει και το τοπικό ΤΕΕ ότι δεν χρειάζεται να κατατεθεί η διαφορά απλώς όταν κόψεις την απόδειξη θα βάλεις φπα 23%

 

Αλλιώς θα μου ζητούσαν και εμένα μετά το εννεάμηνο που επεστράφη ο φάκελος να καταθέσω στην επανυποβολή την διαφορά και στις μελέτες, λόγω αλλαγής λ και όχι μόνο στην επίβλεψη.

 

Σας θυμίζω όταν έγιναν οι πρώτες αλλαγές στις αμοιβές (από τον προϋπολογισμό όγκου στα τετραγωνικά ότι στην αρχή γίνονταν συμβάσεις έργου με ΥΔ και αργότερα με συμβολαιογραφικές πράξεις ώστε να ισχύσουν οι παλιές τιμές ενώ οι άδειες θα κατατίθεντο αργότερα.

(Το "πανηγύρι" αυτό κράτησε πάνω από δύο χρόνια!)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.