Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόσβεση Παγίων Μηχανικών-Ελ. Επαγγελματιών


Recommended Posts

Γι'αυτο θα σου απαντησω σιγουρα.

Οπως το γραφεις θα παει: "αγοράστηκε αύγουστο, να βάλουμε 4/12*αξία"

Το επομενο ετος θα αποσβεστει.

 

Αποσβεσιμη αξια μικροτερη των 1.500 ευρω, το πάγιο ΜΠΟΡΕΙ  να αποσβεσθεί μέσα στο φρολογικό έτος που αγοράσθηκε. Για δαπάνες και εισοδήματα απο 01-01-2014 , συμφωνα με το Ν 4172/14, άρθρο 24, παράγραφος 7.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι (συνεπικουρικά στου Terry)

Στο άρθρο 24 του Νόμου 4172/2013, αναφέρει «6. Η απόσβεση ενός πάγιου περιουσιακού στοιχείου αρχίζει από τον επόμενο μήνα εντός του οποίου χρησιμοποιείται ή τίθεται σε υπηρεσία από τον φορολογούμενο κατ' αναλογία με τους συντελεστές της παραγράφου 4.»

 

Το ερώτημά μου είναι αν πάγιο αγοραστεί τον 12ο του 2014 και τεθεί σε υπηρεσία:

 

α) τον ίδιο μήνα οι αποσβέσεις του θα υπολογιστούν στο επόμενο φορολογικό έτος ? 

β) τον Φλεβάρη του 2015 οι αποσβέσεις του θα αρχίσουν εντός του 2015  (σωστά ε?)

γ) πως αποδεικνύεται πότε τίθεται σε υπηρεσία ? 

Link to comment
Share on other sites

α) Πάντα 31/12 περνάω τις αποσβέσεις.

β) Γιατί όχι τον Ιανουάριο; (εκτός αν ρωτάς κάτι άλλο, το οποίο δεν κατάλαβα)

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημά μου (το "α") αφορά σε συνδιασμό με τον νόμο που γράφει ".... από τον επόμενο μήνα ....".

Δηλαδή σε ποιό φορολογικό έτος θα υπολογίσω τις αποσβέσεις που θα περαστούν στος έντυπο Ε3 ?

 

Το "Φεβρουάριο" το έγραψα τυχαία, εννοώ οποιονδήποτε τυχαίο μήνα μέσα στο φορολογικό έτος, πλην του Δεκεμβρίου που θεωρώ ότι είναι "οριακός" μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι (συνεπικουρικά στου Terry)

Στο άρθρο 24 του Νόμου 4172/2013, αναφέρει «6. Η απόσβεση ενός πάγιου περιουσιακού στοιχείου αρχίζει από τον επόμενο μήνα εντός του οποίου χρησιμοποιείται ή τίθεται σε υπηρεσία από τον φορολογούμενο κατ' αναλογία με τους συντελεστές της παραγράφου 4.»

 

Το ερώτημά μου είναι αν πάγιο αγοραστεί τον 12ο του 2014 και τεθεί σε υπηρεσία:

 

α) τον ίδιο μήνα οι αποσβέσεις του θα υπολογιστούν στο επόμενο φορολογικό έτος ?  o νόμος (Ν 4172/2013 , άρθρο 24 , παρ.6 ) προβλέπει την έναρξη των αποσβεσεων τον επομενο μηνα από αυτον που άρχισε να χρησιμοποιειται παραγωγικά το πάγιο. Δεν ξέρω πως το σκεφτηκαν , αλλό αυτό ισχύει. Αρα για παγια που άρχισαν να χρησιμοποιούνται παραγωγικα τον 12/04 , οι αποσβέσεις θα τρέξουν από ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ 2015.

β) τον Φλεβάρη του 2015 οι αποσβέσεις του θα αρχίσουν εντός του 2015  (σωστά ε?)

γ) πως αποδεικνύεται πότε τίθεται σε υπηρεσία ? Με κάθε πρόσφορο τρόπο και μέσο. Συνήθως ο μήνας αγοράςς και έναρξης χρήσεως συμπίτπουν και είναι και το ευκολότερο που μπορούμε να ισχιριστούμε. Αλλα υπάρχουν και πάγια (μηχανήματα , εγκαταστάσεις κλπ ) τα οποία θέλουν συναρμολογήσεις , δοκιμές κλπ προκειμένου να συνδεθούν με το παραγωγικό κυκλωμα και υπάρχουν και πρόσθετες δαπάνες για αυτά. Η ΔΟΥ σε έλεγχο θα πρέπει να αποδείξει τον πραγματικό χρόνο έναρξης της παραγωγικής χρήσεως αυτών των παγίων . Εμείς κατά δήλωση λέμε ότι στο μήνα που τα αγοράσαμε αρχίσαμε να τα χρησιμοποιούμε παραγωγικά ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΓΟΥΣ ΝΑ ΜΗ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟ ΚΟΝΔΥΛΙ ΤΩΝ ΑΠΟΣΒΕΣΕΩΝ , οπότε θα πούμε ότι η παραγωγική χρήση του παγίου άρχισε αργότερα και αρα καλώς σου δηλωνω μικροτερες αποσβέσεις και διατηρώ το δικαίωμα να μη αναγνωρίσω φορολογικά όλη την απόσβεση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα τα πάγια που αγοράστηκαν τον 12ο του 2014 δεν θα υπολογιστούν στις αποσβέσεις στην δήλωση του Ε3 που θα υποβάλουμε για τα εισοδήματά του 2014, αλλά σε αυτή της επομένης χρονιάς.

Εννοώ ότι θα εμφανισθούν σαν πάγια στην δηλωσξ που θα θποβαλλουμε αλλά οι αποσβέσεις θα περασθουν στον επόμενό χρονο

Σωστά το καταλαβαίνω?

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι (συνεπικουρικά στου Terry)

Στο άρθρο 24 του Νόμου 4172/2013, αναφέρει «6. Η απόσβεση ενός πάγιου περιουσιακού στοιχείου αρχίζει από τον επόμενο μήνα εντός του οποίου χρησιμοποιείται ή τίθεται σε υπηρεσία από τον φορολογούμενο κατ' αναλογία με τους συντελεστές της παραγράφου 4.»

 

Το ερώτημά μου είναι αν πάγιο αγοραστεί τον 12ο του 2014 και τεθεί σε υπηρεσία:

 

α) τον ίδιο μήνα οι αποσβέσεις του θα υπολογιστούν στο επόμενο φορολογικό έτος ?  o νόμος (Ν 4172/2013 , άρθρο 24 , παρ.6 ) προβλέπει την έναρξη των αποσβεσεων τον επομενο μηνα από αυτον που άρχισε να χρησιμοποιειται παραγωγικά το πάγιο. Δεν ξέρω πως το σκεφτηκαν , αλλό αυτό ισχύει. Αρα για παγια που άρχισαν να χρησιμοποιούνται παραγωγικα τον 12/04 , οι αποσβέσεις θα τρέξουν από ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ 2015.

Εκτός και αν είναι <1.500€ .

Στην περίπτωση αυτή έχει εφαρμογή η παρ. 7 του ιδίου άρθρου που ορίζει ότι "Εάν η αποσβέσιμη αξία ενός περιουσιακού στοιχείου της επιχείρησης είναι μικρότερη από χίλια πεντακόσια (1.500) ευρώ, το εν λόγω στοιχείο μπορεί να αποσβεστεί εξ ολοκλήρου μέσα στο φορολογικό έτος που αποκτήθηκε το περιουσιακό στοιχείο.". Βλέπετε ότι σε αυτή την περίπτωση λέει "αποκτήθηκε" και όχι "χρησιμοποιείται ή τίθεται σε υπηρεσία".

Link to comment
Share on other sites

 

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι (συνεπικουρικά στου Terry)

Στο άρθρο 24 του Νόμου 4172/2013, αναφέρει «6. Η απόσβεση ενός πάγιου περιουσιακού στοιχείου αρχίζει από τον επόμενο μήνα εντός του οποίου χρησιμοποιείται ή τίθεται σε υπηρεσία από τον φορολογούμενο κατ' αναλογία με τους συντελεστές της παραγράφου 4.»

 

 

 

.

Εκτός και αν είναι <1.500€ .

Στην περίπτωση αυτή έχει εφαρμογή η παρ. 7 του ιδίου άρθρου που ορίζει ότι "Εάν η αποσβέσιμη αξία ενός περιουσιακού στοιχείου της επιχείρησης είναι μικρότερη από χίλια πεντακόσια (1.500) ευρώ, το εν λόγω στοιχείο μπορεί να αποσβεστεί εξ ολοκλήρου μέσα στο φορολογικό έτος που αποκτήθηκε το περιουσιακό στοιχείο.". Βλέπετε ότι σε αυτή την περίπτωση λέει "αποκτήθηκε" και όχι "χρησιμοποιείται ή τίθεται σε υπηρεσία".

 

 Aύτό έχει ήδη επισημανθεί στη δημοσίευση 31., λιγο παραπάνω δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.