Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Καταχώρηση" m² δόμησης σε εξ αδιαιρέτου..


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

το οικόπεδο (εκτός σχεδίου, max 200 m² δόμηση) έχει δύο ιδιοκτήτες, σε ποσοστό 50%-50%. Ο πελάτης μου θέλει να βγάλει άδεια για κατοικία 140μ², δηλαδή 40μ² παραπάνω από ότι θεωρητικά του αναλογεί σε ποσοστό. Ο άλλος ιδιοκτήτης δεν έχει αντίρρηση στο να του παραχωρήσει αυτά τα επιπλέον 40μ². Λόγω ότι είναι εκτός σχεδίου δεν είναι δυνατό να κάνω κάθετη σύσταση, κάτι που θα μου έδινε άμεσα λύση...

Αυτα τα επιπλέον μέτρα πώς μπορούν να κατοχυρωθούν νομικά ή πολεοδομικά ώστε στο μέλλον να μην υπάρξουν διεκδικήσεις; Θα μπορούσε αργότερα να "προσβάλλει" πολεοδομικά την άδεια του πελάτη μου βάση του ποσοστού συνιδικοτησίας ζητώντας τα τετραγωνικά που τώρα του δίνει; Ή μήπως το ποσοστό συνιδιοκτησίας (50-50) δεν παίζει κανένα ρόλο στα πόσα δικαιούται νομικά ο καθένας να χτίσει στο οικόπεδο αυτό οπότε ανησυχώ χωρίς λόγο;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Να κάνουν αλλαγή στη ποσόστωση. Την πολεοδομία δεν την ενοχλεί από τη στιγμή που η συνολική δόμηση παραμένει <200τμ. Για την κατοχύρωση όμως του πελάτη σου.... πες τους να κάνουν συμβόλαιο μεταβίβασης ποσοστού ή μια ένορκη βεβαίωση σε συμβολαιογράφο ότι ο άλλος δέχεται να δομήσει στα 60τμ.

Το θέμα είναι ... πού θα τα δομήσει.

Link to comment
Share on other sites

CooEos να κάνετε μελέτη και να πάρετε άδεια οικοδομής για 200 m2 ενιαίου κτιρίου το οποίο θα συντίθεται από 2 κατοικίες (140+60) .Στην συνέχεια να προχωρήσουν σε σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας επί των εγκεκριμένων σχεδίων όπου ο καθένας θα πάρει αυτό που έχει συμφωνηθεί.Το γήπεδο θα παραμένει απλώς εξ'αδιαιρέτου.

Link to comment
Share on other sites

..Έχε υπόψη σου και ότι αν είναι συνιδιοκτήτες 50-50 όπως λες (δηλαδή η κυριότητα είναι μισή-μισή), τότε η οποιαδήποτε άδεια οικοδομής θα βγεί και στα δύο ονόματα υποχρεωτικά..

Link to comment
Share on other sites

Να κάνουν αλλαγή στη ποσόστωση. Την πολεοδομία δεν την ενοχλεί από τη στιγμή που η συνολική δόμηση παραμένει <200τμ. Για την κατοχύρωση όμως του πελάτη σου.... πες τους να κάνουν συμβόλαιο μεταβίβασης ποσοστού ή μια ένορκη βεβαίωση σε συμβολαιογράφο ότι ο άλλος δέχεται να δομήσει στα 60τμ.

Το θέμα είναι ... πού θα τα δομήσει.

 

Με ένα ιδιωτικό συμφωνητικό μέσω συμβολαιογράφου ίσως να λυθεί το πρόβλημα, αλλά μήπως θα ήταν καλύτερα να γίνει μεταβίβαση στο ποσοστό της δόμησης; Να παραμείνει το ποσοστό στο οικόπεδο ίδιο και να αλλάξει το ποσοστό στη δόμηση. Γίνεται αυτό;

Από άποψη ...χώρου και πλαγίων αποστάσεων υπάρχουν αρκετά περιθώρια για να τοποθετηθεί είτε κολλητά στο σπίτι που φτιάχνουμε είτε κάπου αλλού στο οικόπεδο.

 

CooEos να κάνετε μελέτη και να πάρετε άδεια οικοδομής για 200 m2 ενιαίου κτιρίου το οποίο θα συντίθεται από 2 κατοικίες (140+60) .Στην συνέχεια να προχωρήσουν σε σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας επί των εγκεκριμένων σχεδίων όπου ο καθένας θα πάρει αυτό που έχει συμφωνηθεί.Το γήπεδο θα παραμένει απλώς εξ'αδιαιρέτου.

 

Οπότε ουσιαστικά στην κάτοψη του κτηρίου του πελάτη μου (140 τ.μ.) να βάλω και ένα κουτί "μελλοντικό" των 60 τ.μ. , σωστά; Το θέμα είναι ότι αυτό θα πρέπει να είναι "ενωμένο" με του πελάτη μου (με κάποια μεσοτοιχία) ή μπορώ να το τοποθετήσω αλλού στο οικόπεδο τηρουμένων των απαιτούμενων διαστάσεων;

Link to comment
Share on other sites

Η κατασκευη δυο ογκων στα εκτος σχεδιου περναει απο ΕΠΑΕ.. Και υπαρχει ενα ζητημα με τον συμβολαιογραφικο καθορισμο των ιδιοκτησιων.. Εχει συζητηθει αρκετες φορες.. ΔΙαβασε τους παραπανω συνδεσμους και κανε μια αναζητηση για παρομοια θεματα που υπαρχουν..

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ για χρήσιμες πληροφορίες σου συνάδελφε..

 

..Γιατί τότε γίνεται έλεγχος τίτλων κτήσης από την Πολεοδομία πριν την έκδοση οποιασδήποτε αδείας οικοδομής;..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε νομίζω ότι θα πρέπει με ένα συμβόλαιο να γίνει μεταβίβαση ποσοστού από τον έναν στον άλλο και ταυτόχρονα σύσταση οριζοντίου συνιδιοκτησίας όπου στο τοπογραφικό θα φαίνεται η μελλοντική θέση των "διαμερισμάτων" 1 (εμβαδού 140 τ.μ.) και 2 (εμβαδού 60 τ.μ.) σύμφωνα με τους περιορισμούς που θέτει η εκτός σχεδίου δόμηση (αποστάσεις από όρια και μεταξύ τους βασικά).

Link to comment
Share on other sites

.... θα πρέπει να είναι "ενωμένο" με του πελάτη μου (με κάποια μεσοτοιχία) ή μπορώ να το τοποθετήσω αλλού...

 

Καλύτερα να ρωτήσεις τοπικό συμβολαιογράφο να δεις αν μεταγράφει ο εκεί υποθηκοφύλακας συστάσεις επί ανεξαρτήτων κτισμάτων, καθώς έχουν συμβεί διάφορα.

 

Πολεοδομικά , αν δεν απαγορεύεται από τους όρους δόμησης , κάνεις ανεξάρτητα κτίρια με έγκριση ΕΠΑΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.