Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έχετε μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης;


ZaXoYs

Έχετε μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης;  

902 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Έχετε μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης;

    • Ναι
      371
    • Όχι
      531


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Ενα μεταπτυχιακό δείχνει πως δεν μένεις στάσιμος σαν εκπαίδευση..και παντα ειναι καλό να κανεις. Απο κει και περα,στην Ελλαδα χρησιμευει ως χαρτι για σουβλακια..Οι δουλειες ειναι λίγες, οι εποχες χάλια,το αντικειμενο εχει κορεστει...Και 5 μαστερ ναχεις, μαλλον καταφερνεις να μην συμβιβαζεσαι με βοηθος-βοηθού και ετσι δεν εχεις και δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

Όταν τελειώναμε τη σχολή που όλοι οι συμφοιτητές σκεφτόντουσαν για μεταπτυχιακά, εμένα δεν μου πέρασε καθόλου από το μυαλό να κάνω ένα. Είχα ήδη πιάσει δουλειά και ήμουν τόσο παθιασμένη με τη δουλειά στο εργοτάξιο που πίστευα ότι έκανε για δέκα μεταπτυχιακά.

Δεν το χω μετανοιώσει πάντως, αν και τώρα έχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι θα μπορούσα να παρακολουθήσω κάποιο μεταπτυχιακό στο πολυτεχνείο εδώ, αν βρω βέβαια κάποιο αντικείμενο που θα με ενδιαφέρει...........

Link to comment
Share on other sites

Όχι και ούτε θέλω να αποκτήσω. Μια χαρά μελετάω και μόνος μου και είμαι και κύριος του εαυτού μου.

 

Ο μεταπτυχιακός τιτλος έχει εφαρμογη εφοσον η κοινωνια το απαιτει. Σαν πανεπιστημιακος θα πω οτι ενα καλο προγραμμα βοηθάει πολύ. Ενα καλο προγραμμα ξαναλεω. Στην Αγγλια ειχαμε ενα προγραμμα σεισμικης θωρακισης με παιδια απο ολο τον κοσμο. Πανε απο 3000 αιτησεις για 90 θεσεις. Διδασκαν εκτος απο συναδελφους και μηχανικοί με τρομερη εμπειρία. Εαν κατάφερνες να περάσεις τοτε περίμεναν να σου δωσουν δουλεια. Στην αγγλια αυτα. Στην Ελλάδα τι να πω? Εχουμε 3-4 μεγαλα μελετητικα γραφεια με 300 μηχανικους και οταν θελουν κατι επιπλεον πανε στο εξωτερικο.

 

Η παραπάνω τοποθέτηση μου αλλάζει λίγο την οπτική γωνία. Μέσα από αυτό το πνεύμα θα το έβλεπα διαφορετικά. Όχι όμως μεταπτυχιακό γιατί πρέπει να το κάνεις, αλλιώς δε διορίζεσαι στο δημόσιο.. Αυτό καταντάει εντελώς ρατσιστικό και ταπεινωτικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω master στο construction management.την πρώτη μου δουλειά τη βρήκα επειδή ήξερα ενα πρόγραμμα χρονικού-οικονομικού προγραμμματισμού. Σε κατασκευαστικη, πολύ μεγάλη. Αλλά αφού αποφάσισα να ανοίξω γραφείο δε μου χρειαστηκε πουθενα το μεταπτυχιακό. Την πείρα του management την αποκτάς με τα χρόνια και ανταποκρίνεται σε τοπικές συνθήκες (πόλη, είδος δουλειάς κλπ). Ειδικά το συγκεκριμένο, στην Ελλάδα, ακόμα και για τα μεγάλα έργα (μετρό, υποθαλάσσια, παθε κλπ) δεν είναι αποτελεσματικό, τα χρονοδιαγράμματα δεν τηρούνται ποτέ και δε δίνουν και μεγάλη σημασία σε αυτόν που το χειρίζεται.....κανένα το όφελος λοιπόν. Είναι όμως το πιο εύκολο μεταπτυχιακό να κάνει κάποιος για να παρει προσόντα για το ΑΣΕΠ στο δημόσιο (γι' αυτό πάνε καλά και οι τεχνικές Υπηρεσίες, επειδή έχουν construction managers...) ή αν είναι Δ.Υ. να αυξήσει το μισθό του...

 

─────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μεταπτυχιακό στην Περιβαλλοντική Μηχανική. Δεν με βοήθησε καθόλου στην εύρεση εργασίας ακόμη, ούτε και αναγνωρίστηκε κάπου στον ιδιωτικό τομέα! Για συμβάσεις δημοσίου σε συνδυασμό με "μέσον" μετράει. Ευτυχώς το έκανα για προσωπικούς λόγους και δεν το μετάνιωσα ακόμη!

 

Πάντως, πιστεύω ότι όσοι δεν έχουν κάνει δεν μπορούν να γνωρίζουν αν τους βοήθησε ή όχι...Ποτέ δεν ξέρεις τι πόρτες σου ανοίγει κάτι που κάνεις και πότε...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είχα την οικονομική άνεση όταν τελείωσα την σχολή να μπορούσα να κάνω Ακόμα και αν δεν χρειαζότανε θα αποκτούσα σίγουρα κάποιες γνώσεις που θα με βοηθούσαν τότε. τώρα αν χρειάζεται Εδώ και το δίπλωμα του ΕΜΠ μόνο την βεβαίωση όταν έκανα έναρξη επαγγέλματος και εγραφή στο ΤΕΕ χρειάστηκε από τότε ούτε μου το ζήτησε κανείς και δεν ξέρω και που το έχω βάλει!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

είμαι κάτοχος ΜSc και δεν με έχει βοηθήσει σε κάτι πέρα από 150 μόρια στον ασεπ. και ως εκπαιδευτικό προσόν σε Τ.Ε.Ι.....

Με βάση το ισχύον καθεστώς είναι ανόητο να περιμένει κάποιος να βγάλει λέφτα από αυτό.... πολύ κόπος και έξοδα.... μόνο η γνώση....και αυτή για λίγο.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλά τα μεταπτυχιακα όταν κανεις ακαδημαϊκή καριέρα...αλλα έξω στην πιάτσα μονο για χαρτί κάνει...!! Έξοδα..χρόνος..πίεση διαγωνισμάτων...κυνήγι βαθμών...όλα αυτά προς τι? Για κάτι που δυστυχώς στην Ελλάδα δεν πληρώνεται? Εδώ κοντεύουν να κόψουν τα κεκτημένα των μηχανικών με τις αμοιβές...και μακάρι ένας τίτλος να έφερνε καλύτερες συνθήκες εργασίας ..αλλα που ? Μονο σε πολυεθνικη ίσως παίξει ρολο για θέση και μισθολόγιο καλύτερο...!! Είναι αυτό που λένε...όλα τα είχε η μαριωρη ο φερετζές της έλειπε..!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.