Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παθητική πυροπροστασία σε διώροφη κατοικία. Σύμβολα πυροσβεστήρων;


Perifanos

Recommended Posts

Καλημέρα

Ασχολούμε με μία παθητική για ένα διώροφο με υπόγειο για χρήση γραφείων.

Ξέρω ότι δεν χρειάζεται ενεργητική. Στο αρθρο 8 (4.6) αναφέρει ότι πρέπει να τοποθετηθούν πυροσβεστήρες. Θα τους εμφανίσω λοιπόν στα σχέδια της παθητικής.

 

Το πρόβλημά μου είναι πως συμβολίζονται στα σχέδια οι πυροσβεστήρες?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή ΑΝΚΑ το κείμενο θα το βρείς εδώ http://www.fireservice.gr/pyr_cms_files/dynamic/c79211/doc.file/kodiko-71_el_GR.doc

και έχει σαν θέμα την "Κωδικοποίηση ερμηνευτικών - διευκρινιστικών Διαταγών επί εφαρμογής του Π.Δ. 71/88", και είναι ένα κείμενο, που όλοι όσοι ασχολούμαστε με την παθητική πυροπροστασία πρέπει να το μελετήσουμε. Λύνει πολλές απορίες..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν το υπόγειο του κτιρίου χρησιμοποιηθεί σαν βοηθητικός χώρος της κατοικίας (οχι πάρκινγκ) και το εμβαδόν του είναι μεγαλύτερο από το ¼ της συνολικής επιφάνειας του κτιρίου τότε σύμφωνα με το άρθρο 1, παράγραφος 1.2.2, του κανονισμού ο χώρος αυτός θα εξετάζεται χωριστά, σαν αποθήκη.

 

Η ερώτηση μου είναι αν το υπόγειο πρέπει να γίνει πυροδιαμέρισμα.

Λογικά πρέπει να γίνει πυροδιαμέρισμα όλο και οι επικίνδυνοι χώροι ξεχωριστά (Λεβητοστάσιο, Μηχανοστάσιο). Έτσι δεν είναι;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδιά στην μελέτη παθητικής εκτός απο τα σχέδια των κατόψεων με την απόσταση διαφυγής τι άλλο δείχνω?Εάν έχει κάποιος σχέδιο θα με βοηθούσε

Link to comment
Share on other sites

giorgio, αν έχεις πυροδιαμερίσματα τότε χρειάζεσε και τομή όπου θα δείχνεις το πυροδιαμέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχουν πρέπει να δείξεις τα πυροδιαμερίσματα και τις αποστάσεις στο τοπογραφικό με γειτονικά κτίρια απλώς θα ήθελα να έχω μια εικόνα ένα σχέδιο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eπειδη μπερδευτηκα με τους υπογειους χωρου σταθμευσης σε κατοικιες....

 

Διαβαζα στην "Κωδικοποίηση ερμηνευτικών - διευκρινιστικών Διαταγών επί εφαρμογής του Π.Δ. 71/88", ..

 

Οταν ο αριθμός των οχημάτων που έχει αυστηρά καθορισθεί είναι μικρότερος από δέκα (10), τότε ο χώρος στάθμευσης αποτελεί τμήμα του χώρου της κύριας χρήσης του κτιρίου και λαμβάνονται σʼ αυτόν τα μέτρα και μέσα πυροπροστασίας που προβλέπονται για την κύρια χρήση.

 

Και παρακατω γραφει..

 

Σε περιπτώσεις δε, όπου ο χώρος που προορίζεται για στάθμευση οχημάτων καταλαμβάνει επιφάνεια μεγαλύτερη του 1/4 της συνολικής επιφάνειας του κτιρίου, τότε σύμφωνα με την παράγρ. 1.2.2. του άρθρου 1 του Π.Δ. 71/88 χαρακτηρίζεται ως δευτερεύουσα χρήση και θα εξετάζεται χωριστά, δηλαδή με τις διάταξεις του άρθρου 13 ανεξάρτητα από τον αριθμό οχημάτων που έχει καθορισθεί από την ελέγχουσα Αρχή.

 

Και εχω την εξης περιπτωση...

 

Μεζονετα με υπογειο...

Στο υπογειο εχω δυο θεσεις σταθμευσεις...

Η επιφανεια του χωρου αυτου δεν καθοριζεται απο καποιο διαχωριστικο...απλα δεν χωρανε αλλα αυτοκινητα...

Ομως ειναι μεγαλυτερη απο το 1/4 της συνολικης επιφανειας του κτηριου..

 

Τι κανω τοτε???

Το ελεγχω βασει Αρθρου 13 ή ως κατοικια???

 

Και κατι ακομα που δεν υπαρχει στον κανονισμο..

Πλακα σκυροδεματος με πολυουρεθανη και επιχρισμα τη δεικτη πυραντιστασης εχει????

Link to comment
Share on other sites

Προς απάντηση του πρώτου ερωτήματος, σου παραθέτω την παράγραφο από την Κωδικοποίηση ερμηνευτικών - διευκρινιστικών Διαταγών επί εφαρμογή του Π.Δ. 71/88:

 

γ) Σε περιπτώσεις δε, όπου ο χώρος που προορίζεται για στάθμευση οχημάτων καταλαμβάνει επιφάνεια μεγαλύτερη του 1/4 της συνολικής επιφάνειας του κτιρίου, τότε σύμφωνα με την παράγρ. 1.2.2. του άρθρου 1 του Π.Δ. 71/88 χαρακτηρίζεται ως δευτερεύουσα χρήση και θα εξετάζεται χωριστά, δηλαδή με τις διάταξεις του άρθρου 13 ανεξάρτητα από τον αριθμό οχημάτων που έχει καθορισθεί από την ελέγχουσα Αρχή.

 

Για το δεύτερο δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.