Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γενικά περί μεταλλικών κατασκευών


 

Recommended Posts

Προφανώς ο όρος "σύμμικτος" δεν αφορά την προαναφερθείσα μορφή κατασκευής.

Σύμμικτη θεωρείται η κατασκευή που δημιουργείται από συνεργασία (μέσω διατμητικών ήλων για τις πλάκες) χάλυβα και οπλισμένου ή μη σκυροδέματος. Εχει ιδιαίτερο τρόπο στατικού υπολογισμού και έχει μικρή σχέση με τη συνεργασία δομικού χάλυβα και σκυροδέματος των σύνηθων κατασκευών.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εξετάζω την προοπτική κατασκευής σπιτιών με μεταλλική κατασκευή και χρειάζομαι ένα όργανο για να μετρήσω με ακρίβεια τα αγκύρια που θα τοποθετηθούν στην πλάκα και μου έχουν προτείνει ένα ταχύμετρο της leica το builder. ξέρει κάποιος τίποτα παραπάνω για το όργανο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Θα ήθελα χοντρικά-τάξη μεγέθους να μου πείτε κάποια κόστη για τις παρακάτω εργασίες:

 

- Μεταλλική δοκός 35m με 2 συνδέσεις αποκατάστασης συνέχειας. Πόσο περίπου θα κοστίσουν αυτές οι 2 συνδέσεις;

 

- Προένταση ενός καλωδίου γέφυρας. Στο πολύ περίπου...

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να καταλαβαίνεις το πόσο γενικά είναι αυτά που ζήτας.... λείπουν πάρα πάρα πάρα πολλές πληροφορίες.

Γενικά η τοποθέτηση μεταλλικών πάει 2,00 ~ 2,20 ευρώ/kg με 2 χέρια αστάρι (ανάλογα βέβαια τη δουλειά, τη ποσότητα, πρόσβαση, τιμολόγια................χίλιες τελείες)

Η προένταση εννοείς ως εργασία; ή αγορά σιδήρου, προένταση και ενεμάτωση; (διατομή;)

Link to comment
Share on other sites

Kostassid , H τιμή που έδωσες είναι αρκετά μεγάλη.

Συνήθως μεγάλες τιμές έχεις στα μικρά έργα και στα μερεμέτια.

Σε βιομηχανικά κτήρια πολλών τετραγωνικών η τιμή είναι < 1,30Ε/kg αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει και από άλλους χαμηλές τιμές και έχω απορία... Με τιμή χάλυβα 0,8€/kg σημαίνει ότι εργασία, κολλήσεις, αμμοβολή, χρωματισμοί, μεταφορά, γερανός, βοηθητικά υλικά ενσωματούμενα και μη, φύρα, συναρμολόγηση, αποκατάσταση χρωματισμών κοστίζουν μόνο 0,5€/kg;:shock:

Εγώ δεν πέτυχα ποτέ κάτω από 2,5€/kg, φυσικά μιλάμε για μικρές δουλειές (15~20tn) και δύσκολες (ελαφριά δικτυώματα κλπ).

Θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε το κόστος συναρτήσει του τύπου κατασκευής ή συναρτήσει του μέσου βάρους διατομής...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε...για διπλωματική το θέλω, όχι σε κτήριο αλλά σε γέφυρες. Επειδή ο κατάλληλος άνθρωπος να μου πει λείπει αυτή τη στιγμή, ρωτάω μήπως ξέρετε στο περίπου.

 

Αυτό που ξέρω για μεταλλικά είναι 2,5E/kg σαν κόστος υλικών. Δηλαδή χωρίς εργασία...μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια και να είναι με εργασία...

 

Για την προένταση, εννοώ πόσο θα μπορεί να κοστίσει πχ η προένταση 10 καλωδίων γέφυρας...Το ξέρω είναι πολύ γενικά...απλώς το βιάζομαι.

 

Όταν μάθω περισσότερα θα το ποστάρω...

 

Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με ενδιαφέρει η τιμή μονάδος... Αλλά ανά m²;;;;

Έχω ακούσει και από άλλους χαμηλές τιμές και έχω απορία... Με τιμή χάλυβα 0,8/kg ...

 

Η παραπάνω τιμή είναι ανά χλγ.

Κάνεις λάθος η παραπάνω τιμή είναι για λεπτότοιχες διατομές.

Αναφέρομαι στο κόστος προμήθειας των εργοστασίων από μεγάλους προμηθευτές όπως ο Κορδέλος , Μπήτρος κτλ.

Οι τιμές αφορούν αυτή τη χρονική στιγμή και δεν είναι σταθερές αλλά εξαρτώνται από το τύπο της διατομής και την τιμή του σιδήρου στην παγκόσμια αγορά γιατί δεν έχουμε χυτήρια μεγάλα στην Ελλάδα.

Ενδεικτικά αναφέρω τιμές για χάλυβα ποιότητας S275

1. Διατομές θερμής έλασης όπως ΙPE ,HEA κτλ.

0,610 Ε/kg

2. Mεγάλες διατομές όπως ΗΕΒ500

0,650 Ε/kg

3. Λεπτότοιχες

0,80 Ε/kg

4. Mεγάλες διατομές ορθογωνικών κοιλοδοκών SHS

0,90 E/kg

5. Mεγάλες διατομές κυκλικών κοιλοδοκών CHS

1,30 E/kg ( εξαρτάται από τη διάσταση και από τη διαθεσιμότητα του εργοστασίου στο εξωτερικό).

*Σε αυτά υπολογίστε ένα πρόσθετο κόστος 0,04-0,06 Ε/kg σε περίπτωση αμμοβολής.

** Για ποιότητα χάλυβα S235/St37 υπάρχει μία μείωση 0,02-0,03 λεπτών περίπου.

Προσωπικά ως μηχανικός δεν το προτείνω ως υλικό.

Σε περίπτωση πυράντοχης βαφής το κόστος εξαρτάται από πάχος της διατομής και τα απαιτούμενα λεπτά πυραντίστασης.

Δεν υπάρχει στάνταρ τιμολόγηση.

Λάβετε υπόψη ότι όσο μεγαλύτερο είναι το πάχος του μετάλλου τόσο πιο εύκολη είναι η βαφή.

Επίσης στα συνήθη μονώροφα βιοτεχνικά κτίρια , σύμφωνα με το Π.Δ. 71/88 , Κανονισμός Πυροπροστασίας , δεν απαιτείται πυράντοχη βαφή.

Εκτός αν έχεις κτίρια με μεγάλο πυροθερμικό φορτίο ( ξυλουργεία κτλ).

Αλλά τότε πρέπει να βάλεις και πάνελ πετροβάμβακα.

Στα παραπάνω ο κατασκευαστής υπολογίζει το ρετάλι , τα εργατικά κτλ.

Τιμή εργατικών ανα κιλό δε σας δίνω :D.

Αν δεν έχεις απαιτήσεις πυρασφάλειας η τιμή είναι πολύ κάτω από 2Ε/kg.

Στην Αθήνα δουλεύτε με μεγαλύτερες τιμές.

Τέλος αναφέρομαι μόνο στον μεταλλικό σκελετό και όχι σε πάνελ , υδροροές , ειδικά τεμάχια κτλ...

Επίσης για κτίρια > 1.000μ2 πετυχαίνεις καλύτερες τιμές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά λοιπόν, για καλώδια και προένταση έχουμε:

 

- 30€/kg τα καλώδια :sad: (λεπτά καλώδια)

- Εργασία-προένταση 18€/kg (από Ιταλούς) :shock:, 35€/kg (από Γερμανούς) :shock: :shock:

 

Σύνολο 48€/kg στην καλύτερη :shock: :shock: :shock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.