Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο-Ανίχνευση οπλισμού


 

Recommended Posts

Ξέρει κανείς εκτός από τα καρότα που χρειάζονται για την εύρεση της αντοχής του σκυροδέματος η ανίχνευση-δήλωση οπλισμού πως γίνεται;Εννοώ φτάνουν 3 ενδεικτικές τομές σε στύλους-δοκούς;

Επίσης με τη θεμελίωση τι γίνεται;Πρέπει να σκαφτεί;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω την ερώτηση: Αποτελέσματα μη καταστροφικών μεθόδων (υπάρχουν μηχανήματα που εντοπίζουν τις ράβδους του οπλισμού και προσδιορίζουν τη διάμετρο) γίνονται δεκτά;

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω αυτά μόνο ένα μηχάνημα κάνει τη δουλειά το οποίο είναι πανάκριβο, όλα τα υπόλοιπα χρειάζονται εκτιμήσεις. Εσείς τι θα προτείνατε; Επίσης όσον αφορά τη θεμελίωση πρέπει να αποκαλυφθεί ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα παρει το 1993 απο ενα αντιπροσωπο και συναδελφο <<πολ,μηχ κ γαλιωτος>> περα απο ενα κρουσιμετρο (ιταλικο οχι το σμιτ) και ενα οργανακι με 100000δρχ τοτε που εντοπιζει οπλισμους ..απλα παιρνοντας το αργα απο το υποστυλωμα ..η θεωρια του βασιζεται στα κυματα εντι...και οταν παιρναει πανω απο σιδερο αρχιζει και τσιριζει..θυμαμαι οτι υπηρχε οχι στην ελλαδα και το μοντελο που σου ελεγε και διαμετρο οπλισμου..πχ φ16

Link to comment
Share on other sites

θα εβλεπα ποια ειναι τα ελαχιστα σιδερα της εποχης που κατασκευαστηκε το κτιριο,θα εκανα τη δοκιμη για την αντοχη του σκυροδεματος, θα εκανα υπολογισμους και θα απομειωνα τα αποτελεσματα κατα 10~20%.

Ισως αν εβρισκες το μηχανικο που το εφτιαξε ή τον εργολαβο?

αυτη ειναι η φθηνη λυση, την ακριβη την ψαχνω

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εγώ ένα μηχανημα έχω βρεί το ferroscan της Hilti το οποίο όμως κοστίζει 14000!!!!. Μπορείς να μου πείς το μοντέλο το οποίο έχεις; Όσον αφορά τον ιδιοκτήτη έστω ότι υποστηρίζει ότι η θεμελίωση έγινε κατά Α τρόπο. Αυτό μπορώ να το υποστηρίξω με μια απλή δήλωση του ιδιοκτήτη ή πρέπει να γίνει αποκάλυψη των πεδίλων;;;

Link to comment
Share on other sites

Θα σε συμβούλευα να απευθυνθείς σε κάποιον συνάδελφο που κάνει τέτοιες δουλειές γιατί έχει πολλά μυστικά αυτού του είδους η αποτύπωση.

Link to comment
Share on other sites

14.000€ το μηχανάκι της HILTI, ουάου :shock:

Δηλαδή πόσα θα ζητήσει κάποιος που το έχει για να μου βρει τα σίδερα σε 20 διατομές;

 

Ξυλότυποι δεν υπάρχουν ούτε στην Πολεοδομία, ούτε στα χέρια του ιδιοκτήτη, ούτε στο αρχείο του μηχανικού που έκανε τη μελέτη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.