Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση αντισεισμικού αρμού


 

Recommended Posts

Πρόκεται για προσθήκη καθ 'ύψος σε παλαιά οικοδομή του 1988... Οι αναμονές όπως φαίνονται και στην φωτογραφία δεν βρίσκονται στην καλύτερη κατάσταση. Κολλητά στο υποστήλωμα της φωτογραφίας βρίσκεται άλλη οικοδομή (αυτή με τον σοβά) που φτάνει σε μεγαλύτερο ύψος από το υπάρχον δικό μας δώμα. Από τους ξυλότυπους της διπλανής οικοδομής (που χτίστηκε το 1989) δεν φαίνεται κανένας αντισεισμικός αρμός, ούτε από το τεύχος της στατικής του μελέτης.

Αν και σύμφωνα με τον Κτιριοδομικό δεν υποχρεούμαι σε εφαρμογή αντισεισμικού αρμού για την προσθήκη καθ'ύψος, πως μπορώ να βρώ τι αντισεισμικό αρμό εφάρμοσε ο διπλανός?

Ευχαριστώ

 

(Ξέρω... μικρό μήκος αναμονών, τραγική κατάσταση χάλυβα κτλ...)

post-807-131887230335_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

................πως μπορώ να βρώ τι αντισεισμικό αρμό εφάρμοσε ο διπλανός? .....

Αφού τελικά δεν τον εφάρμοσε, έτσι δεν είπες?

Κανονικά από θα μπορούσες να το δεις από το τεύχος της στατικής μελέτης, βλέποντας τις μετακινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν φαίνεται αρμός στους ξυλότυπους ούτε στο τεύχος της μελέτης... Όμως δεν μπορεί να μην εφάρμοσε αρμό στην πράξη. Και με δεδομένο ότι τα δύο κτίρια έχουν ανισοσταθμία ως προς τις πλάκες και άρα υψηλό κίνδυνο εμβολισμού...

Καμμιά ιδέα εύρεσης του αρμού? Μήπως σκάψιμο σοβά του διπλανού και αποκάλυψη υποστηλωμάτων του?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπήρχε η έννοια του υποχρεωτικού αντισεισμικού αρμού τότε , νομίζω .

Οπότε σωστά κόλλησε , γιά αυτό η νομοθεσία λέει σε τέτοιες περιπτώσεις τον αρμό τον αφήνει όλο η καινούργια οικοδομή .

 

Βρήκα και αυτό στο φόρουμ της LH και λέει ο νόμος είναι του 1997 , οπότε το 1988 δεν υπήρχε αντ. αρμός

Σχετική απόφαση :

Οι διατάξεις για τον αντισεισμικό αρμό, ΦΕΚ 329δ/21/4/1997.

Link to comment
Share on other sites

Αν οι αναμονές προς την πλευρά του διπλανού κτιρίου απέχουν 8 εκ. από αυτήν και εγώ υπολόγισα εύρος αντισεισμικού αρμού 10 εκ, τότε τί μπορώ να κάνω? Ίσως παράθεση με τον νέο διαμήκη οπλισμό προς τα έξω τόσο ώστε να πετύχω το εύρος που θέλω?

ΔΕΔΟΜΕΝΑ : Υπάρχον διπλανό κτίριο πενταώροφο, υπάρχον κτίριο της προσθήκης τριώροφο και μετά την προσθήκη που θέλουμε εξαώροφο.

Οποιαδήποτε συμβουλή, πολύτιμη...

 

Κανείς για μία συμβουλή?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.