Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόκλιση εμβαδού οικοπέδου σε Πράξη Εφαρμογής


Recommended Posts

Είμαι κι εγώ περίεργος που βρίσκονται αυτές οι αποκλίσεις. Σε κάθε περίπτωση δεν νομίζω οτι αυτές αφορούν την περίπτωση που κάποιος μετράει τα υλοποιημένα όρια ενός οικοπέδου και συγκρίνει το εμβαδόν που προκύπτει με το εμβαδόν που δίνει ο πίνακας της πράξης. Σε τέτοια περίπτωση προφανώς έχουν υλοποιηθεί λάθος τα όρια, και στην περίπτωση του csou πιστεύω οτι αυτό έχει γίνει. Ο προηγούμενος σύνάδελφος υλοποίησε λανθασμένα τα όρια.

Θεωρώ πως θα έπρεπε να οριοθετήσεις εκ νέου το οικόπεδο. Η ίσως, μια που έχεις σημαντική διαφορά στα τετραγωνικά, θα έπρεπε να μετρήσεις το οικοδομικό τετράγωνο όπως έχει υλοποιηθεί από τα σημερινά όρια,να δεις πως είναι από άποψη εμβαδού το σύνολο του Ο.Τ. και να δεις μήπως χάνει απο εκεί. Σε πολλές περιπτώσεις μου έχει τύχει να υπάρχουν εκεί σημαντικές αποκλίσεις στο εμβαδόν. Πάντως όλα αυτά ξεκινάνε από λάθος οριοθετήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η Αποφ-71934/9734/89 (ΦΕΚ-691/Δ/89) τροποποίησε και συμπλήρωσε και κωδικοποίησε την Υπουργική απόφαση 47037/7767/16-6-1986 η οποία αναφέρει στο άρθρο Γ9 παρ. 6α)

τις αποκλίσεις

5% για τμήμα ιδιοκτησίας από 0τμ - 500τμ

4% 500τμ-1000τμ

3% 1000τμ-2000τμ

2% 2000τμ-5000τμ

1% >5000τμ

οι οποίες όμως αναφέρονται σε διαφορές του εμβαδού του συμβολαίου και του εμβαδού που αναγράφονται στους αρχικούς κτηματογραφικούς πίνακες.

Η Αποφ-71934/9734/89 (ΦΕΚ-691/Δ/89) δεν περιλαμβάνει την παραπάνω αναφορά, επομένως δεν ισχύει (για τις πράξεις εφαρμογής πάντα).

Η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχουν "θεσμοθετημένα" όρια απόκλισης μεταξύ των εμβαδών. Ακόμα και ο νόμος για το κτηματολόγιο που αναφέρει περί αποδεκτής απόκλισης προϋποθέτει τον ορισμό της με απόφαση του ΟΚΧΕ η οποία δεν έχει ακόμα υλοποιηθεί.

Η γνώμη μου είναι ότι το όριο απόκλισης αφού δεν υπάρχει θεσμοθετημένο το ορίζει ο Τοπογράφος Μηχανικός υλοποιώντας τις προδιαγραφές ακρίβειας των μετρήσεων στη βάσει των τεχνικών προδιαγραφών του ΠΔ 696/1974. Και κρίνει από τη σύγκριση και με τη γνώμη του ιδιοκτήτη αν θα ζητήσει διορθωτική η θα αφήσει τα πράγματα ως έχουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 12 years later...

Συνάδελφοι,έχω μια ιδιαίτερη  περίπτωση  σε πραξη εφαρμογης που θα ήθελα  την γνώμη σας.

Συγκεκριμένα η αρχική πραξη εφαρμογης του 1993 έδινε εμβαδο 367τμ στο τεμάχιο 1 και 346 στο ομορο τεμάχιο 2.Στην συνέχεια το 1996 ο ιδιοκτήτης  του 2 τεμαχιου μέσω μηχανικού υποβάλλει  διορθωτική πραξη με την οποία επηρεάζει  χωρικά  και την ιδιοκτησία 1 σύμφωνα  με τις συντεταγμένες αυτής.Αφαιρει 9τμ από την ιδιοκτησία 1.Βεβαια στο λεκτικό της διορθωτικης δεν αναφέρεται πουθενά η ιδιοκτησία  1 και ούτε και στον πίνακα αυτής αναφέρεται η τροποποίηση του εμβαδου και της ιδιοκτησίας  1.Και ούτε έγινε κοινοποίηση στον ιδιοκτήτη της ιδιοκτησίας 1.

Αποτέλεσμα αυτού είναι στους τελικούς πίνακες να φαίνεται η ιδιοκτησία 1 με το αρχικό εμβαδό 367 και η ιδιοκτησία δυο με 355 .

Υπάρχει  δλδ στους πίνακες επικάλυψη δυο ομορων  τεμαχιων μετά  από διορθωτική πραξη εφαρμογης για την οποια δεν ενημερώθηκε ο όμορος ιδιοκτήτης με κοινοποίηση ούτε αναγράφεται  στο λεκτικό.

Στο κτηματολόγιο  φαίνεται  η ιδιοκτησία 1  358τμ και η ιδιοκτησία 2   355.τμ.Ελαβε δλδ υπόψη τις συντεταγμένες  της διορθωτικης  και αγνοησε τον πίνακα  και το ανύπαρκτο λεκτικό. 

Τώρα τι ισχύει  για τοπογραφικό σύστασης καθετων στην ιδιοκτησία 1.?

Υπάρχει κάποια  διαδικασία για ακύρωση  της διορθωτική που μας έφαγε 9 το αλλα δεν μας κοινοποιηθηκε και δεν μας αναγράφει στο λεκτικό.? 

Να κάνω απλως διορθωτική για αλλαγή του πίνακα και να αποδεχτώ την απομείωση που ίσως τεχνικά είναι δικαιολογημενη.?

Να μην κάνω τίποτα και να κάνω τοπογραφικό  με το μειωμένο  εμβαδό που συμφωνεί με κτηματολογιο  και να αναγράψω  ότι χρήζει  διορθωτική πραξης για το εμβαδό του πίνακα? 

Τέλος  στην περίπτωση  σύστασης  καθετων  εκτός από τοπογραφικό  συντάσσεται  υποχρεωτικά  και ΔΓΜ ?

Ποια η γνώμη σας?

 

Edited by a.k.topo
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε η διορθωτική που έγινε για το οικόπεδο 2 τι αφορούσε; Στην τεχνική έκθεση που την συνοδεύει τι γράφει; 

Αφού η διορθωτική πράξη επηρέασε και την ιδιοκτησία 1 τότε στον νέο πίνακα πρέπει να εμφανίζεται και αυτή.

Από τη στιγμή που επηρεάζεται το εμβαδόν ιδιοκτησίας (ή ιδιοκτησιών) κατά την διορθωτική πράξη, ο συνάδελφος που την συντάσσει οφείλει να υποβάλλει και τον πίνακα αρχικών και τελικών ιδιοκτησιών όπου εμφανίζονται  οι αρχικές ιδιοκτησίες με τα εμβαδά και τις συντεταγμένες τους καθώς και οι τελικές ιδιοκτησίες όπως προκύπτουν από την διόρθωση επίσης με τα (νέα) εμβαδά και τις (νέες) συντεταγμένες τους.

Έχω την εντύπωση ότι η διορθωτική πράξη κάπου "πάσχει".

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,

Σε υπό ένταξη περιοχή έχω ένα οικόπεδο. Στο τοπογραφικό και στο κτηματολογικό απόσπασμα το οικόπεδο μου είναι 550,00τ.μ.

Ζήτησα από την Πολεοδομία βεβαίωση για τον πίνακα εισφορών και το οικόπεδο φαίνεται 500,00τ.μ.

Πως μπορώ να εντοπίσω που πήγαν τα 50 μέτρα για να κάνει διόρθωση ο ιδιοκτήτης?

Σας ευχαριστώ!

Edited by Μαρία Μυλωνά
Link to comment
Share on other sites

τι διορθωση να κανει;

Εισφορα σε γη δεν έχει;

Στο σεντονι φαινεται το αρχικο οικοπεδο,  οι εισφορες και ολα τα στοιχεια που χρειαζεσαι...

Μηπως εχει προσθετη αποζημιωση στη στηλη των "απαλλοτριωσεων";;;

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, dimitris GM said:

τι διορθωση να κανει;

Εισφορα σε γη δεν έχει;

Στο σεντονι φαινεται το αρχικο οικοπεδο,  οι εισφορες και ολα τα στοιχεια που χρειαζεσαι...

Μηπως εχει προσθετη αποζημιωση στη στηλη των "απαλλοτριωσεων";;;

 

 

Εισφορά σε γη έχει. Δεν έχει γίνει απαλλοτρίωση ακόμα και στο σεντόνι δεν έχω  στήλη απαλλοτρίωσης.

Απλά στο αρχικό εμβαδόν που αναγράφει στον πίνακα εισφορών το αρχικό οικόπεδο είναι 50,00τ.μ. λιγότερο. 

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, dimitris GM said:

αν η στηλη "3" που αναφερει το αρχικο εμβαδον, ειναι λαθος

θα κανεις ενσταση

 

Ευχαριστώ! Μια διευκρίνιση: πρέπει να δείξω σε τοπογραφικό και που πήγαν τα μέτρα που λείπουν? Να ζητήσω από την Πολεοδομία το σχέδιο πόλης και να το αντιπαραθέσω με το τοπογραφικό?

Link to comment
Share on other sites

το πού "πηγαν" τα ελλείποντα μετρα

 θα φανει απο  μονο του κατα την εφαρμογη

[εξ αλλου,  ηδη φαινεται απο το  αποσπασμα κτηματολογιου  για 550 τμ.]

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.