Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δεξαμενή υγραερίου σε δίκτυο φυσικού αερίου


shelby

Recommended Posts

Costas είναι λογικό όταν αυξάνεται η τιμή του Φ.Α. να χρησιμοποιούν υγραέριο. Πάντως αυτό που μου έκανε τότε εντύπωση είναι το εξής: Ο μηχανολόγος που έκανε την αρχική μελέτη δεν έλαβε υπόψιν του πολλές καταναλώσεις. Τώρα πως ήρθε η μελέτη στο γραφείο δεν ξέρω. Εμένα πάντως μου ζητήθηκε να κάνω εκ νέου μελέτη και έτσι είδα αυτά που είδα. Α και ούτε στη παλιά μελέτη φαινόταν ούτε στη καινούργια φαίνεται αυτή η σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Costas είναι λογικό όταν αυξάνεται η τιμή του Φ.Α. να χρησιμοποιούν υγραέριο.

 

Οτι κάηκε ο κόσμος στο χυλό (βλ. τιμές αερίου πέρσι), κάηκε. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να φυσάμε και το γιαούρτι...

Αν η τοποθέτηση της δεξαμενής LPG έγινε για επιλογή καυσίμου, ανάλογα με τις τιμές, τότε θα ήθελα να μάθω στο τέλος του χρόνου (ή της πενταετίας ή της δεκαετίας) πόσα χρήματα κέρδισε.

 

Και επειδή όπου υπάρχει η κακώς εννοούμενη οικονομία, τσιγκουνιά δηλαδή, γίνονται εκτπώσεις και στην ποιότητα κατασκευής, ρίξε μια ματιά, εάν υπάρχουν τυφλές που να διαχωρίσουν το υγραέριο από το αέριο. Οχι μόνο βάνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Costa το κοίταξα και είδα ότι έχουν τυφλές φλάντζες άρα λογικά είναι εντάξει ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά οποιαδήποτε τροποποίηση του δικτύου φυσικού αερίου καθώς και η εγκατάσταση δεξαμενής υγραερίου απαιτούν αδειοδότηση.

Ακόμα και για τις τυπικές μπουκάλες των 50KGr που χρησιμοποιούν τα καφενεία πρέπει να γίνει μελέτη για την πυροσβεστική.

 

Απ'ότι ξέρω δεν επιτρέπεται σύνδεση του δικτύου φυσικού αερίου με δεξαμενή υγραερίου, και ιδιαίτερα αν δεν υπάρχουν οι απαραίτητες ασφαλιστικές διατάξεις που να απαγορεύουν την μετακίνηση καυσίμου από το δίκτυο στην δεξαμενή ή αντίστροφα υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιτρέπεται οποιαδήποτε μεταβολή του δικτύου φυσικού αερίου αν δεν ενημερωθεί η αρμόδια Ε.Π.Α. κι αφού εγκρίνει, η Π.Υ.. Κατά συνέπεια ο πελάτης μένει έκθετος και σε περίπτωση ατυχήματος θα έχει σοβαρές ευθύνες ενώ και η ασφαλιστική δεν θα δώσει δεκάρα..!

Link to comment
Share on other sites

Costa το κοίταξα και είδα ότι έχουν τυφλές φλάντζες άρα λογικά είναι εντάξει ή όχι;

 

Το να πούμε ότι είναι εντάξει, είναι μεγάλη κουβέντα.

Αφού υπάρχουν τυφλές φάντζες, μπορούμε να πούμε ότι τουλάχιστον υπάρχει φυσικός διαχωρισμός ανάμεσα στα δύο δίκτυα (το ένα του φυσικού αερίου και το άλλο της δεξαμενής υγραερίου) πράγμα που βοηθά (αλλά φυσικά από μόνο του δεν εγγυάται) την ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ενδιάμεση κατάσταση ανάμεσα στο "Ο Θεός να βάλει το χέρι του" και στο "Εντάξει είναι".

Σε αυτήν την ενδιάμεση (όπως λέει και ο Ζουράρις: επαμφοτερίζουσα) κατάσταση είναι η πλειονότητα της ελληνικής πραγματικότητας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.