Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντοχή σκυροδέματος δοκιμίων 7 ημερών


 
ntinostsakalos

Recommended Posts

Μήπως γνωρίζει κανείς ποια θα πρέπει να είναι η αντοχή κυλινδρικού ή κυβικού δοκιμίου αντοχής σκυροδέματος σε 7 ημέρες (όχι σε 28) ώστε να είμαι αποδεκτό ; (Βέβαια εξαρτάται από το σκυρόδεμα που έχω παραγγείλει) . Το λέω αυτό επειδή καλό είναι να λαμβάνουμε πάντα ένα επιπλέον δοκίμιο κατά την λήψη τους , του οποίου μετρώ την αντοχή του 7 ημερών , ώστε αν η παρτίδα μου δεν είναι αποδεκτή τελικά αυτό να το γνωρίζω στο πέρας 7 ημερών κι όχι μετά από 28.

Link to comment
Share on other sites

Με ένα δοκίμιο όμως δεν είσαι εξασφαλισμένος!

Μπορεί όλες οι κακοκεχνίες και τα λάθη κατά τη λήψη να είναι πάνω του εντελώς τυχαία και να οδηγηθείς σε εσφαλμένα συμπεράσματα!

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν 2 τύποι γνωστοί. Σε ενημερώνω πάντως και άνευ των τύπων, οι οποίοι και δεν επαληθεύονται πάντα πειραματικά στις 28d, ότι είναι στο 55-70% οι αντοχές

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε ntinostsakalos

στις 7 ημέρες θα πρέπει να είναι στο 75% της αντοχής των 28 ημερών

για C20/25 δηλ περίπου 24 Mpa

αν χρειάζεσαι παραπάνω στοιχεία

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Αν το ερώτημα ήταν αν μπορείς να προβλέψεις από τις αντοχές των 7 ημερών αυτές των 28, η απάντηση είναι φυσικά όχι.

 

Αν η ερώτηση είναι " στο περίπου μπορώ?", η απάντηση είναι "ίσως ναι, ίσως όχι αλλά μάλλον πιθανά ναι στο περίπου"

 

Από μελέτες φαίνεται ότι σήμερα, με τις διαδικασίες παραγωγής οι τιμές βρίσκονται μεταξύ 70-75% αυτής των 28ημερών, οι οποίες σε πολλές περιπτώσεις είναι πολύ πάνω των συμβατικών.

 

Προβλήματα έχεις σε ποσοστά κάτω του 60-70% της συμβατικής.

 

Στην Ελλάδα δεν έχουν διεξαχθεί συστηματικές έρευνες (πλην κάποιων προσπαθειών) που να συσχετίζουν τη συμβατική αντοχή με την αντοχή του σκυροδέματος στο έργο λαμβάνοντας υπόψιν τα ελληνικά τσιμέντα και τις ελληνικές καιρικές συνθήκες. (το θέμα συντήρησης το αφήνω που είναι το κρισιμότερο).

 

Η μόνη (πιθανά) αξιόλογη database είναι από τα μεγάλα έργα που έγιναν, στην οποία δεν έχω πρόσβαση αλλά και δεν αφορούν τα αποτελέσματα άμεσα την οικοδομή.

 

Το μόνο που θέλω να διορθώσω στο προηγούμενο post μου είναι ότι το ποσοστό είναι το 60-80% της τελικής επειδή εξαρτάται της σύνθεσης

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι με επιφύλαξη εγώ από όταν διάβαζα (πάνε αρκετά χρόνια ....) σκυρόδεμα αν τα θυμάμαι καλά στις 7 ημέρες η αντοχή είναι(?) το 65 % των 28 ημερών (CEB)

 

Το θέμα είναι οτι σε "μικρό" αριθμό ημερών έχεις μεγαλύτερη διασπορά στις τιμές (γι'αυτό επιλέχθηκαν οι 28 ημέρες ) επίσης με 1 δοκίμιο δεν μπορείς να μιλάς για "χαρακτηριστική" αντοχή

 

Αλλά ας μιλησει κανένας ειδικός καλύτερα παρά εγώ που τα έχω ψιλοδιαβάσει μόνο θεωρητικά

 

edit : Συμφωνώ rigid παρέθεσα απλά το νούμερο που θυμόμουν προφανώς θα είναι μέση τιμή

Link to comment
Share on other sites

Το ποσοστό είναι αυτό που είπα, 60%-80%, δεν μπορεί να είναι σταθερό γιατί έχει άμεση σχέση με τη σύνθεση του σκυροδέματος

Link to comment
Share on other sites

Για θερμοκρασια 20 βαθμων και συντηρηση βασει του ΕΝ12390 ισχύει:

 

fcm(t)=βcc(t)*fcm

οπου

βcc(t)=exp[s(1-sqrt(28/t))]

 

fcm(t) η μεση θλιπτικη αντοχη σε t μέρες

fcm η μεση θλιπτικη αντοχη σε 28 μέρες

βcc(t) συντελεστης που εξαρταται απο την ηλικια

s συντελεστης που εξαρταται απο τον τυπο του τσιμεντου

s=0.20 για κατηγορια R (ταχειας πήξεως)

s=0.35 για κατηγορια N (κανονικής πήξεως)

s=0.38 για κατηγορια S (βραδειας πήξεως)

 

τάδε έφη το νέο προτυπο ΕΝ 206-1 (παρ 3.1.2)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας , τελικά κρατώ αυτό που γράψανε οι τρελοβοσκός κια ρίτζιντ τζόιντ. Σίγουρα δεν μπορείς να ξέρεις ακριβώς αλλά ένα πολύ γενικό συμπέρασμα μπορείς να το βγάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.