Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιφάνειες συμβατικού προυπολογισμού πέτρινου σπιτιού


Irini

Recommended Posts

Εχω μια απορια σχετικα με τα εμβαδα που δηλωνουμε στο civil και οσο και αν εψαξα δε βρηκα καποια αντιστοιχη ενοτητα που να με καλυπτει.

Εχω ενα πετρινο διωροφο με υπογειο.

Η πραγματοποιουμενη δομηση μου ειναι μικροτερη απο την μεγιστη επιτρεπομενη. Αρα ο.κ. απο εδω.

Μεσα στην πραγματοποιουμενη αυτη δομηση τωρα, εχω συμπεριλαβει το εμβαδο των 2 οροφων της κατοικιας χωρις τους εξωτερικους τοιχους (αφου ειναι απο πετρα) και ενα μερος του ημιυπαιθριου και των βεραντων (επειδη ηταν παραπανω απο το επιτρεπτο).

Η ερωτηση μου τωρα ειναι η εξης :

Στο civil στην υποενοτητα "Συμβατικος Προυπολογισμος Κτιριου", στα εμβαδα της κατοικιας και των ημι-υπαιθριων χωρων θα βαλω τα παργματικα, ή αυτα που βγαίνουν με βαση το ποια εχω λαβει υποψιν στη δομηση και ποια οχι?

 

Για να γινω καπως πιο συγκεκριμενη :

Εμβαδο κατοικιας : 110 τ.μ. (χωρις τους πετρινους εξωτερικους τοιχους)

Ημιυπαιθριοι : 15 τ.μ.

 

Επιτρεπομενη δομηση : 150 τ.μ.

Επιτρεπομενοι ημι-υπαιθριοι : 3 τ.μ.

 

Συνεπως εχω βαλει στη δομηση 122 τ.μ. και στους ημι-υπαιθριους 3 τ.μ. για να ειμαι μεσα στα επιτρεπτα ορια.

 

Στο πεδιο του "Συμβατικος Προυπολογισμος κτιριου" ποια νουμερα θα βαλω στην κατοικια και στον ημι-υπαιθριο χωρο? 110 τ.μ. και 15 τ.μ. ή 122 τ.μ. και 3 τμ.μ αντιστοιχα?

Link to comment
Share on other sites

Για τον υπολογισμό των επιφανειών στις αμοιβές παιρνουμε τα πραγματοποιούμενα σε κάθε κατηγορία. Είναι άσχετο τι μετράει στη δόμηση.

Επομένως θα υπολογισεις με 110 κατοικία και 15 ημιυπαίθριοι χώροι.

 

Να προσέξεις οτι είσαι σε κατοικία κάτω από 120 τετρ. οπότε και πας με μειωτικό συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα γραψω το εμβαδο της κατοικιας εκει που λεει "Κατοικια μειωμενου συντελεστη".

Αυτος ο παραγοντας (οτι δηλαδη το εμβαδο ειναι <120τ.μ.) λαμβανεται πουθενα αλλου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω το civil για να σου πω που αλλου πρέπει να το δηλώσεις.

Απλά και οι ΗΧ και το υπόγειο πάνε με μειωμένο συντελεστή στην περίπτωση αυτή!

Link to comment
Share on other sites

Μην κανετε το λαθος αυτο.....Το παχος της πετρινης τοιχοποιίας δεν μετραει ΜΟΝΟ στη δομηση.. Στις αμοιβες ΚΑΝΟΝΙΚΑ....

Link to comment
Share on other sites

Εκει μπερδευτηκα και γω. Οι εξωτερικη πετρινη τοιχοποιια δε μετραει στη δομηση, μετραει ομως στην καλυψη. Στις αμοιβες ομως τι εμβαδο βαζω?

Link to comment
Share on other sites

Στις αμοιβές θα βάλεις το πραγματικό εμβαδόν του κτιρίου. Θα συμπεριλάβεις δηλαδή και το εμβαδόν της πέτρινης τοιχοποιίας.

 

Επίσης , ο μειωτικός συντελεστής δεν είναι υποχρεωτικός.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.

Και θα βαλω τα πραγματικα εμβαδα κατοικιας και ημι-υπαιθριου, ετσι?

Γιατι στη δομηση εχω βαλει μεσα και μερος του ημι-υπαιθριου...

Link to comment
Share on other sites

Στις αμοιβες... -ΗΧ κανονικα οσα τμ ειναι (ακομα και να εχεις βαλλεις τμημα του στη

δομηση παλι ΗΧ ειναι)

- τμ κατοικιας μαζι με παχος τοιχου

 

Στο ΔΚ οτι λεει ο ΓΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.