Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθός νέου Πολιτικού Μηχανικού


belbos

Recommended Posts

Χωρα : Κουβειτ

Εταιρεια : Αρχιροδον

Απολαβες ΝΕΟΥ μηχανικου : 2.500Ε + σπιτι + 1 ημερησιο γευμα + αυτοκινητο

 

Καντε τις συγκρισεις...

Link to comment
Share on other sites

Χωρα : Κουβειτ

Εταιρεια : Αρχιροδον

Απολαβες ΝΕΟΥ μηχανικου : 2.500Ε + σπιτι + 1 ημερησιο γευμα + αυτοκινητο

 

Καντε τις συγκρισεις...

 

salpigoal,

 

Δεν τα λες όλα....

 

Αφενός το 2500 ειναι καθαρά, στο χέρι. Χωρίς φόρους, ΦΠΑ, κτλ.

(αν και ήξερα ότι παλιά τουλάχιστον, η Αρχιρόδον στα έβαζε στη τράπεζα και δεν σε άφηνε να τα πάρεις για ένα 6μηνο τουλάχιστον, για να μην την κάνεις νωρίτερα. Σου έδινε βέβαια κάποια λεφτά σε τοπικό νόμισμα για τα τρέχοντα έξοδα. Από την άλλη στα έδινε σε δολάρια και σου είχε εγγυημένο ένα ποσό σε περίπτωση πτώσης της ισοτιμίας. Πολυ καλό, ομολογουμένως!)

 

Αφετέρου όμως, και αυτό ισχύει κατά πολύ για την Αρχιρόδον, η δουλειά είναι 6 μέρες την εβδομάδα (εκτός Παρασκευής) και το 10ωρο με 12ωρο είναι στανταράκι...

 

Δεν λεω οτι είναι χάλια, απεναντίας, απλώς να τα λέμε γιατι μερικοί ακούνε τα νούμερα και θαμπώνονται...

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως ετσι ειναι....

Για το καθαρα διαφωνω καθοτι το ΤΣΜΕΔΕ πισω στο Ελλαντα εξακολουθεις και το πληρωνεις...

 

Βεβαια υπαρχει και ασφαλιση απο την ιδια την εταιρεια.

 

Το θεμα ειναι οτι τα λεφτα σαν πρωτος μισθος για το εργασιακο περιβαλλον και τις συνθηκες ζωης ειναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ.

 

Προκειται για λιμενικο εργο, με την κοντινοτερη πολη να βρισκεται στα 80 χλμ.

 

Γι αυτο το λογο η εταιρεια προσανατολιζεται στο να δημιουργησει προκατ οικισμους και να στεγασει εκει το προσωπικο της...διπλα στο εργοταξιο και μεσα στην ερημο...

 

Ειναι και αυτες λεπτομερειες που επισης δεν ανεφερα για να μην μακρυγορησω...

 

Που καταληγουμε? Στο οτι τα πραγματα ειναι δυσκολα ΠΑΝΤΟΥ και οχι μονο εδω στην Ελλαδα...

Link to comment
Share on other sites

salpigoal βέβαια απ όσο γνωρίζω ακόμα και εμιράτα είναι αρκετά δύσκολο να βρείς αυτή τη περίοδο και επίσης έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο που είναι ήδη εμιράτα να κατεβάινουν νέοι μηχανικοί με 1500...

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι τα λεφτα σαν πρωτος μισθος για το εργασιακο περιβαλλον και τις συνθηκες ζωης ειναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ.

 

Που καταληγουμε? Στο οτι τα πραγματα ειναι δυσκολα ΠΑΝΤΟΥ και οχι μονο εδω στην Ελλαδα...

 

 

Νόμιζα ότι το ανέφερες σαν μισθό λογικό σε σύγκριση με την Ελλάδα... ΟΚ, συμφωνούμε και πάλι.

 

Αν και πάλι, όλα είναι θέμα συμφωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Απ οσο ξερω δεν υπαρχουν αυτα τα νουμερα.....ειναι εξωφρενικα , μην πω εξοργιστικα λιγα...

 

Τα 2.500 που ανεφερα πριν παντως, πριν 2 χρονια ηταν 3.000Ε

 

Και για να ειμαι πιο σωστος και ακριβης , θα πρεπει να πω , πως μπορει να ξεκινας με τοσα ( που φαινονται και ειναι λιγα), αλλα υπαρχουν και τα μπονους αναλογως με την προοδο του εργου, την τηρηση των χρονοδιαγραμματων και βεβαια την δουλεια που βγαζεις.

 

Αυξησεις γινονται ακομα και στο εξαμηνο πανω....καμια σχεση με την εδω νοοτροπια...

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις ότι έκανε και ο rootbreaker..

 

Εγώ έφυγα όμως ως εξής:

Είχα αναβολή μέχρι το 2012. Οπότε του λέω ότι θέλω αύξηση δεν μου την δίνει, σπάω αναβολή και επειδή έχω σύμβαση αορίστου απλά θα με υποστεί για έναν χρόνο αφότου απολυθώ.

 

Η μαϊμού πριν αφήσει το ένα κλαρί έχει ήδη πιαστεί από το επόμενο...

Link to comment
Share on other sites

salpi Για τα 3000 που είπες δεν είμαι σίγουρος αλλά μπορώ να σου επιβεβαιώσω οτι ανα εξάμηνο κατα κανόνα παίρνεις άυξηση....

Link to comment
Share on other sites

salpi Για τα 3000 που είπες δεν είμαι σίγουρος αλλά μπορώ να σου επιβεβαιώσω οτι ανα εξάμηνο κατα κανόνα παίρνεις άυξηση....

 

Ειμαι εγω...2.900 κατι για την ακριβεια...

Και απ τα μεσα του 07 ξεκινησαν οι μειωσεις αποδοχων για να φτασουμε στα 2500...

 

Αυτα ισχυουν για χωρες οπως Ντουμπαι, Καταρ, Αμπου Νταμπι, Μπαχρειν, Κουβειτ

 

Στις αλλες χωρες....τις ''δυσκολες'' οπως Συρια, Σ.Αραβια, Ιορδανια κλπ δεν γνωριζω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.