Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθός νέου Πολιτικού Μηχανικού


belbos

Recommended Posts

Αυτη δυστυχως ειναι η κατασταση και υπο λεφτα που δινουν. Πολλοι συναδελφοι που την εχουν δει μεγαλα και τρανα αφεντικα, αλλα ακομα και ατομα με μικρες εταιριες που δεν εχουν βγαλει καμια σχολη προσπαθουν να μειωσουν τις σπουδες και τον κοπο μας, λεγοντας φρασεις του στυλ "δεν μπορεις να εχεις οικονομικες απαιτησεις" , "η προυπυρεσια που εχεις δεν ειναι τιποτα" . Μαλιστα μου εχει τυχει ατομο που ειχε μικρη εταιρεια να μου πει ελα 3 μηνες χωρις μισθο μονο με bonus σαν πωλητης. αλλη ξεφτιλα και το πωλητης. Φυσικα του ειπα οτι δεν παιζει τετοια περιπτωση και του εκανα την δικη μου αντιπροταση. Τις φρασεις σε εισαγωγικα τις εχω ακουσει σε συνεντευξεις. Τωρα πλεον επειδη εχω ακουσει τοσες πολλες μ@#$ιες απαντω αναλογα σε κατι τετοιο. Ειπαμε , υπαρχει ανεργια, αλλα μη μας πατανε κι ετσι. Παντως σε εταιρεια, για να βγαζεις καποια αξιοπρεπη λεφτα, αυτο θα γινει μετα απο χρονια αν δουλευεις σε καμια καλη εταιρεια. Αλλιως θα εισαι στα 800-1000 ευρω παντα. Σε προηγουμενη εταιρεια μικρη που δουλευα, μετα απο 1 χρονο ζητησα αυξηση και αυτος γελαγε. Για αυτο συναδελφοι πρεπει να απανταμε αναλογα σε τετοιες περιπτωσεις. Τελος περιπτωση για προσληψη ειναι σπανια. Ολες οι εταιρειες ακομα και σοβαρες εταιρειες δουλευουν με ΔΠΥ. Τους κοστιζει πολυ λιγοτερο + δεν παιρνεις αποζημειωση σε περιπτωση απολυσης. Για το μεταπτυχιακο, σχεδον ποτε δε ζητανε μεταπτυχιακο,ενω σημαντικο ρολο παιζει η προυπηρεσια στο αντικειμενο που θελουν, και φυσικα το μεταπτυχιακο ποτε δεν πληρωνεται.

 

όταν δεν έχεις εργαστεί ποτέ ακόμα και να μάθεις που βρίσκεται η πολεοδομία και τι χαρτιά σου ζητάνε είναι ένα κομμάτι εμπειρίας κατά τη γνώμη μου.Εγώ προσωπικά εμπειρία εργασιακή θεωρώ ακόμα και το να μάθει κανείς να συγκρατεί τα νεύρα του όταν τον κράζουν για κάτι ή να μάθει να κάνει καφέ χωρίς να δείχνει ότι ενοχλείτε...από το να κάθομαι σπίτι μου και να αράζω μπροστά στο pc οτιδήποτε προέκυπτε εργασιακά δεν θα το υποτιμούσα ακόμα και αν δεν έπαιρνα χρήματα για κάποιο μικρό χρονικό διάστημα. Έτσι σκεφτόμουν πριν βρω δουλειά.Άλλο ότι τα πράγματα ήρθαν καλύτερα για μένα και αυτή τη στιγμή εργάζομαι και παίρνω κάποια χρήματα.

φυσικα υποτιμας τον εαυτο σου με το να κανεις καφε στον κάθε μ#$%κα , κομπλεξικο. Χερια εχει, να κανει καφε. Δε σε προσελαβε για να κανεις καφε. Και μην μπαινουμε στο τρυπακι , οτι ειμαστε ευγνομωνες που μας ταιζει ψωμι οπως λενε πολλοι. Δε μας ταιζει ψωμι, δουλεια κανουμε και πρεπει να πληρωθουμε.

Και για το δευτερο που λες, ε οχι να δουλευουμε χωρις μισθο, εστω εναν μικρο μισθο κατω απο την συλλογικη συμβαση. Εντελει τι ειμαστε δουλοι αν δεχομαστε τετοια πραματα? Και αν νομιζεις οτι θα κερδισεις εμπειρια κανεις λαθος. Εχω δει ατομα σε εταιρειες που δουλεψα που κανανε πρακτικη τι εμπειρια πηραν. ΤΡεχαν σε τραπεζες, για λογαριασμους, πληρωμες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι ... προσπαθουν να μειωσουν τις σπουδες και τον κοπο μας".

Αυτό το κάνουμε και μόνοι μας. Όταν εκφράζονται απόψεις που παρουσιάζουν όσα διδαχθήκαμε ως

-σχεδόν- άχρηστα γιατί Μηχανικός γίνεσαι μετά -στην "πράξη"- οι άλλοι μας φταίνε;

 

Όταν διατυπώνεται η άποψη ότι το κύριο μέρος της κατάρτισης του Μηχανικού είναι η εις βάθος γνώση

των αρχών της Μηχανικής (τις οποίες διδάχθηκε ως φοιτητής), οι απαντήσεις είναι: "είσαι εκτός

πραγματικότητας", "ξέχασε αυτά που έμαθες", "αυτό που μετράει είναι οι ώρες στο εργοτάξιο και

όχι οι σπουδές" και άλλες παρόμοιες "συμβουλές".

 

Φυσικά και δεν υποτιμώ την εμπειρία. Όμως αυτή είναι χρήσιμη μόνο σε κάποιον που είναι -ήδη-

Μηχανικός (δηλαδή που έχει ήδη τις βάσεις). Όταν λέω είναι Μηχανικός, εννοώ αυτόν που έχει

την κατάρτιση του Μηχανικού (με άλλα λόγια κατέχει τις αρχές της Μηχανικής).

 

Έτσι όπως το πάμε (υποτιμώντας -εμείς οι ίδιοι- την αξία των σπουδών μας), σε λίγο θα πληρωνόμαστε

βάσει των τριετιών μας (όπως οι οικοδόμοι).

 

(Σημείωση: Συνάδελφοι βάλτε και κανέναν τόνο).

Link to comment
Share on other sites

@Chilon

ωραία!!! τέλεια, μετά από αυτά σκέφτομαι σοβαρά να αυτοκτονήσω .....δλδ όσοι σπουδάζουμε τώρα και καθόμαστε στις σχολές και θεωρητικολογούμε και φιλοσοφούμε θα βγούμε διπλωματούχοι μπετατζήδες και μπογιατζήδες πολυτελείας !!! τέλεια! χρηματικές αξιώσεις να τις ξεχάσουμε καλύτερα, για όνομα και δόξες ούτε λόγος άμα πας με το σταυρό στο χέρι και δεν είσαι λάμόγιο, να φανταστώ....welcome to reality!!!ουάου!:P

Link to comment
Share on other sites

Το ακριβώς αντίθετο έγραψα, συνάδελφε.

Το κύριο μέρος της κατάρτισης του Μηχανικού είναι η εις βάθος γνώση των αρχών της Μηχανικής

(τις οποίες διδάχθηκε ως φοιτητής).

 

Όσοι έχουν προοδεύσει στην ζωή τους, είναι "λαμόγια";

Ο μόνος τρόπος για να ζήσουμε, είναι να γίνουμε απατεώνες;

Πιστεύετε ότι οι απατεώνες είναι ευτυχισμένοι;

 

Αν γνωρίζεις τις αρχές της επιστήμης σου, έχεις αυτοπεποίθηση και είσαι εργατικός· δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κάνουμε και μόνοι μας. Όταν εκφράζονται απόψεις που παρουσιάζουν όσα διδαχθήκαμε ως

-σχεδόν- άχρηστα γιατί Μηχανικός γίνεσαι μετά -στην "πράξη"- οι άλλοι μας φταίνε;

α μπράβο!!!!

το θέμα είναι ποιός μας υποβάλλει τέτοιες απόψεις!!!!

------

συνάδεφοι κρατήστε και λίγο χαρακτήρα πρώτα για τον εαυτό σας και μετά για το σύνολο

 

πόση εκτίμιση μπορεί να σας έχει, κάποιος που δηλώνει πως δεν σας πληρώνει γιατί δεν έχετε εμπειρία;;;

γιατί του δίνετε αξία;;;

τι θα μάθετε δίπλα σε έναν άνθρωπό που πρώτα ο ίδιος δε σέβεται τη δουλειά του και τους εργαζόμενούς του;;;

στην τελική αν δεν του αρέσουν τα προσόντα σας να μην σας πάρει, να προσλάβει αυτόν που του κάνει!!!!!

 

κανένας εργοδότης δεν προσλαμάνει κάποιον επειδή τον συμπαθεί

ή του κάνεις τη δουλειά ή όχι και παίρνεις πόδι

Link to comment
Share on other sites

Αν γνωρίζεις τις αρχές της επιστήμης σου, έχεις αυτοπεποίθηση και είσαι εργατικός· δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.

 

 

Τι "επιστήμη" λέτε και ξαναλέτε ρε παιδιά; Πότε θα καταλάβετε ότι δεν είμαστε επιστήμονες, αλλά μηχανικοί; Και έχει τεράστια σημασία η διαφορά αυτή και για το θέμα που συζητάμε εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Η μηχανική είναι επιστήμη διότι είναι μέρος της φυσικής. Τώρα άλλο τι είμαστε εμείς...

Link to comment
Share on other sites

πόση εκτίμιση μπορεί να σας έχει, κάποιος που δηλώνει πως δεν σας πληρώνει γιατί δεν έχετε εμπειρία;;;

γιατί του δίνετε αξία;;;

Σε γνωστό τεχνικό γραφείο του κέντρου που ασχολείται κυρίως με αυτοματισμούς, ξέρετε του μου έλεγε το αφεντικό?

Δε σε πληρώνω υπερωρίες γιατί μαθαίνεις (τοτε ήμουν 30), ό,τι θες έχουμε βιβλία, όντως είχε, αλλά οι μελέτες του αντιγραφή των παραδειγμάτων. Με έδιωξε βέβαια, και απ'ότι μαθαίνω έχει τη συνήθεια να διώχνει κόσμο στον 1-1,5 χρόνο (εκεί που πας να αξιώσεις κάτι) και στους καινούριους λέει: "θα γίνεις υπεύθυνος τμήματος!!!"

 

Και ο Μηχανικός επιστήμονας είναι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να πω ότι η μια άποψη είναι σωστή και η άλλη λάθος. Γιατί αν δεν κάποιος δεν έχει λεφτά για να καλύψει τις βασικές ανάγκες δεν μπορείς να του πεις "μη δουλεύεις με κάτω από 1000" αλλά από την άλλη είναι και βλακεία καποιος που εχει την δυνατοτητα να μεινει και 2 μηνες χωρις δουλεια να υποτιμα το επαγγελμα του και να δουλεύει με ψίχουλα. Πολλοί άνθρωποι στην ανάγκη κάνουν απίστευτα πράγματα.

 

─────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Εσύ vasili δεν γράφεσαι στο ΤΣΜΕΔΕ οπότε δεν το πληρώνεις. Μόνο αν βγάλεις ΜΕΚ και ΜΕΕΠ θα μπορείς να γραφτείς στο ΤΣΜΕΔΕ.

αρα απο μια άποψη είναι καλύτερα το τει για να βρεις δουλειά στην αρχή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.