Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολυκρυσταλλικά, μονοκρυσταλλικά ή Thin Film?


BP_NTUA

Recommended Posts

Sunpower.Αλμυρουτσικα.....

 

Πόσα βατ βγαίνουν αυτά και πόση η διαφορά ανά Kw σε κόστος? Σίγουρα θα κερδίζεις κάτι από τις λιγότερες βάσεις. Είναι αξιόπιστα , δουλεύουν στην αγορά?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι αξιόπιστα. Μεγάλη μπράντα παγκοσμίως στα ΦΒ. Στο 1,65Χ1 βγάζουν μέχρι και 335Wp. Εύκολα βρίσκεις 320-330Wp. Κοστολογικά δεν έχουν μεγάλη διαφορά από τα SANYO όμως άρα δε σου κάνουν. Γύρω στα 10cents μέγιστο.

Link to comment
Share on other sites

@ pv-t-solar Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες θα το σκεφτώ, άλλωστε δεν το βιάζομαι, καιρό το γυρνάω στο μυαλό μου ;)..

Link to comment
Share on other sites

Έχουν γίνει σχετικές συζητήσεις. Δες ενδεικτικά το θέμα Πλαίσια Sunpower

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καταρχήν να χαιρετήσω όλη την παρέα του forum και να ζητήσω την γμώμη σας.

 

πρόκειται να εγκαταστήσω ένα 10αρι σε σκεπή με νότιο προσανατολισμό αλλά με κλίση 15 μοιρών.

Τί πιστεύετε ότι είναι καλύτερα? τα mono ή τα poly?

Πρέπει να προσέξω και τίποτα άλλο έτσι ώστε να έχω την μέγιστη δυνατή απόδοση?

Να σημειώσω ότι έχω 65 τ.μ. σκεπής , μονόριχτη ,χωρις σκιάσεις

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε σχεδόν ίδια τεχνολογία είναι.Δεν θα δεις αισθητή διαφορά.Απλά συνηθίζεται σε πιο ζεστές περιοχές να μπαίνει πολυκρυσταλλικό λόγο καλύτερου θερμοκρασιακού συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

Romanos σε ευχαριστώ για την απάντησή σου

κάποιος συνάδελφος μου είπε ότι τα poly εχουν καλύτερη απόδοση σε μικρές κλίσεις

ισχύει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Θα στο είπε με την έννοια ότι επειδή έχει πιο μικρή κλίση περιμένεις να αποδόσει καλύτερα το καλοκαίρι όπου προφανώς έχει περισσότερη ζέστη.Επιπλέον επειδή είναι στέγη αναπτύσει περισσότερη θερμοκρασία σε σχέση με την ελεύθερη τοποθέτηση.Σε ποια περιοχή πρόκειται να γίνει η τοποθέτηση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.