Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολυκρυσταλλικά, μονοκρυσταλλικά ή Thin Film?


BP_NTUA

Recommended Posts

Τα thin film της heliospheras έχουν πολύ χαμηλές αποδόσεις. Αν κοιτάξεται λίγο στο sunny portal και στο solarlog θα δείτε τραγικές αποδόσεις σε σύγκριση με άλλα στις γύρω περιοχές.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τελικά μετά απο 10 σελίδες δεν κατάλαβα που υπερισχύουν τα μονο και που τα πολυ?

 

Στην πράξη σχεδόν πουθενά...

 

Τα μόνο έχουν "γενικά" υψηλότερη ισχύς ανά m2 , αλλά συνήθως όχι αξιοσημείωτη για δώσεις ιδιαίτερο βάρος (εκτός από ειδικές περιπτώσεις).

 

Εν ολίγης... έχουν διαφορετικό τρόπο κατασκευής των κελιών... αλλά για τον τελικό χρήστη αυτό που τον ενδιαφέρει είναι η ισχύς, ο θερμοκρασιακός συντελεστής και ο NOCT. Και βεβαίως και η τιμή... Γιατί τα μόνο της ίδιας εταιρίας είναι συνήθως ακριβότερα από τα πόλυ...

Link to comment
Share on other sites

ξέρω οτι τα μονό έχουν καλυτερη απόδοση, αλλα δεν ξερω αν σε μεγαλες θερμοκρασίες συμπεριφέρονται καλύτερα από τα πολυ η το αντίστροφο.

σίγουρα με ενδιαφέρει ο θερμοκρασιακός συντελεστής και το noct.

αν έχω 2 πανελα ενα μονο και ενα πολυ με ιδιους θερμοκρασιακούς συντελεστές και noct τι θα ηταν καλύτερο να διαλέξω το μονο η το πολυ?

οσον αφορά την απόδοση και οχι την τιμή.

Link to comment
Share on other sites

"Θεωρητικά" αν έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά θα έχουν και την ίδια απόδοση για τις διάφορες θερμοκρασίες... Εγώ, αν εξαιρέσουμε την τιμή... θα προτιμούσα τα μόνο λόγω του τρόπου παραγωγής των κυψελών.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σε διαδικασια να παραγειλω τα sharp. ηθελα το μονο σειρα NU 250 αλλα διαθεσιμο ειναι το πολυ σειρα ND 250 το οποιο εχει καλυτερο συντελεστη απο .47 το μονο 0.44 το πολυ. οποτε λογω συντελεστη να προτιμησω το πολυ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους!

Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω θα ήθελα την γνώμη σας, σκέφτομαι να κάνω αίτηση στην ΔΕΗ για ένα φωτοβολταϊκό στην ταράτσα της οικία μου αλλά δεν έχω τα τετραγωνικά που απαιτούνται, μήπως έχετε να μου προτείνεται σε τι πλαίσια μπορώ να πάω που να έχουν μικρο μέγεθος και μεγάλη απόδοση και φυσικά η τιμή τους αναβαττ να είναι λογική? Σημείωση τα Σάνυο τα αποκλείω λόγω κόστους ? Τα φαντάζομαι πολύ πάνω από τα 250 Watt ανά πλαίσιο.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.