Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ίδρυση ατομικής επιχείρησης από μηχανικό


vgram

Recommended Posts

δεν γνωρίζω τι συμβαίνει για τους ασφαλισμένους στο ΙΚΑ

πάντως οι ασφαλισμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ μπορούν να είναι και μισθωτοί και ελευθεροι επαγγελματίες

----------

για να κατοχυώσεις κάποια εμπορική επωνυμία στην ατομική σου επειχείρηση απευθυνεσαι στο εμπορικό επιμελητήριο της περιοχής σου

 

Μα πως μπορεις να απευθυνθείς στο εμπορικό επιμελητήριο αφού είσαι ήδη στο Τεχνικό Επιμελήτήριο. Επιτρέπεται να είσαι και στα δύο; Ανάλογο ζήτημα έχω κι εγώ που θέλω να βάλω διακριτικό τίτλο στην ατομική μου επιχείρηση και δεν ξέρω αν επιτρέπεται κι από που εγκρίνεται αυτο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μαζί τους είπαν πως γίνεται

δεν το προχώρησα όμως για να ξέρω λετομέρειες

 

πάρε και ένα τηλ στο ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Για να εγγραφείς στο Εμπορικό Επιμελητήριο πρέπει να ασκείς εμπορική δραστηριότητα.

Μπορείς να είσαι εγγεγραμμένος και στα δύο αν έχεις και εμπορική δραστηριότητα και μάλιστα νομίζω πως αν κάνεις αντιπαροχές είναι υποχρεωτικό.

Link to comment
Share on other sites

τελικα απέκτησα νόμιμο διακριτικό τίτλο κατοχυρωμένο εγγραφόμενος και στο εμπορικό επιμελητήριο του νομού. Για πανελλαδική κατοχύρωση του τίτλου θα πρέπει να απευθυνθώ στο ΕΒΕΑ Αθηνών.

Link to comment
Share on other sites

ως ατομική επιχείρηση φαντάζομαι

 

http://old.acci.gr/about/e1_61_6.htm

ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΕΠΩΝΥΜΙΩΝ & ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΩΝ ΤΙΤΛΩΝ

 

1. Το Τμήμα Μητρώου του ΕΒΕΑ είναι αρμόδιο (σύμφωνα με την παράγρ.1 άρθρ.7 Ν.2081/92) για τον έλεγχο του δικαιώματος χρήσης Επωνυμιών και Διακριτικών τίτλων, για τις επιχειρήσεις- μέλη του.

2. Για το σκοπό αυτό εκδίδει ή θεωρεί (για τις νεοϊδρυόμενες επιχειρήσεις ή για τις επιχειρήσεις που ήδη είναι μέλη του ΕΒΕΑ) :

α. Για τις
Ατομικές Επιχειρήσεις
, εκδίδει βεβαιώσεις ελέγχου του δικαιώματος χρήσης Επωνυμιών και Διακριτικών τίτλων, προκειμένου αυτές να λάβουν έναρξη ασκήσεως επιτηδεύματος από τις ΔΟΥ.

β. Για τις Ο.Ε., Ε.Ε. & Ε.Π.Ε., θεωρεί τα καταστατικά ή τα τροποποιητικά ή τα διαλυτικά των, για τον έλεγχο του δικαιώματος χρήσης Επωνυμιών και Διακριτικών τίτλων, προκειμένου αυτά να υποβληθούν για καταχώριση στα βιβλία εταιρειών του Πρωτοδικείου.

γ. Για τις Α.Ε. θεωρεί τα καταστατικά ή τα τροποποιητικά των, για τον έλεγχο του δικαιώματος χρήσης Επωνυμιών και Διακριτικών τίτλων, προκειμένου αυτά να υποβληθούν στις Νομαρχίες για έγκριση.

3. Κατωτέρω αναγράφονται αναλυτικά τα απαιτούμενα να υποβληθούν για κάθε περίπτωση (έκδοση βεβαίωσης ή θεώρηση καταστατικού ) :

α. ΟΙ ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ

 

 

  • ΑΙΤΗΣΗ σε έντυπο, που χορηγεί το Τμήμα Μητρώου, με την οποία δηλώνεται στο ΕΒΕΑ η επωνυμία και ο διακριτικός τίτλος (που προτίθεται να χρησιμοποιήσει η επιχείρηση στις συναλλαγές της), το αντικείμενο δραστηριότητάς της κλπ.

β. ΟΙ ΟΕ, ΕΕ, Ε.Π.Ε. & Α.Ε.

 

 

  • ΑΙΤΗΣΗ σε έντυπο, που χορηγεί το Τμ. Μητρώου του ΕΒΕΑ.
  • TA προς θεώρηση ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΑ ή ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ή ΔΙΑΛΥΤΙΚΑ κλπ, εις διπλούν.

(Περισσότερες πληροφορίες, σχετικά με την έκδοση βεβαιώσεων και τη θεώρηση καταστατικών ή τροποποιητικών, χορηγούνται στο τηλέφωνο 3632267).

Link to comment
Share on other sites

δε βρίσκω γιατί να μην επιτρέπεται ως μηχανικός σκέτος

αλλά καλύτερα να απαντήσει ο συνάδελφος που το έκανε

 

η λογική είναι να πάρουμε την εισφορά

το ξέρετε πως ο τίλτος κατοχυρώνεται μόνο εφόσον συνεχίζεις να πληρώνεις την εισφορά και όχι εφ' άπαξ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.