Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμίδες σωμάτων


shelby

Recommended Posts

Έχω το εξής πρόβλημα. Έχω μετρήσεις σωμάτων από μη μηχανικό και μου ζητήθηκε να βγάλω θερμίδες.Δηλαδή έχω το ύψος, μήκος και πλάτος των σωμάτων σε εκατοστά και πρέπει να βγάλω θερμίδες. Τα σώματα είναι φέτες. Καμία βοήθεια; Το πρόβλημά μου είναι στο μήκος. Μια φέτα πόσο είναι το μέγιστο πάχος που έχει.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για κοινά χαλύβδινα σώματα τότε το κάθε στοιχείο έχει πάχος 40mm και πλάτος:

1. δίστηλο 80mm

2. τρίστηλο 130mm

3. τετράστηλο 200mm

Στον υπολογισμό του μήκους μην ξεχάσεις και 10cm περίπου για τους σωλήνες μέχρι τον διακόπτη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ύψος 60εκ. πάχος 14,5εκ. και μήκος 92εκ. από αυτό μου ζητήθηκε να βγάλω θερμίδες. Μιλάμε για σώμα. Και σας έδωσα ενδεικτικά τι μετρήσεις έχω.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρείς ένα πίνακα παρόμοιων σωμάτων και να δεις το αντίστοιχο σώμα τι θερμίδες βγάζει.

Link to comment
Share on other sites

Stayro στο ίντερνετ δεν υπάρχει; Γιατί εδώ δεν υπάρχει.

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια το πρόβλημα το έλυσα και θα σας πω αργότερα πως.

 

Η λύση του προβλήματος είναι η εξής: α) Για τους άπειρους σαν και μένα μαθαίνουμε αν τα σώματα είναι ΙΙ, ΙΙΙ, ΙV, οι έμπειροι από των χώρο τον οποίον βρίσκεται το σώμα β) πρέπει να έχουμε οπωσδήποτε μήκος και ύψος στις μετρήσεις μας γ) http://teledu.mech.teilar.gr/mod/resource/view.php?id=284 από αυτό το αρχείο κοιτάμε τους πίνακες στις σελίδες 1.19, 1.20 και 1.21 και από κει με γνωστό το μήκος βρίσκουμε τις θερμίδες.

Link to comment
Share on other sites

το να κάνεις αναλογία και να βρείς τα σώματα χρησιμοποίησε ένα απλό πίνακα σωμάτων ΑΚΑΝ όπως

swmataakan.th.jpg

 

(ελπίζω να το ανέβασα σωστά).διαλέγεις πάχος (δίστηλο, τρίστηλο, τετράστηλο) μετά ύψος (905,655,505,355) και μετά απο αυτ΄γη την επιλογή πολλαπλασιάζεις θερμίδες ανα στοιχείο(=φέτα). π.χ. τετράστηλο 905 μας δίνει 170 kcal/h η φέτα.αν έχεις 25 φέτες τότε ==> 25*170=4250 Kcal/h το οποίο σε πάνελ διάσταση είναι πιο κοντά στο 33/900/1000.

 

σου παραθέτω ακόμα ένα πίνακα με πάνελ για να κάνεις τους υπολογισμούς σου.

swmatapanel.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Jimevi το θέμα ήταν ότι οι μετρήσεις ήταν από μη μηχανικό. Όταν σου λέει πάχος 4εκ, πάχος, 14,5εκ, πάχος 9εκ τι να εννοεί άραγε; Αλλού λέει ύψος 1εκ. Υπάρχει σώμα που να έχει ύψος 1εκ; Όχι βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.