Μετάβαση στο περιεχόμενο

Pixis - Δωρεάν λογισμικό: νομοθεσία, μελέτες θέρμανσης, θερμομόνωσης


iliekater

Recommended Posts

Κατέβασα το πακέτο και το αποσυμπίεσα , αλλά τα αρχεία είχαν διατηρήσει καλά τα ονόματά τους . Μάλλον κάτι θα είχε συμβεί κατά την πρώτη τηλεφορά .

 

Με την ευκαιρία , να ευχαριστήσω τον GRTOPO και τον Manolis που ενημερώνουν τους συνδέσμους στην αρχική σελίδα . (συγνώμη αν ξέχασα κανένα  , δεν το κάνω εξεπίτηδες , απλά εδώ και καιρό - απ'όταν άλλαξε η μορφή του ιστότοπου - δεν έχω καταφέρει να καταλάβω πώς παρουσιάζονται τα μυνήματα στο γραμματοκιβώτιο , οπότε χάνομαι με τις συνομιλίες :smile:  )

Edited by iliekater
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 603
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κάτι... αφού κάνω εγκατάσταση, προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση του βασικού πακέτου.

Ανοίγει win-zip self extractor λέει ότι το έκανε επιτυχώς, αλλά έπειτα μου εμφανίζει μηνύματα ότι δεν έχει εγκατασταθεί.

Επίσης, δεν μπορεί να διαβάσει το βασικό αρχείο ρυθμίσεων, ενώ υπάρχει στον φάκελο που επέλεξα. Δεν εμφανίζει καν το path στις ρυθμίσεις.

 

Υ.Γ. Η αλήθεια είναι ότι στο φάκελο resources, ονόματα φακέλων και αρχείων (αυτά που μάλλον ήταν στα ελληνικά) εμφανίζονται κινέζικα.

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβώς ειναι το προβλημα που αντιμετωπίζω κι εγώ. Και με το βασικό πακέτο 36 και με το 35. Υπάρχει μηπως μια λίστα με τα ονοματα των αρχειων και των φακέλων; 

To bandzip (που δίνει τη δυνατοτητα για επιλογη code page) δεν καταφέρνει να δείξει σωστά τα ονόματα ουτε με την ελληνική ουτε με utf8. Κάτι συμβαινει μαλλον με τις επιλογές του προγράμματος συμπίεσης.

 Clipboard01.jpg

Να ρωτήσω κάτι... αφού κάνω εγκατάσταση, προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση του βασικού πακέτου.

Ανοίγει win-zip self extractor λέει ότι το έκανε επιτυχώς, αλλά έπειτα μου εμφανίζει μηνύματα ότι δεν έχει εγκατασταθεί.

Επίσης, δεν μπορεί να διαβάσει το βασικό αρχείο ρυθμίσεων, ενώ υπάρχει στον φάκελο που επέλεξα. Δεν εμφανίζει καν το path στις ρυθμίσεις.

 

Υ.Γ. Η αλήθεια είναι ότι στο φάκελο resources, ονόματα φακέλων και αρχείων (αυτά που μάλλον ήταν στα ελληνικά) εμφανίζονται κινέζικα.

Link to comment
Share on other sites

Μιά στιγμή , διότι αυτό κάτι μου θυμίζει . Μήπως αποσυμπιέζετε το αρχείο zip με το WinRAR ; Διότι εδώ και κάμποσα χρόνια αυτά τα δύο δεν "συμπαθιούνται" και έχω δει πως αν πας να αποσυμπιέσεις ένα αρχείο zip με σύγχρονη έκδοση του WinRAR , τότε συμβαίνει αυτό ακριβώς το πράγμα .

Ουσιαστικά τα "Πακέτα" είναι αρχεία συμπιεσμένα με το WinZIP , οπότε καλλύτερα να χρησιμοποιήσετε εξίσου το WinZIP για να τα αποσυμπιέσετε .

Edited by iliekater
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ iliekater,

κατ' αρχάς δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω για όλη αυτή τη φοβερή δουλειά που έχεις κάνει και την ασταμάτητη υποστήριξη που παρέχεις. Την παρακολουθώ εντυπωσιασμένος τόσον καιρό, δυστυχώς εκ του μακρόθεν, καθώς δεν έχω καταφέρει ακόμα να κατεβάσω την Πυξίδα.

Ελπίζω να μου επιτρέψεις μια παρατήρηση:

Γιατί αυτή η εμμονή με το «καταραμένο» rapidshare που έχει τόσους περιορισμούς, είναι στριφνό και το μόνο που θέλει είναι να μας ταλαιπωρήσει τόσο ώστε να φτάσουμε στο αμήν και να αγοράσουμε συνδρομή;

Γιατί δεν τα ανεβάζεις στο google drive που είναι ό,τι πιο ανοιχτό υπάρχει αυτή τη στιγμή;

Το google drive δίνει 15 Gb δωρεάν με μέγιστο μέγεθος αρχείου 10 Gb, χωρίς σπαστικούς περιορισμοί στους χρήστες που κατεβάζουν, βλ. εδώ.

Επιπρόσθετα υπάρχει και η δυνατότητα να έχεις ένα γενικό αρχείο, π.χ. pyxis.zip και κάθε φορά που θα βγάζεις νέα έκδοση απλά θα το ανανεώνεις και το link θα παραμένει το ίδιο!!!

Αν αποφασίσεις να τα βάλεις τελικά εκεί, το πιο απλό είναι να φτιάξεις ένα φάκελο (pyxis) στον οποίο θα επιλέξεις «Κοινή χρήση: Δημόσια στον Ιστό» και μετά απλά βάζε εκεί μέσα ό,τι αρχείο θέλεις. Μπορείς και ακόμα πιο απλά να δίνεις το link του φακέλου αντί για link για κάθε αρχείο ξεχωριστά!
Φιλικά  :wink: 
 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μα ...  :confused:  ... στο Google Drive είναι τα αρχεία , εδώ και καιρό από τότε που το πρότινε και ο Sw0rdf1sh.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ανέβασα εδώ την έκδοση 6.05 :

https://docs.google.com/file/d/0B_L1XQSpXVhCQjMzMWF1U1BES28/edit?usp=sharing

 

με το αντίστοιχο Βασικό πακέτο 37 :

https://docs.google.com/file/d/0B_L1XQSpXVhCMk5qUjBDbndjaDQ/edit?usp=sharing

 

Στην νέα έκδοση περιέχονται εξής βελτιώσεις :

 

Προσθήκες :

- Στα παράθυρο Προσθήκη / Τροποποίηση άκρης προστέθηκε κουμπάκι δίπλα στο κουτάκι "Αφαιρούμενη επιφάνεια" για να εισάγεται το εμβαδό που μετρήθηκε στο FreeCAD .
- Στα παράθυρα διαγραμμάτων των διαφόρων εφαρμογών , προστέθηκε η δυνατότις να ξεκλειδώνεται το διάγραμμα και έτσι όχι μόνο είναι εφικτό να τοποθετηθούν και να αυξομειωθούν τα περιεχόμενά-του , αλλά και να μεγιστοποιηθεί το ίδιο το παράθυρο ,, ώστε - όποτε είναι θεμιτό - τα αποτελέσματα να είναι μεγαλύτερα και ευκρινέστερα .
- Στη μελέτη θέρμανσης υπολογίζονται , για κάθε όροφο , καί οι συνολικές απώλειες ανά τμήμα κελύφους (εξωτερικοί τοίχοι , εσωτερικοί τοίχοι , εξωτερικά ανοίγματα , εσωτερικά ανοίγματα , δάπεδα και οροφές) , των οποίων τα αποτελέσματα είναι ορατά στο παράθυρο "Επιπλέον δεδομένων" , ενώ , επίσης , παρουσιάζονται και στα διαγράμματα επιπέδων .
 

Βελτιώσεις - Αλλαγές :

- Στο φύλλο που τυπώνεται η κατάσταση κατασκευών του Ν 4014 , στη στήλη δόμησης , πλέον αναγράφεται και η επιφάνεια ακόμα και των κατασκευών που δεν μετράνε σε δόμηση . Σε αυτές τις περιπτώσεις , αναγράφεται απλά η επιφάνεια και δίπλα το κειμενάκι “(δεν προσμετράει)” .
- Επίσης , στο τέλος της ίδιας σελίδας (εκεί που αναγράφονται τα σύνολα σε δόμηση και κάλυψη ) , υπάρχει παρακάτω μία ακόμα σειρά όπου αναγράφεται το σύνολο των επιφανειών που δεν προσμετρούν ούτε σε κάλυψη ούτε σε δόμηση .
- Προστέθηκαν περισσότερες συμβουλές , για τον εντοπισμό του προβλήματος , στο παράθυρο σφάλματος 126 , στη Μελέτη θέρμανσης (το οποίο προκύπτει όταν υπάρχουν πλείτρα σώματα στην ίδια θέση , επί της ίδιας γραμμής του συλλέκτη) .
 

Διωρθώσεις :

- Στο φύλλο για εισφορά τακτοποίησης του Ν 4014 , όταν δεν υπάρχει καμία έκπτωση για κύρια κατοικία , το άθροισμα των εκπτώσεων αναγράφεται 0% .

Link to comment
Share on other sites

Σε Windows 8 κατα την εκκίνηση εμφανίζει σφαλμα οτι δεν βρεθηκε το αρχικο αρχείο ρυθμισεων και δεν δουλεύει κανένα παράθυρο ρυθμίσεων.

post-597-0-44597900-1378673023.png

post-597-0-63205200-1378673035_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα στο περί... μου εμφανίζει έκδοση 6.5 (σωστά), έκδοση βασικού πακέτου 30, έκδοση επιπλέον πακέτου 9ο κατά σειρά.. Παρόλο που έκανα επιτυχώς unzip το βασικό πακέτο. Υπάρχει κάπου λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.