Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέλετε η ιδιοκτησία του michanikos.gr να περάσει στα χέρια ενός διαδικτυακού συλλόγου


SIRADRAB

Θέλετε η ιδιοκτησία του michanikos.gr να περάσει στα χέρια εν  

83 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Θέλετε η ιδιοκτησία του michanikos.gr να περάσει στα χέρια εν

    • ΝΑΙ, ιδιοκτήτης να είναι μη κερδοσκοπικός διαδικτυακός σύλλογος
      24
    • ΌΧΙ, να παραμείνει το ιδιοκτησιακό ως έχει
      51
    • ΛΕΥΚΟ
      8


Recommended Posts

Έστω ότι έχω ένα κτήμα δίπλα σε κεντρικό δρόμο και αδειάζω μεσα ένα φορτηγό τούβλα για να φτιάξω ένα μαντρί.

Από αυτό το δρόμο περνάνε πολλοί τσοπάνηδες και σταματάνε για καφέ, που φέρνουν μαζί τους ετσι (γιατί εγώ υπόψιν δε φτιάχνω καφέ) , βάζοντας ο καθένας από ένα τούβλο στη θέση του και συνεχίζουν να περνάνε ξανά & ξανά όποτε κάνουν κέφι χωρίς να τους υποχρεώνει κανείς, και το μαντρι τελειώνει και συνεχιζει να μεγαλώνει...

 

Συζητάμε εδώ δηλαδή ότι αυτοί οι περαστικοί ίσως θα έπρεπε να μου πάρουν το μαντρί ή να το μοιραστούμε όλοι μαζί η να φερουν και τα δικα τους πρόβατα ή να μου περνουν το γαλα?

Νομιζω δεν γινονται αυτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1.Δεν μπορείς να βγάζεις 35 νοματαίους λάθος... 2.Έχεις σκεφτεί ποτέ πως θα αντιδράσουν κάποιοι;

 

1.Μπορώ.Εκ των πραγμάτων αυτή η ψηφοφορία δεν έχει υπόσταση κ άρα έχει δημοσκοπικό χαρακτήρα.Γι' αυτό κ δεν ορίζω τη γνώμη μου με ψήφο,που θα ήταν να ΜΗ γίνει.

 

2.Δεν με ενδιαφέρει.

 

3.Προσθήκη δική μου:Τέτοιες συζητήσεις μόνο βαρεμάρα προκαλούν-τουλάχιστον σε μένα.Επιστρέφω στο Γυμνάσιο,που στο διάλειμμα συζητάμε ποιά έδωσε γλωσσόφιλο σε ποιόν στο πάρτυ το Σάββατο βράδυ.:mrgreen:

Η παρούσα δημοσκόπηση είναι ΑΚΥΡΗ,ο μόνος λόγος ύπαρξής της είναι να εξηγήσετε δημοκρατικά για ποιό λόγο ΔΕΝ πρέπει να περάσει σε σύλλογο το φόρουμ.

 

Παρόλο που δεν θέλω να περάσει,με ενοχλούν τα εξής:

α)Γιατί όταν γίνονται τέτοιες κουβέντες οι mods & smods απαντούν σαν να είναι πληρεξούσιοι του Engineer?Ωραία,καταλαβαίνω ότι ο Engineer δεν θέλει να απαντήσει για να μην τραβάει επ' άπειρο μία ανούσια κουβέντα.Όμως δεν καταλαβαίνω γιατί οι smods κυρίως (acnt & ΖaXoYs) το έχουν πάρει προσωπικά ΟΠΟΤΕ συζητείται το ίδιο θέμα κατά καιρούς.Καλοί μου φίλοι acnt & ΖaXoYs το θέμα ΔΕΝ είναι δικό σας κ η προσπάθειά σας να το λύσετε ΜΟΝΟ κακό φέρνει κ απογοήτευση σε εσάς.

β)Γιατί μπαίνουν προσωπικά με το Χάρη κ τον κάθε Χάρη στη μέση στην πορεία ενός διαδικτυακού χώρου που ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ που τον χρησιμοποιούν.Μην ανησυχείς,τα ψάλλαμε κ εκεί που πρέπει.

γ)Αν βαριέστε όλοι κ δεν έχετε δουλειά αυτό τον καιρό,είστε τελειωμένα ανθρωπάκια αν σκοτώνετε το χρόνο σας σε ένα φόρουμ μηχανικών.Υπάρχουν φόραε για κάθε γούστο κ χόμπι.Περνάτε όλη την ώρα σας με μηχανικούς ακόμα κ όταν δεν έχετε δουλειά?Εγώ π.χ. όχι,παίζω black metal κ κοιτάω bourdela.tv και zougla.gr,βλέπω BSG και Fringe.Δημοσκοπήσεις σαν αυτή μόνο γέλιο προκαλούν,αφού δεν πρόκειται να ληφθούν υπ' όψιν.(και συμφωνώ σε αυτό)Έτσι μου έρχεται να ανοίξω δημοσκόπηση για τη σεξουαλική ζωή του καθενός!:lol:Αφού δεν έχουμε τίποτα να κάνουμε,ας συζητάμε με τους ΙΔΙΟΥΣ ανθρώπους άσχετα θέματα,αφού δεν μπορούμε να αποχωριστούμε ούτε για μία ώρα της ημέρας!!!!!!

 

Γράφω ως zavi κ τίποτε άλλο,για να προλάβω την έξαρση του γονιδίου βλακείας μερικών καημένων.Σας εκτιμώ όλους για την προσφορά σας,αλλά σε αυτούς τους καιρούς βαρεμάρας που περνάμε σίγουρα έχω να περάσω την ώρα μου με κάτι πιό εποικοδομητικό,αφού κ τα θρεντς πάλι έγιναν βαρετά,αλλά δεν φταίει το φόρουμ αυτή τη φορά.Έτσι,απαντώ δημοσίως κ στο π.μ. του καλού μου φίλου του ZaXoYs.

 

giannist καλό το παράδειγμα,ΆΚΥΡΟ το συμπέρασμα.Αν σε κάνω μάγκα φτιάχνοντάς σου μάντρα,έστω κ με ένα τούβλο,θα στο κοπανάω το καλό που σου έκανα μια ζωή,κ όταν έρθει η ώρα θα σου ζητήσω κ χάρη,μέχρι που θα αναγκαστείς να το γκρεμίσεις από το χτικιό σου.Σε Έλληνες απευθύνεσαι φίλε,είμαστε ΟΛΟΙ πονηροί.;)

 

Είπα ότι όποιος απαντήσει είναι από τώρα αγνοημένος,αλλά δυστυχώς απάντησε καλό άτομο...:lol: οπότε ήμουν υποχρεωμένος να μην τον αγνοήσω!

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε όπως σου είπα και με πμ δεκτή η άποψη σου ,διαφωνώ κάθετα .με τα παραπάνω

 

Ο συνάδελφος SIRADRAB ήθελε να θέσει αυτό το ερώτημα (σε κάποια που ειπώθηκαν συμφωνώ ,καταννοώ κάποιοα ερωτήματα σε άλλα όχι ας δούμε τι πιστεύουν όσοι συνάδελφοι θέλουν να πουν την άποψη τους)

Την άποψη των "κουραστικών και γραφικών στην τελική" ZaXoYs , Rigid joint , Χάρη ,Αcnt την διαβάσαμε επανειλλημένα ας δούμε και τους υπόλοιπους που όλοι κόπτονται για αυτούς εγώ θα ήθελα να δω την άποψη όσο το δυνατόν περισσοτέρων με αιτιολόγηση

 

Επίσης υπενθυμίζω οτι δεν είμαι s-mod πλεόν

Link to comment
Share on other sites

zavi, καταρχάς με τα 1&2, να σου πω πως δεν σε είχα για τόσο αντιδημοκρατικό... Με όλη την αγάπη που σου έχω και την ξέρεις... Εγώ πιστεύω στις ψηφοφορίες και θα κάνω ότι περνά από το χέρι μου να υλοποιηθούν τα αποτελέσματα τους, μου αρέσουν ή όχι. Εσύ, λέγε τα δικά σου.

 

Επιπροσθέτως:

α) οσες φορές απαντώ, απαντώ σε άτομα που εκτιμώ πολύ για να αγνοήσω, λένε δεν λένε χαζομάρες ή προσβολές. Απαντώ διότι η στάση τους είναι προσβλητική προς εμένα και όχι προς το michanikos.gr του οποίου ούτε εκπρόσωπος τύπου είμαι, ούτε φερέφωνο του engineer...Παίρνω προσωπικά τους κόπους μου και τις επιθέσεις που δέχομαι.

β) Προσωπικά με τον Χάρη δεν είχα, δεν έχω κι ούτε θέλω να έχω. Αυτό ίσως να είναι δημιούργημα της φαντασίας κάποιων στα πλαίσια του πολύ ελεύθερου χρόνου. Δεν ενόχλησα κανέναν. Αμύνομαι και το ξέρουν όλοι αυτο. Όπως δε, είπα και στον ίδιο, πλέον φέρομαι όπως μου φέρονται. Τελεία και παύλα.

γ) "τελειωμένα ανθρωπάκια" ... μην λες τέτοια πράγματα φιλε... Μην λες τέτοιες κουβέντες...

 

Είπα ότι όποιος απαντήσει είναι από τώρα αγνοημένος,αλλά δυστυχώς απάντησε καλό άτομο...:lol: οπότε ήμουν υποχρεωμένος να μην τον αγνοήσω!

Είδες πως πέφτεις στην "λούμπα"; :lol:

Link to comment
Share on other sites

...με ενδιαφέρει αν εκλπηρώνει τους στόχους του (τις προσδοκίες που έχω για ένα τέτοιο forum)

  • να προσφέρει βοηθεια στον νέο συνάδελφο
  • να "εκπαιδεύει" και να ενημερώνει την κοινωνία για το έργο, την επιστήμη και το λειτούργημα του μηχανικού
  • να συμβάλλει στην αλλαγή του κατεστημένου των "βρώμικων" μηχανικών (χρηματισμοί, εκπτώσεις, αντισυναδΗλφική συμπεριφορά κλπ)

αυτά με εκφράζουν απόλυτα και εμένα και νομίζω ότι τα έχουμε πετύχει. Από εκεί και ύστερα το ιδιοκτησιακό φυσικά και με ενδιαφέρει.

 

δεν καταλαβαίνω γιατί θέλετε να "διαλύσετε" το forum?

 

Ποιόν και σε τι πειράζει το forum έτσι όπως είναι?

 

Και σε όποιον δεν του αρέσει, υπάρχει η γνωστή ατάκα: "να φύγετε, να πάτε αλλού"

 

Το forum, είναι ιδιοκτησία του engineer και μόνο αυτός έχει το δικαίωμα να το αλλάξει/τροποποιήσει/κλείσει κλπ

 

Θεωρώ άσκοπο το να γίνονται τέτοιες συζητήσεις ξανά & ξανά.

Ίσως και να είναι άσκοπο. Δεν σημαίνει όμως ότι έχεις δίκαιο η ότι δεν μπορεί να εκφράσει κάποιος τον προβληματισμό του

 

 

Έστω ότι έχω ένα κτήμα δίπλα σε κεντρικό δρόμο και αδειάζω μεσα ένα φορτηγό τούβλα για να φτιάξω ένα μαντρί.

Από αυτό το δρόμο περνάνε πολλοί τσοπάνηδες και σταματάνε για καφέ, που φέρνουν μαζί τους ετσι (γιατί εγώ υπόψιν δε φτιάχνω καφέ) , βάζοντας ο καθένας από ένα τούβλο στη θέση του και συνεχίζουν να περνάνε ξανά & ξανά όποτε κάνουν κέφι χωρίς να τους υποχρεώνει κανείς, και το μαντρι τελειώνει και συνεχιζει να μεγαλώνει...

 

Συζητάμε εδώ δηλαδή ότι αυτοί οι περαστικοί ίσως θα έπρεπε να μου πάρουν το μαντρί ή να το μοιραστούμε όλοι μαζί η να φερουν και τα δικα τους πρόβατα ή να μου περνουν το γαλα?

Νομιζω δεν γινονται αυτα.

Τσοπανης δεν είναι κανείς εδώ μέσα. Περαστικοί υπάρχουν. Όσοι όμως δεν είναι περαστικοί και έχουν βοηθησει στο χτίσιμο ίσως και να δικαιούνται ηθικά να νιωθουν κάτοικοι Και ιδιοκτήτες του σπιτιού

Link to comment
Share on other sites

Όσοι όμως δεν είναι περαστικοί και έχουν βοηθησει στο χτίσιμο ίσως και να δικαιούνται ηθικά να νιωθουν κάτοικοι Και ιδιοκτήτες του σπιτιού
όπως το λες: ηθικά!

Δηλαδή στο στέκι μου που πίνω τα καφεδάκια μου και τα ποτάκια μου, που έχω αφήσει απίστευτα φράγκα, που έχω φέρει παρέες, που έχω συμβάλλει στην διαφήμιση του και -ας πούμε- στο να γίνει αυτό που είναι τώρα, πρέπει να πιάσω τον ιδιοκτήτη και να του πω: "μεγάλε, θέλω το 5% του μαγαζιού";

 

Καλύτερα να προσέχουμε αν τα όσα λέμε ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα και να μην ακολουθούμε ετερόκτιτες ιδεολογίες αβασάνιστα και πολύ περισσότερο να μην προσπαθούμε τέτοιες ιδέες να τις εφαρμόσουμε παντού, πόσο μάλλον όταν ΔΕΝ υπάρχουν στοιχεία της πρακτικής εφαρμογής τους!

Μηχανικοί είμαστε, όχι η μετενσάρκωση του Μάρξ....

Link to comment
Share on other sites

όπως το λες: ηθικά!

Δηλαδή στο στέκι μου που πίνω τα καφεδάκια μου και τα ποτάκια μου, που έχω αφήσει απίστευτα φράγκα, που έχω φέρει παρέες, που έχω συμβάλλει στην διαφήμιση του και -ας πούμε- στο να γίνει αυτό που είναι τώρα, πρέπει να πιάσω τον ιδιοκτήτη και να του πω: "μεγάλε, θέλω το 5% του μαγαζιού";

 

Φίλε acnt, στην αρχή να ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα. Σωστά αυτά που λες, αλλά ισχύουν μόνο όταν πρόκειται για, μαγαζάκια, στέκια και μπαράκια. Αν θέλουμε το στέκι-μπαράκι που συχνάζουμε και την ''βρίσκουμε'' όλοι εμείς, κι έχουμε αφήσει και τα απίστευτα φράγκα, όπως λες, της ψυχικής μας συμμετοχής θα έλεγα εγώ, να μετεξελιχθεί σε κάτι άλλο, ανώτερο, που να μπορεί να γίνει και εργαλείο ώστε να βοηθήσει τον κόσμο των μηχανικών στην εξάσκηση του επαγγέλματός τότε το ιδιοκτησιακό καθεστώς είναι πρωταρχικής σημασίας.Σήμερα μπορεί να είναι ιδιοκτήτης ένας μπάρμαν αύριο να είναι μία μπαργούμαν. Πως θα διασφαλίσουμε την συνέχεια, τον έλεγχο και την εξέλιξη αυτού του ''μαγαζιού'', χρησιμοποιώ δικές σου λέξεις, που έχουμε φέρει παρέες, που όλοι μας έχουμε συμβάλλει στην διαφήμιση του, στο να γίνει δηλαδή, αυτό που είναι τώρα?

Από τον Μεγάλο, δεν ζητάμε, οι με την ψυχή τους συμμετέχοντες και τα φράγκα τους αφήνοντες, το 5% μόνο. Κανείς δεν μίλησε για ποσοστά. Ευθαρσώς ζητάμε το 100%, δηλαδή την πλήρη και αποκλειστική κυριότητα νομή και κατοχή, να μεταβιβασθεί αυτή σε σύλλογο, επιτροπή, κίνημα πέστε το όπως θέλετε, πάντως μακριά από κομματικές ταμπέλες, μακριά και από μπάρμεν και μπαργούημεν .

Μόνο τότε μπορεί να γίνει κάτι, αν μπορεί να γίνει κάτι εδώ που ζούμε, ώστε να βοηθηθεί ο έλληνας μηχανικός στο επάγγελμά του κάθε μέρα. Και τα προβλήματα μας όπως καταλαβαίνεις, δεν είναι τα μήκη αγκύρωσης και η σύμπτωση ΚΒ-ΚΕΣ ούτε το βάθος θεμελίωσης, αλλά είναι οι άχρηστες, χρονοβόρες και γραφειοκρατικές διαδικασίες που κρατάνε αιχμάλωτο τον μηχανικό στις ορέξεις και την ανεπάρκεια της δημόσιας διοίκησης.

Τώρα όσον αφορά τον Μεγάλο, ιδιοκτήτη του επιτυχημένου στεκίου-μπαρακίου που εμείς συχνάζουμε, έχω να πω ένα μεγάλο μπράβο και ευχαριστώ για την ιδέα δημιουργίας αυτού του φόρουμ, ένα ακόμη μεγαλύτερο μπράβο στους διατελέσαντες συντονιστές που διαχειρίστηκαν και διαχειρίζονται τα του φόρουμ, και να δηλώσω ότι, αν δεν τους ενδιαφέρει η μετεξέλιξη του φόρουμ σε ένα άλλο σχήμα, κάτι που περιέγραψα παραπάνω, τότε όλα καλά και δεν μπορεί κανείς να διεκδικήσει ποσοστά ιδιοκτησίας. Το μπαράκι όπως είναι δουλεύει καλά.

 

acnt:

Καλύτερα να προσέχουμε αν τα όσα λέμε ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα και να μην ακολουθούμε ετερόκτιτες ιδεολογίες αβασάνιστα και πολύ περισσότερο να μην προσπαθούμε τέτοιες ιδέες να τις εφαρμόσουμε παντού, πόσο μάλλον όταν ΔΕΝ υπάρχουν στοιχεία της πρακτικής εφαρμογής τους!

Μηχανικοί είμαστε, όχι η μετενσάρκωση του Μάρξ....

 

Εδώ συμφωνούμε.

Δεν υπάρχουν στοιχεία πρακτικής εφαρμογής, ή δεν τα ξέρω. Αλλά το να γίνεται προσπάθεια πρός αυτή την κατεύθυνση, δεν είναι κακό. Είναι μια ελπίδα. Στο μπαράκι όμως τι άλλο μπορείς να κάνεις εκτός από το να πεις, να πιεις, και να κάνεις ''κεφάλι'' λέγοντας την περίπτωση κάθε φορά?

Τώρα για τον Μάρξ, δεν ξέρω, αλλά ποτέ δεν ήμουν καλός στη... Γεωγραφία!

Link to comment
Share on other sites

Το πως θα διαχειριστεί ο κάθε ένας την ιδιοκτησία του είναι δικαίωμα του, άρα δεν αφορούν κανέναν οι ενέργειες του, δεν είναι δυνατόν να έχουμε άποψη για τις επιλογές διαχειρίσεις της ιδιοκτησίας τρίτων.

Με την λογική του ηθικού δικαιώματος σε όλα και παντού θα ήμασταν συνιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ mario,

 

επειδή μιλάμε για άυλα πράγματα που δεν μπορούμε να τα πιάσουμε και ίσως να τα μπερδεύεις, για να βοηθήσω, θεωρείς τους συμμετέχοντες εδώ διαχειρίσημους και μέρος της περιουσίας του ιδιοκτήτη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.