Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές για διατηρητέο


Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς πως υπολογίζονται οι αμοιβές για ανακατασκευή διατηρητέου κτιρίου με διατήρηση της εξωτερικής τοιχοποιοίας και κατασκευή νέου φέροντος οργανισμού από ο.σ. εσωτερικά;

Link to comment
Share on other sites

προυπολογιστικά.

 

χώσε και αποτυπώσεις.

 

:wink:

 

 

Νομίζω πως δεν υπολογίζεται. Προσοχή πάντως, γιατί τέτοια έργα ξεφεύγουν ΕΝΤΕΛΩΣ απ' τον αρχικό προϋπολογισμό (ρητός κανόνας στις αποκαταστάσεις).

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς καμιά εγκυκλιο ή κανένα έγγραφο που να περιλαμβάνει αυτό το θέμα;

Το ρωτάω γιατί υπάρχουν κάποιοι που λένε οτι κάποιες εργασίες αφαιρούνται από τον προυπολογισμό του έργου αφού διατηρείται το εξωτερικό κέλυφος.

 

Αν κάποιος γνωρίζει για το θέμα αυτό ας κάνει τον κόπο να γράψει δυο γραμμές. Με πιέζει ο χρόνος και δεν βρίσκω τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

φιλε THEODORE

δεν ήρθες φαίνεται στην εκδήλωση για τις αμοιβές στο TEE της Πάτρας γιατί κάτι ανάλογο ρωτήθηκε.

Από τον συμβατικό προϋπολογισμό δεν αφαιρούμε τίποτα. Μόνο τα ημερομίσθια του ΙΚΑ μειώνονται.

Αν το πας με αναλυτικό (που είναι και το ποιό σωστό αφού είναι διατηρητέο) τότε είναι ότι σου βγάλει ο προϋπολογισμός. Απλά δεν θα υπολογίσεις προϋπολογισμό εξωτερικής τοιχοποιϊας.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έω διατηρητέο στο οποίο θα γίνουν οι εξής εργασίες:

1) Επισκευές - ενισχύσεις στις περιμετρικές διατηρητέες λιθοδομές

2) Αλλαγή διαρρύθμισης εσωτερικά (τοίοι και δάπεδα θα ξηλωθούν όλα και θα γίνουν από την αρχή)

3) Ένα μικρό μη διατηρητέο τμήμα στην πίσω πλευρά θα καθαιρεθεί και θα γίνει από την αρχή από οπλισμένο σκυρόδεμα.

4) Αντικατάσταση στέγης

 

Πήρα στο ΤΕΕ και μου είπαν να το υπολογίσω σαν διαρρύθμιση.

Το πρόβλημά μου είναι οτι στον αναλυτικό προυπολογισμό, στη λίστα με τις εργασίες, δεν υπάρχουν ορισμένες από τις εργασίες που θα γίνουν. Πχ το δάπεδο του ορόφου θα ξηλωθεί όλο και θα γίνει μεταλλική κατασκευή.

 

Τι να κάνω;

Πρέπει να βγάλω άλλη αμοιβή για τα θέματα διαρρύθμισης, άλλη για τις επισκευές και άλλη για τη στέγη;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έβγαλα μια άκρη....

 

Διώροφο διατηρητέο 166,84τμ με κάλυψη 83,42τμ σε οικόπεδο εμβαδού 152,37τμ.

Για τις εργασίες που αναφέρω παραπάνω, έβγαλα προυπολογισμό 17400ευρώ και το ΤΕΕ μου έβγαλε αμοιβή περίπου 14000ευρώ (χωρίς ΦΠΑ).

 

Στέκει καθόλου; Λόγω απειρίας δεν έχω καθόλου την αίσθηση να κρίνω.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση οτι είναι λίγα 17.000€ αναλυτικός προϋπολογισμός για 83μ² κτήριο.... Έχω μια παρόμοια περίπτωση και επειδή ο πελάτης θέλει μια εκτίμηση κόστους άδειας - κατασκευής, πήρα μια πολύ χοντρική τιμη γύρω στα 1.500€ το μ² απο έναν πιο έμπειρο συνάδελφο. Μπορείς να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Το κτήριο είναι διώροφο και θα κρατήσουμε μόνο τις εξωτερικές λιθοδομές οι οποίες και θα ενισχυθούν. Στέγη, εσωτερικοί τοίχοι, ξύλινα δάπεδα, επιχρίσματα, χρωματισμοί, κουφώματα, ντουλάπες, είδη υγιεινής κλπ θα γίνουν όλα από την αρχή. Το πάτωμα του α' ορόφου θα στηριχθεί σε μεταλλική κατασκευή και το παλιό πλυσταριό (που δεν είναι διατηρητέο) θα γκρεμιστεί και στη θέση του θα γίνει κλιμακοστάσιο επικοινωνίας των δύο ορόφων (μεταλλική κλίμακα).

 

Κι εμένα μου φάνηκε λίγο το 17400ευρώ αλλά απ' όσο διάβασα εδώ μέσα ο προυπολογισμός που χρησιμοποιείται στις αμοιβές είναι έτσι κι αλλιώς εκτός πραγματικότητας οπότε το δέχτηκα...

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς είναι λίγο ?

 

Υπάρχει κάποιο μέτρο βάσει του οποίου έπρεπε να καθορίζουμε την έννοια προϋπολογισμός ποσοτικά ?

 

Υπάρχει νομοθετική δέσμευση ?

 

Εγώ δε γνωρίζω κάτι τέτοιο.

 

Αφού περιγράφεις όλες τις εργασίες σου και τις φτιάχνεις προϋπολογισμό βάσει των επιμετρούμενων ποσοτήτων τότε αυτό είναι !!

 

Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.

 

d2m συνάδελφε δεν μιλάει η anka για πραγματικό (εμπορικό) κόστος επισκευής, αλλά για τον προϋπολογισμό βάσει του οποίου θα υπολογίσει αμοιβές.

 

Διορθώστε αν κανω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.