Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα Μηχανικών δομικών έργων


Recommended Posts

Δεν γίνεται όταν κάποιος προσπαθεί με νύχια και με δόντια να στερήσει το φαγητό των παιδιών σου εσύ να γυρίζεις το άλλο μάγουλο σαν καλός χριστιανός. Και εν πάση περιπτώση είμαι της νοοτροπίας η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση. Από μία τέτοια άθλια κίνηση έχουν να βγουν όλοι χαμένοι, αλλά δε φτάνει να το λες, πρέπει να το δείχνεις κιόλας. Όσο για το να απαιτήσουμε τη κατσίκα μας, φτάσαμε κοντά μέσα Μαρτίου και η κατσίκα αγνοείται. Οβερ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το Αpostol με τους συναδέλφους δεν έχουμε πρόβλημα,

Από την άλλη όμως το ΤΕΕ είναι γάγγραινα από την ίδρυση του μην περιμένετε συναίνεση μαζί του!

Υπάρχει μέγα θέμα και για τους αρχιτέκτονες και τοπογράφους υπάρχει οικοδομή σήμερα χωρίς πεδιλοδοκούς!!!

Θα έχουμε θέμα τις επόμενες ημέρες!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αααααχ αυτα τα δικαιωματα... απο το 2003 που ξεκινησα το ΤΕΙ ακομα τα κυνηγανε. Χαιρομαι που εφυγα απο αυτη τη χωρα, πραγματικα χαιρομαι. Το συγκεκριμενο θεμα ειναι μια ζωντανη αποδειξη για το λογο τον οποιο δεν μας υπολογιζουν σοβαρα περα απο το χωριουδακι μας που λεγεται Ελλαδιτσα. Κριμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειμαι 22 χρονια Πτυχιουχος και δεν βλεπω καμια εξελιξη στο θεμα των Ε.Δ. Περιμενω απο την νεα γενια καποια μεγαλυτερη αποφασιστικοτητα και τσαμπουκα στη διεκδικηση των δικαιωματων μας και οχι αντιπαραθεση με τους ΑΤΜ και τους Αρχιτεκτονες Μηχανκους που στην τελικη κι΄αυτοι το ψωμι τους προσπαθουν να βγαλουν μεσα σ' αυτη την καταραμενη χωρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Όποιος αρχιτέκτονας έχει σπουδάσει στην Ιταλία σίγουρα χρειάστηκε 1 έτος για να περάσει ΣΤΑΤΙΚΑ, με τεστ σε κτίρια (απλά) και χρήση ιδικού software. Δεν ξέρω εδώ στην Ελλάδα τι γίνεται. Έχετε Στατικά σαν μάθημα;

Link to comment
Share on other sites

Ε ntony99 όχι μωρέ δεν κάνουμε στατικά απλά μαντεύουμε τι σίδερα να βάλουμε με τη λεγόμενη οφθαλμοστατική μέθοδο.

Χωρίς πλάκα τώρα μόνο στο Τει 15 μαθήματα και πάνω. Κοντά στα 20-25 έκανα εγώ με τα εργαστήρια. Ένας χρόνος δεν είναι τίποτα εμείς κάνουμε στατικά απο το 1ο ως το τελευταίο εξάμηνο. Εννοείται χωρίς λογισμικό γιατί έτσι δεν μαθαίνεις. Όλα είναι στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

. Εννοείται χωρίς λογισμικό γιατί έτσι δεν μαθαίνεις. Όλα είναι στο χέρι.

 

ΧΑ ΧΑ!!! Αυτό από καθηγητή το άκουσες; Δηλαδή αν είχαμε και 1-2 προγράμματα θα μαθαίναμε λιγότερα?

Σώπα μωρέ συνάδελφε, τα τρώγανε μεταξύ τους... όλοι άχρηστοι και καθάρματα ήταν εκεί στο θέμα αυτό, ανίκανοι να αγοράσουν μία άδεια έστω για να βλέπει το τμήμα μια εισαγωγή δεδομένων, τί είναι κρίσιμο, τί ελέγχουμε κλπ... αυτά δηλαδή που την άλλη μέρα θα κάνουμε στη δουλειά μας... Εγώ με το που τελείωσα βρέθηκα μπροστά σε προγράμματα όπως FESPA και Ολοστατικά και δεν ήξερα τί κάνω και τί βλέπω... για να μη πώ για AutoCAD κλπ...

Ενα UNIX που είχαμε, UNIBLAK το λεγαμε γιατί ήταν ηλίθιο... και δεν είχαμε σχεδόν ποτέ χρόνο για μελέτη ή κάποιες δοκιμές....

 

 

Ειμαι 22 χρονια Πτυχιουχος και δεν βλεπω καμια εξελιξη στο θεμα των Ε.Δ. Περιμενω απο την νεα γενια καποια μεγαλυτερη αποφασιστικοτητα και τσαμπουκα στη διεκδικηση των δικαιωματων μας και οχι αντιπαραθεση με τους ΑΤΜ και τους Αρχιτεκτονες Μηχανκους που στην τελικη κι΄αυτοι το ψωμι τους προσπαθουν να βγαλουν μεσα σ' αυτη την καταραμενη χωρα.

 

Εγώ πιο νέος, 19 χρόνια... αλλά δεν περιμένω τίποτε από τους νεότερους γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να ζητάς από κάποιον εξαθλιωμένο που χτυπά 15 πόρτες για μισθό ελεημοσύνης να κοντραριστεί για θεωρητικά ζητήματα (τέτοιοι είναι οι νέοι πτυχιούχοι, άνεργοι). Το θέμα είναι ότι υπάρχει ο ΠΙΟ ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΣΤΗ ΧΩΡΑ (ΕΕΤΕΜ) που δεν αξιώθηκε ΠΟΤΕ να κάνει κάτι γιατί απλούστατα μεγάλο μέρος των μελών του δεν είναι ελεύθεροι επαγγελματίες αλλά χώθηκαν σε διάφορες "φωλιές" όπως τεχνικές υπηρεσίες δήμων, δημόσιο, εταιρίες κλπ... και δεν έχουν αντιμετωπίσει καταστάσεις όπως κάποιοι από εμάς που αγωνιζόμαστε καθημερινά μόνο με τις δικές μας πλάτες. Δυστυχώς βλέπω πολύ περισσότερο τους ΠΜ ή ΑΜ ως συναδέλφους παρά τους ΤΕ.

Για να μη πώ αυτό το άθλιο δελτίο της ΕΕΤΕΜ που βγαίνει μια στο τόσο, χωρίς καμία ύλη παρά μόνο κάτι κλάψες και αηδίες. Επίσης για ένα περίεργο λόγο η ύλη είναι μόνο για Μηχανολόγους, Ηλεκτρολόγους και σχεδόν κάθε φορά το πετάω όπως έρχεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.