Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκάλα και όριο οικοπέδου


panmyr

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι

 

Θα ήθελα να ρωτήσω για την ακόλουθη περίπτωση

 

Μου είπαν από την πολεοδομία, ότι η σκάλα από τον υπόγειο χώρο (γκρι χρώμα) προς τον ισόγειο, πρέπει να μετρήσει στην δόμηση και στην κάλυψη και ότι πρέπει να ισχύει και το όριο του Δ από το γειτονικό οικόπεδο( 3.75), αυτό ισχύει; H θέση της σκάλας επιρρεάζεται από το Δ;

 

Σημείωση, η κόκκινη σκάλα, οδηγεί στον όροφο και υπήρχε με αρ. αδείας του 1979

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά το ακούω.

Νομίζω πως μετράει δόμηση, όταν η σκάλα προς το υπόγειο, είναι στην ουσία ο μοναδικός τρόπος εισόδου στην οικοδομή.

Με ποια διάταξη σου λένε πως μετράει στην δόμηση?

Link to comment
Share on other sites

http://www.tee.gr/online/afieromata/2000/2122/index.shtml

Αρθρο 17 Κατασκευές στους ακάλυπτους χώρους

2. Στους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου επιτρέπονται και οι εξής κατασκευές:

δ) Σκάλες ή κεκλιμένα επίπεδα (ράμπες) καθόδου από τους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου προς τους υπόγειους χώρους

 

 

υπενθυμίζω πως ο ακάλυπτος χώρος δε μετρά ούτε στη δόμηση ούτε στην κάλυψη

----------

επίσης αυτό που αναφέρει ο Erling αναφέρεται εδώ

http://www.tee.gr/teeassoc/urban/teelar/law/lpn/egk11386.htm

Παρ.1Βι: Η είσοδος του κτιρίου όταν γίνεται στον υπόγειο όροφο προσμετράται στο σ.δ. γιατί είναι χώρος κύριας χρήσης.

 

υπάρχει και σχέδιο

-----------

πάντως δεν κατανοώ το σχέδιό σου

η γκρι σκάλα βλέπω να ανεβάζει από τη στάθμη του δρόμου σε πιο πάνω επίπεδο ±0.00

δε βλέπω να οδηγεί στο υπόγειο

θες να γίνεις πιο σαφής

post-990-131887230858_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο η myri, αυτό είχα στο μυαλό μου αλλά χωρίς να το θυμάμαι καλά.

Άρα η εξωτερική σκάλα προς το υπόγειο δεν μετράει ποτέ σε δόμηση κάλυψη.

Εκτός αν ο ελεγκτής έχει κάποια άλλη διάταξη.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, έχω κάνει λάθος

 

Δεν υπάρχει υπόγειο, ο χώρος του γκαραζ είναι ισόγειος

 

Η σκάλα είναι αυτή που οδηγεί από την μια στάθμη του ισογείου (-2.70) στην άλλη (+0.00), έτσι μου είπαν από την πολεοδομία να το δείξω

 

Απλως μετά μου είπαν ότι πρέπει να μετρήσει στην δόμηση και την κάλυψη, και επιπλέον να έχει την απαιτούμενη απόσταση Δ από το όριο του γειτονικού οικοπέδου (3.75μ).

 

Με την δόμηση δεν έχω πρόβλημα, το θέμα είναι με την απόσταση Δ, μπορώ να έρθω πιο κοντά στο όριο;

Link to comment
Share on other sites

 

Με την δόμηση δεν έχω πρόβλημα

 

Θα έχεις, όταν μια μέρα ο ιδιοκτήτης αναζητήσει το υπόλοιπο του της δόμησης και δεί ότι την έχεις χρησιμοποιήσει να δείξεις μια υπαίθρια σκάλα θα γίνει χαμός.

Link to comment
Share on other sites

Το οικόπεδο είναι 1 στρέμμα και η δόμηση στο 60% (παλαιός οικισμος του έχει μπει στο σχέδιο πόλης), η πραγματοποιούμενη δόμηση έιναι συνολικά 310 τ.μ. (από το παλαιό κτίσμα και από την προσθήκη) οπότε γι΄αυτό λέω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα μεγάλο . . .

Σχετικά με την απόσταση Δ από το όριο, για την θέση της σκάλας, τι γνώμη έχεις; Πρεπει να απέχει 3.75 από το όριο;

Link to comment
Share on other sites

Αρα προκειται για εξωτερικη σκαλα που συνδεει το ισογειο με τον πρωτο οροφο.. Αρα γιατι να μην μετραει???

Αν μετραει στη δομηση τοτε νομιζω οτι αντιμετωπιζεται με τον ιδιο τροπο οπως η οικοδομη.. Λογικο δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

αν μπορείς να δείξεις οτι η σκάλα είναι πάνω σην διαμόρφωση του οικοπέδου(+-1,5 απο το φυσικό έδαφος), τοτε ουτε στην κάλυψη, ουτε στην δόμηση και σίγουρα δεν χρειάζεται και Δ

Link to comment
Share on other sites

Σε εκτός σχεδίου γήπεδο μπορώ να έχω εξωτερική σκάλα (εκτός περιγράμματος) απο το ισόγειο στον Α όροφο που θα κατασκευαστεί σαν προσθήκη? Αν ναι (που νομίζω όχι) μετράει στη δόμηση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.