Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μικρότερο πραγματοποιούμενο Δ λόγω λάθους!


g_ap

Recommended Posts

1. Κάλεσα τοπογράφο να πασσαλώσει το οικόπεδο με βάση τις συντεταγμένες της μελέτης που είναι σωστή.

 

Μπορεί ο τοπογράφος να έχει κάνει λάθος την δουλειά του και η μελέτη να είναι σωστή αλλά από τη στιγμή που είσαι εσύ ο επιβλέπων και έχεις υπογράψει η ευθύνη είναι δικιά σου. Αν αυτός δεν θέλει να αναλάβει την ευθύνη της αποζημίωσης ο ιδιοκτήτης και η πολεοδομία δεν θα ενδιαφερθούν ποιος έκανε το λάθος αλλά ποιός είναι ο υπεύθυνος του έργου δηλαδή εσύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άρα έχεις κάποιο σοβαρότερο πρόβλημα απο την απόσταση Δ! Υπάρχει αλλοίωση των ορίων ιδιοκτησίας του οικοπέδου. Είναι κάπως πιό σοβαρό.

 

Ευτυχώς όμως μόνο ως προς το ένα όριο. Εμπλέκει δηλαδή μόνο έναν γείτονα. Και ακόμα πιο πολύ ευτυχώς που το γειτονικό οικόπεδο είναι παρατημένο, αδιαμόρφωτο και μάλιστα ανήκει σε συγγενή με λογική αντιμετώπιση των πραγμάτων.

Και νομίζω ότι η παραπάνω λύση με την μετακίνηση της περίφραξης στη σωστή θέση διορθώνει την κατάσταση, έτσι δεν είναι; Η περίφραξη λοιπόν θα είναι στα ορθά όρια του οικοπέδου και το κτίριο μετά τις εργασίες στην πολεοδομία θα έχει την νομιμότητα του.

 

Μπορεί ο τοπογράφος να έχει κάνει λάθος την δουλειά του και η μελέτη να είναι σωστή αλλά από τη στιγμή που είσαι εσύ ο επιβλέπων και έχεις υπογράψει η ευθύνη είναι δικιά σου. Αν αυτός δεν θέλει να αναλάβει την ευθύνη της αποζημίωσης ο ιδιοκτήτης και η πολεοδομία δεν θα ενδιαφερθούν ποιος έκανε το λάθος αλλά ποιός είναι ο υπεύθυνος του έργου δηλαδή εσύ.

Το κατανοώ αυτό και το δέχομαι γι' αυτό και έχω πει ότι έχω την τυπική ευθύνη. Αλλά ουσιαστικά δεν έχω κάνει κάτι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά ουσιαστικά δεν έχω κάνει κάτι λάθος.

 

Αφού όπως λες είχες δυσκολία στη χάραξη καλά έκανες και έφερες τοπογράφο για να γίνει σωστά η δουλειά σου και να μην έχεις προβλήματα. Δυστυχώς όμως το λάθος είναι του τοπογράφου αλλά νομικά αυτός δεν έχει την ευθύνη. Πρόσπάθησε να διορθώσεις ότι μπορείς και κυρίως την περίφραξη. Αν δε γίνει καταγγελία το μπαλκόνι διορθώνεται και αργότερα...

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό και εγώ δεν υπογράφω πλέον τοπογραφικά στις άδειες. Ευτυχώς δεν χρειάστηκε να την πατήσω εγώ για να μάθω. Την πάτησαν φίλοι μου και έμαθα εγώ....

Από αντίστοιχη περίπτωση, φίλος μου και συνάδελφος πλήρωσε από την τσέπη του το κόστος καθαίρεσης και κατασκευής θεμελίωσης!!!!!!

Ένας άλλος πλήρωσε τα μπετά ενός 3/όροφου!!!!!!!!

Για αυτό υπογράφω μόνο ότι μελετώ και επιβλέπω._

Link to comment
Share on other sites

και εμενα η δικιά μου πρόταση είναι να μην μπλέξεις με πολεοδομία αν δεν σου έχει γίνει καταγγελία.

Εφόσον οπως λές ο γείτονας είναι συγγενής και απο τα λεγομένα σου απο οτι κατάλαβα έχει ενημερωθεί για την κατάσταση δύο είναι οι λύσεις

 

α. Αγορά μια λωρίδας ετσι ώστε να έχεις το Δ και μετακίνηση του συνόρου σύμφωνα με αυτό.

β. Μεταφορά του συνόρου στην πραγματική του θεση και να δείξεις τον εξώστη μπαζωμενο (υποθέτω είναι σε υπερυψομένο ισόγειο και έχεις το περιθώριο του +1,5)

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό και εγώ δεν υπογράφω πλέον τοπογραφικά στις άδειες. Ευτυχώς δεν χρειάστηκε να την πατήσω εγώ για να μάθω. Την πάτησαν φίλοι μου και έμαθα εγώ....

Από αντίστοιχη περίπτωση, φίλος μου και συνάδελφος πλήρωσε από την τσέπη του το κόστος καθαίρεσης και κατασκευής θεμελίωσης!!!!!!

Ένας άλλος πλήρωσε τα μπετά ενός 3/όροφου!!!!!!!!

Για αυτό υπογράφω μόνο ότι μελετώ και επιβλέπω._

 

Κι εγώ γενικά την ίδια τακτική ακολουθώ, δεν ξέρω πως την πάτησα έτσι σε αυτή τη δουλειά. Από 'δω και πέρα όμως κομμένα αυτά! Ευτυχώς που την πάτησα εδώ για να μάθω... θα μπορούσε να είναι κάτι πολύ πιο δύσκολο!

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό γιατί την πάτησες. Διότι τις συντεταγμένες σου τις έδωσε η πολεοδομία και εσύ φώναξες έναν τοπογράφο για να κάνει την τοποθέτηση πιστεύοντας πως δεν θα έκανε λάθος... Ελα όμως που τελικά έκανε.

Βασικά και ο ίδιος να υπέγραφε πάλι θα έκανε το λάθος, αλλά τότε θα είχε και τις ευθύνες.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς όμως μόνο ως προς το ένα όριο. Εμπλέκει δηλαδή μόνο έναν γείτονα. Και ακόμα πιο πολύ ευτυχώς που το γειτονικό οικόπεδο είναι παρατημένο, αδιαμόρφωτο και μάλιστα ανήκει σε συγγενή με λογική αντιμετώπιση των πραγμάτων.

Και νομίζω ότι η παραπάνω λύση με την μετακίνηση της περίφραξης στη σωστή θέση διορθώνει την κατάσταση, έτσι δεν είναι; Η περίφραξη λοιπόν θα είναι στα ορθά όρια του οικοπέδου και το κτίριο μετά τις εργασίες στην πολεοδομία θα έχει την νομιμότητα του.

 

 

Μα αν το λαθος ειναι ως προς το ενα οριο σημαινει οτι η χαραξη ηταν κατα 1,5μ μεγαλυτερη ως προς τη μια τουλαχιστον διασταση.. Και επισης σημαινει οτι απο την πλευρα που το οριο εχει τοποθετηθει σωστα τοτε απο εκει η οικοδομη απεχει 1,5μ περσσοτερο απ'οτι φαινεται στα σχεδια της αδειας..

 

Αρα αυτο το λαθος θα μπορουσε να γινει αντιληπτο ακομα και με μεζουρα.. Καταλαβα κατι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Αλλά ουσιαστικά δεν έχω κάνει κάτι λάθος.

 

Συναδελφε, κατα την προσωπικη μου γνωμη, εχεις κανει ενα "κλασσικο" ελληνικο λαθος !

 

ΔΕΝ ελεγξες την ορθοτητα της χαραξης (μετρωντας) συμφωνα με την μελετη σου !

 

ΥΓ. Ετσι, οπως το βλεπω, η ευθυνη ειναι δικη σου, οπως και το κοστος. Δεν μπορεις να ζητησεις τα ρεστα απο τον τοπογραφο. Next time, ή θα μετρας ή δεν θα συνεργαστεις παλι με τον τοπογραφο (ο οποιος μπορει να ειναι και επιπολαιος - οπως το ψυχολογω).

Link to comment
Share on other sites

Μα αν το λαθος ειναι ως προς το ενα οριο σημαινει οτι η χαραξη ηταν κατα 1,5μ μεγαλυτερη ως προς τη μια τουλαχιστον διασταση.. Και επισης σημαινει οτι απο την πλευρα που το οριο εχει τοποθετηθει σωστα τοτε απο εκει η οικοδομη απεχει 1,5μ περσσοτερο απ'οτι φαινεται στα σχεδια της αδειας..

 

Αρα αυτο το λαθος θα μπορουσε να γινει αντιληπτο ακομα και με μεζουρα.. Καταλαβα κατι λαθος?

 

Ίσως στη βιασύνη μου πάνω δεν τα είπα πολύ σωστά. Λοιπόν:

Το κτίριο και η περίφραξη πασσαλώθηκαν και κατασκευάστηκαν σε σωστή σχέση μεταξύ τους. Αλλά αποδείχθηκε ότι ήταν σε λάθος σχέση σε σχέση με το ρυμοτομικό. Σαν να μετακινήθηκε "συρταρωτά" το οικόπεδο 1,5μ πίσω από εκεί που έπρεπε να είναι (και το κτίριο μαζί). Αυτό που θα κάνω για να το διορθώσω είναι να διορθώσω την μπροστά και πίσω περίφραξη για να είναι στη σωστή θέση ως προς το ρυμοτομικό σχέδιο (τα άλλα όρια δεν έχουν πρόβλημα) και μετά να νομιμοποιήσω την κατάσταση (θέση του κτιρίου στο οικόπεδο) στην πολεοδομία.

 

Συναδελφε, κατα την προσωπικη μου γνωμη, εχεις κανει ενα "κλασσικο" ελληνικο λαθος !

 

ΔΕΝ ελεγξες την ορθοτητα της χαραξης συμφωνα με την μελετη σου !

 

σε παραπάνω σχόλιο αναλύω για ποιους λόγους δεν ήταν δυνατό να το ελέγξω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.