Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσο μπορεί να είναι το πάχος του σοβά;


harristheo

Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά,

σε όρισμένα σημεία στην τοιχοποιία δημιουργούνται σε σχέση με τισ κολώνες που έχω κάποιεσ διαφορες με αποτέλεσμα να πρέπει να γεμίσει περισότερο το ένα μέροσ του τόιχο από το άλλο.

πόσο πολύ σωβά μπορούμε να τοποθετήσουμε χωρίσ να έχουμε κάποιο πρόβλημα?

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Εάν το πάχος είναι πολύ μεγάλο για να μπορέσει να αλφαδιαστεί σωστά πχ 3,4,5 cm εαν αγκυρώσεις πλέγμα πίσω απο το σοβά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Για ποιά στρώση μιλάς?

Link to comment
Share on other sites

Ένα πλέγμα καλά αγκυρωμένο στη τοιχοποιία θα ήταν αυτό που θα έκανα. ϊσως το έβρεχα για συντήρηση να αποφύγω ρηγματώσεις. Κανείς άλλος?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Panos, πλέγμα για πάχη μεγαλύτερα των 3 εκ. Έχω χρησιμοποιήσει νευρομετάλ σε πάρα πολλές ανάλογες περιπτώσεις και έχω μείνει ευχαριστημένος. Θα απέφευγα τα μπλέ πλέγματα διότι έχει γεμίσει ο τόπος substandard κινέζικα πλέγματα, που δεν προσφέρουν αυτό που υπόσχονται.

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση:

πως στερεοποιούμαι το νευρομετάλ στον τοιχό?το καρφώνουμε και ναι με τι?

 

ή απλά περνάμε το πρώτο χέρι του σωβά και τοποθετούμε το νευρομετάλ όσο έιναι νωπό για να περιμένουμε να στεγνώσει και να μπορέσουμε με ασφάλεια να περάσουμε και το 2ο ΄χερι?

 

εν όλίγης το πλέγμα μπαίνει μεταξύ του τοίχου και του 1ου χεριού ή μεταξύ των 2 στρώσεων σωβά?

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

To νευρομετάλ καρφώνεται με τον ζουμπά (ή robot το λένε άλλοι) και μαντρακά.

Να σου πω την αλήθεια νευρομετάλ πάνω σε λάσπη για την θρέψω ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει. Μόνο πάνω στο πεταχτό.

Αυτό που λέει ο agrafiot για υαλόπλεγμα εκτός προδιαγραφών το έχω ακούσει και εγώ και προσέχω ον προμηθευτή.

 

Υ.Γ. Άλλαξε ή καλουπατζή ή κτίστη, κάποιος από τους δύο δεν ξέρει από ζύγι ή ανοίξανε οι πεταλούδες του καλουπατζή

Link to comment
Share on other sites

Η εξωτερική θερμομόνωση δεν θα κάτσει και τόσο καλά αν δεν είναι σχετικά καλά ζυγισμένο το υπόβαθρο. Το δε κοστολόγιο είναι αρκετά μεγαλύτερο γιατί θα πρέπει να κάνει για όλη την όψη και όχι τοπικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.