Μετάβαση στο περιεχόμενο

...Η συνέχεια απο το θέμα "Βιβλία αρχιτεκτονικού σχεδιασμού"


jbosdas

Recommended Posts

η αρχιτεκτονική θα πρέπει πρώτιστα να εξυπηρετεί τις ανάγκες τού κυρ γιώργου καί τού κυρ μήτσου,

... με την προϋπόθεση να ξέρουν ακριβώς τι θέλουν και κυρίως να είναι σίγουροι ότι το θέλουν.

 

διάλογος που έχω κάνει εκατοντάδες φορές :

- θέλετε ανοιχτή ή κλειστή κουζίνα ?

- ανοιχτή.

- μαγειρεύετε?

- ννναι (διστακτικά)

- και πως θα αντιμετωπίσετε τις μυρωδιές στο καθιστικό ?

- ........

- να κάνουμε καλύτερα μια κλειστή κουζίνα/παρασκευαστήριο και μπροστά της ένα πάσο/μπαρ να χαρεί και σύζυγος?

-αχ, ναι !

Μια και μόνη πελάτισσα μου απάντησε : Α! αυτήν την κουζίνα θα την έχω για μόστρα όπως στην εκπομπή της ΕΤ3 (?), η πεθερά μου θα μαγειρεύει στο υπόγειο !!!!

 

εδώ είναι και η δυσκολία, να τους βοηθήσεις να ξεχωρίσουν τι χρειάζονται, από αυτό που η τηλεόραση και τα περιοδικά τους λένε ότι δήθεν χρειάζονται. Καλή αρχιτεκτονική λύση είναι αυτή που σου προσφέρει έναν χώρο οικείο την πρώτη φορά που τον επισκέπτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θεωρητικά διαφωνώ μαζί σου elpinor γιατί μία από τις δουλειές σου, αυτή είναι. Να κατανοήσεις τον πελάτη σου όχι μόνο στο κοινωνικό του υπόβαθρο, αλλά και στο αισθητικό, το πρακτικό κλπ, απομυζώντας πληροφορίες και συγκροτώντας τις σε ένα ενιάιο πλαίσιο που σκοπό έχει να ικανοποιήσει ΑΥΤΟΥΣ και μόνο. Δεν νομίζω οτι θα σου έρθει ο παππούς από τα τρικαλα και θα του βάλεις μαύρα λακαριστά πορτάκια και ιταλικό καναπε και θα κάνεις και μία ογκομετρια α-λα Gherry. Για το εάν αξίζει οικονομικά να πάρεις αυτήν την δουλειά είναι άλλο. Αν δεν έχω δουλειά και παρπρίζ θα καθαρίσω.

Link to comment
Share on other sites

που διαφωνείς δεν κατάλαβα :smile:

οσο για τα

μαύρα λακαριστά πορτάκια και ιταλικό καναπε
αυτά δεν ήταν και δεν θα γίνουν ποτέ δική μου δουλειά. Είναι δουλειά διακοσμητή.
Link to comment
Share on other sites

Αφού το θέμα αφέθηκε ελεύθερο (και χαίρομαι πολύ γι' αυτο) θα πω και κάτι ακόμη.

Μέσα στο πανέπιστημιο οι καθηγητές μας "φουσκωσαν" τα μυαλά με 1000 θεωρίες περί αρχιτεκτονικής, κουλτούρας, τέχνης κλπ.

Ένας καθηγητης μου έλεγε πως ποτέ ένας αρχιτέκτονας δεν βλέπει τα αντικείμενα από την οπτική γωνία που τα βλέπυν οι κοινοί θνητοι!! Ακουγεται περιεργο ακουγεται "ψωνιστικο" και οτι αλλο θέλετε αλλά.. Βγήκαμε γεμάτοι ονειρα και τελικά καταλήξαμε να μην μπορούμε να αναλαβουμε ούτε μια απλή αρχιτεκτονική μελέτη γιατί οι υπόλοιποι μηχανικοί αποφάσισαν πως ειναι το ίδιο ικανοί να τη φέρουν εις πέρας.

Είναι κρίμα γιατι 100 χρόνια μετά ακομη τον παρθενώνα θα προβάλλουμε. (προς Θεου δεν μειώνω την αξία του σε καμία περιπτωση)

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκαναν και μας "φούσκωσαν" τα μυαλά σε πρώτη φάση.

Αυτό που δεν έκαναν ήταν να προχωρήσουν και στην δεύτερη φάση. Την προσαρμογή στην καθημερινότητα, στο πως γίνεται η δημιουργία επάγγελμα, χωρίς υποτιμητικούς συμβιβασμούς και με ισορροπία.

Link to comment
Share on other sites

@elpinor

... με την προϋπόθεση να ξέρουν ακριβώς τι θέλουν και κυρίως να είναι σίγουροι ότι το θέλουν.

εδώ διαφωνώ. Κατα τ'αλλα...

Παράθεση: μαύρα λακαριστά πορτάκια και ιταλικό καναπε

αυτά δεν ήταν και δεν θα γίνουν ποτέ δική μου δουλειά. Είναι δουλειά διακοσμητή.

...μαζί σου!:D

 

κανας συντονιστης ρε παιδιά:rolleyes: να μας βαλει λιγο χερι.... το διαλυσαμε!

τουλαχιστον να του αλλάξουμε το θέμα

και μιας που μειναμε οι τρεις μας δεν πάμε να πιούμε για να ξεχασουμε...?:D

Link to comment
Share on other sites

κακώς διαφωνείς, εδώ μπαίνει ο παράγοντας ψυχανάλυση που έλεγα παραπάνω, του βγάζεις αυτό που πραγματικά θέλει και όχι αυτό που νομίζει ότι θέλει.

 

καλά κάτσε να δουν αύριο το πρωί τι κάναμε και οι κάρτες θα πέσουν βροχή :grin:

Link to comment
Share on other sites

καλά κάτσε να δουν αύριο το πρωί τι κάναμε και οι κάρτες θα πέσουν βροχή :grin:

και εχω μία...:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

...Αααα εδώ είμαστε!

λοιπόν τι νέα?

 

αφου κανεις παρεα με την γαλαρια... :D

 

χωρις πλακα παιδια. ΤΕΛΟΣ δεν απανταω αλλο:mrgreen:

σεβας στον χωρο που μας δινουν. παμε σε αλλο post

http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=131716#post131716

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.