Μετάβαση στο περιεχόμενο

...Η συνέχεια απο το θέμα "Βιβλία αρχιτεκτονικού σχεδιασμού"


jbosdas

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν υπάρχει "δύστροπος" πελάτης.

 

υπάρχει πελάτης :

1. που δεν ξέρει τι θέλει.

2. που θέλει παραπάνω από αυτά που μπορεί.

3. που θέλει παραπάνω από αυτά που επιτρέπει το οικόπεδο του.

4. που δεν μπορεί να διαβάσει μια κάτοψη.

 

τα 1,2,3 λύνονται με κουβέντα (και ολίγη ψυχανάλυση)

για το 4, έχω το μαγικό εργαλείο.

Του δίνω ένα μικρο exe φτιαγμένο από το VBE και τον αφήνω να εξερευνήσει το καινούργιο του σπίτι με την ησυχία του.

 

Δεν είναι διαφορετική η Αρχιτεκτονική για φτωχούς ή πλούσιους. Ίσα-ίσα που η πρόκληση μιας καλής αρχιτεκτονικής λύσης με τον ελάχιστο προϋπολογισμό, είναι πάντα καλοδεχούμενη για κάθε δημιουργό.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει "δύστροπος" πελάτης.

τι λες-διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ,και σου εύχομαι να μην διαπιστώσεις εν τοις πράγμασι την 11η

Εντολη που λέει "ου μπλέξεις".

Ασχετο:συγχαρητήρια για το Elpinor ,τον αναφέρει ο Ομηρος-δείχνει καλιεργημένο και φιλοσοφημένο ατομο-το χρησιμοποιω και εγω καμιά φορα σαν ψευδώνυμο-οπως επίσης και το σύμβολο του γιν και του γιαν που χρησιμοποιεις

Link to comment
Share on other sites

μήπως ως "δύστροπο" χαρακτηρίζεις τον πελάτη που δε σε εμπιστεύεται;;;;;

 

πχ ψάχνεται μήπως του τη φέρεις και έχει το σύνδρομο της καταδίωξης

 

ναι, αυτός καλό είναι να φευγει σουμπιτος

 

και ίσως να πρέπει να φεύγει, με πιο ευγενικό τρόπο, και αυτός που θέλει μέσα από τη διαδικασία να κάνει "ψυχοθεραπεία"

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχουμε φύγει εντελώς εκτός topic αλλά θα ήθελα να μου απαντήσει καποιος και θα προτιμούσα εκείνοι που το ισχυρίστηκαν : Ποιος διόρισε τους πολιτικούς ως μηχνικούς των φτωχών και τους αρχιτέκτονες των πλουσίων??

Τα λίγα χρήματα και η απλότητα δεν ισοδυναμεί με κακογουστιά. Αντίθετα πολλές φορές εκείνοι που προσπαθούν να εντυπωσιάσουν καταλήγουν να προσβάλλουν το οπτικό μας πεδίο...

Link to comment
Share on other sites

myri οι δύστροποι πελάτες μπορεί να είναι αυτοι που σωστά αναφέρεις,και ητοι:

1.

ψάχνεται μήπως του τη φέρεις και έχει το σύνδρομο της καταδίωξης
2.
αυτός που θέλει μέσα από τη διαδικασία να κάνει "ψυχοθεραπεία"

και ένα σωρό άλλοι τρελοί-η τρέλλα υπάρχει σε πολλές εκδοχές.

και τουλάχιστον όσοι έχουμε επιλέξει το ελεύθερο επάγγελμα ,ενας απο τους

λόγους ,ειναι και η δυνατότητα της επιλογής -δεν είμαστε υποχρεωμένοι μετά απο μια συνεργασία να χρειαστούμε εμείς ψυχιατρείο

 

Χριστίνα

Τα λίγα χρήματα και η απλότητα δεν ισοδυναμεί με κακογουστιά. Αντίθετα πολλές φορές εκείνοι που προσπαθούν να εντυπωσιάσουν καταλήγουν να προσβάλλουν το οπτικό μας πεδίο...
.προσυπογράφω χωρίς επιφυλάξεις
Link to comment
Share on other sites

Άλλο "δύσπιστος", αλλο "δύστροπος". Τον πρώτο δεν τον αναλαμβάνω καν, τον δεύτερο απλά τον "προσέχω" λίγο παραπάνω.

 

@ parist43 και έμπλεξα και ξέμπλεξα πολλές φορές, όλα αυτά τα χρόνια.

 

Υ.Γ.είμαστε όντως τελείως off topic :)

Link to comment
Share on other sites

Από πότε ρε παιδιά η αισθητική και η λειτουργικότητα είναι συνυφασμένες με το χρήμα?

Τα δεδομένα αυτά στον κτιριακό τομέα, τα έχουν αναλάβει επαγγελματίες οι οποίοι ονομάζονται αρχιτέκτονες -άλλοι το έχουν καταφέρει άλλοι ...καλύτερα να τους πάρουν το δίπλωμα.

Και για ανάψουν τα αίματα... :twisted:

Που μαθητεύσατε και αποκτήσατε την ΓΝΩΣΗ για την ιστορία της αρχιτεκτονικής, της τέχνης, την οπτική αντίληψη, για τις θεωρίες της αισθητικής, ή της ψυχολογίας του χώρου, του φωτισμού, των αντιθέσεων ....? ΠΟΥ? στην τουαλέτα ρίχνοντας ματιές στο DECO house? ή ο άρχοντας των δαχτυλιδιών σας έδωσε την ιδέα οτι ειναι ωραία τα σπίτια των ΧΟΜΠΙΤ? "ΑΑΑ! τι ωραίο που ειναι!!" χωρίς να μπορεί να περιγράψει κανείς σας ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΩΡΑΙΟ.... πως ορίζεται! και σύμφωνα με ποια θεωρία! και να εχετε εξελιχθεί ΤΟΟΟΣΟ πολύ την τελευταία διετία ωστε να αποκτήσετε και το δικό σας ΥΦΟΣ!!!! ΕΛΕΟΣ! ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ!!!!

Και γω θα βρώ νέες τεχνικές θεμελίωσης ή αγκύρωσης και μετά από καναδύο χρονακια που θα εχω ρίξει και 6-7 πλακες, θα αρχίσω να σκεφτομαι να αποκτήσω και δικό μου ύφος.

Γιατί εγώ ήμουν ο μ**$%*ας που καθόμουν μερόνυχτα για να εντρυφήσω στις διαφορές του καρτεσιανού ρασιοναλισμού και του γερμανικού ιδεαλισμού?? Ή του Destijl με το Βauhaus? ....και όλα αυτά μετά να τα περάσω με την δική μου οπτική πλευρά αλλά και ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΗ στο σχεδιασμό ενός γα**^%$*νου χώρου που θα ικανοποιεί και τόσους άλλους παράγοντες και κριτήρια σχεδιασμού (οπως πχ στατικά/ΗΜ)?

Πως λοιπόν έρχεσαι παιδί μου και μου λες οτι κάνεις αρχιτεκτονικά? τα αρχιτεκτονικά της πολεοδομίας ΔΕΝ είναι αρχιτεκτονικά. Της πλάκας είναι. Αιτιολογική έκθεση για ΕΠΑΕ...:D στο κυλικείο της σχολής σου να την έδινες θα σε στέλνανε σπίτι σου.

 

αλλά ΟΟΟΛΑ αυτά είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ πως θα τα θεωρήσετε ανούσια. Εκει λοιπόν είναι το πρόβλημα, το οτι αν τα αφαιρέσουμε όλα αυτά τα στοιχεία ΤΟΤΕ είναι που καταλήγουμε στο ΑΝΟΥΣΙΟ.

 

Αφού εσείς οι ίδιοι δεν καταλαβαίνετε την έννοια της ουσίας, της τέχνης, της αρχιτεκτονικής, της γλυπτικής, ΠΩΣ, πες μου ΠΩΣ θα την αντιληφθεί ο κυρ γιώργος ο βιοπαλαιστής? και βεβαια δεν θα του τα πω όλα αυτά, αλλα βαση αυτών των ιδανικών και προτύπων θα σχεδιάζω. Δεν φαντάζομαι να κάθεσαι και να του εξηγείς τι γιατί πρέπει να ποτίζει την πλάκα...

 

Άντε να βλέπω διαδρόμους 15μ μήκος, με 1,20πλάτος κ 2,7ύψος -επειδή έτσι το λέει κάποια νομοθεσία- και να ακούω μετά.... ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΜΆΡΕΣΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ...

 

sorry παιδιά, δεν ξαναενοχλώ! :-x

 

και για να το κλεισω όπως αρχισε με ενα γρηγορο search...

http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=330231&prid=18656&deid=0

http://www.mgiurdas.gr/book-78.aspx

http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=76955

 

Link to comment
Share on other sites

Αφού εσείς οι ίδιοι δεν καταλαβαίνετε την έννοια της ουσίας, της τέχνης, της αρχιτεκτονικής, της γλυπτικής, ΠΩΣ, πες μου ΠΩΣ θα την αντιληφθεί ο κυρ γιώργος ο βιοπαλαιστής? και βεβαια δεν θα του τα πω όλα αυτά, αλλα βαση αυτών των ιδανικών και προτύπων θα σχεδιάζω

καταρχας δηλώνω ασχετος με την αρχιτεκτονική,όμως διαφωνώ με τα ανωτέρω πλήρως-η αρχιτεκτονική θα πρέπει πρώτιστα να εξυπηρετεί τις ανάγκες τού κυρ γιώργου καί τού κυρ μήτσου,αλοιώς δεν είναι αρχιτεκτονική αλλά γλυπτική η οτιδήποτε άλλο.

και ο ρόλος του αρχιτέκτονα είναι να εξυπηρετήση τις ανάγκες αυτές αφαιρώντας βέβαια όλες τις "διαθέσεις" του κυρ γιωργου κλπ για κακογουστιά.

Link to comment
Share on other sites

μα τι συζητάμε τώρα ;;;; τα αυτονόητα;;;;

 

εμείς οφείλουμε να του προσφέρουμε αυτό που ανταπορίνεται στις ανάγκες του (σημερινές και μελλοτικές)

αυτές που γνωρίζει και αυτές που αγνοεί

...

η αρχιτεκτονική είναι κατά βάση ανθρωποκεντρική, δεν γίνεται να αγνοήσουμε τον άνθρωπο

 

Συμφωνούμε!

Είπα κατι άλλο? απλώς ολα εχουν κάποιο νόημα. πχ η παραδοσιακή, η εφήμερη αρχιτεκτονική

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.