Μετάβαση στο περιεχόμενο

...Η συνέχεια απο το θέμα "Βιβλία αρχιτεκτονικού σχεδιασμού"


jbosdas

Recommended Posts

Κοίταξε, από την στιγμή που είσαι πολιτικός μηχανικός καλό θα είναι να ασχοληθείς με την ειδικότητα σου, η οποία και είναι μια σημαντικότατη επιστήμη και έχει έναν τεράστιο πλούτο εφαρμογών. Εφόσον δεν γνωρίζεις -και κακό δεν είναι...- από αρχιτεκτονική (όχι πως αρχιτεκτονική περιορίζεται μόνο στην σωστή χωροθέτηση των χρήσεων ενός κτιρίου ή την ορθή διάταξη παραθύρων σε έναν κάναβο) καλό θα είναι να αγαπήσεις αυτό που σπούδασες, να το αναπτύξεις και να αφιερωθείς πάνω σε αυτό. Τι δουλειά έχω εγώ ως αρχιτέκτονας να βγάζω τοπογραφικά, να βγάζω στατικά, να ελέγχω εάν ο υδραυλικός σύνδεσε σωστά τα ρακοράκια του, να κάνω και γω δεν ξέρω τι...να τρέχω στην πολεοδομία :D. Μην επιστρέψουμε στις αρχαίες ειδικότητες αρχιτέκτονας, γλύπτης, μηχανικός, μουσικός, αστροφυσικός, και ιστορικός ταυτόχρονα. Αυτό προϋποθέτει τεράστια επίπεδα γνώσεων - για μην υποφέρουμε από ημιμάθεια βέβαια, αλλά το βασικότερο προϋποθέτει ...ταλέντο.

Στρέφοντας τα βλέμματα μας -όλοι μας- σε αυτό που έχουμε ειδικευτεί θα δούμε πόση ευτυχία θα πάρουμε αλλά και πόσο καλά μπορούμε να παραδίδουμε την σκυτάλη ο ένας στον άλλον.

 

Έτσι, γιατί και η σάτιρα πρέπει να δικαιολογείται

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την αποψή μου για την σχέση αρχιτέκτονα και μηχανικού την έχω θέση στο αντίστοιχο θέμα του forum!

Από αρχιτεκτονικό σχεδιασμό δεν είμαι άσχετη, θα έλεγα άπειρη και θα ήθελα να εξελλίξω κάποια πράγματα μιας και είμαι στην αρχή της επαγγελματικής μου σταδιοδρομίας.

Υπάρχουνε μελέτες που τις θεωρώ απαγορευτικές για έναν μηχανικό και μελέτες που μπορεί να τις αντιμετωπίσει άνετα και ένας μηχανικός που ασχολείται με οικοδομικές άδειες και δεν απαιτούν κανένα ιδιαίτερο ταλέντο.

 

Επίσης, δεν είμαι ιστορικός, ούτε αστροφυσικός, είμαι Πολιτικός Μηχανικός, έχω κάθε δικαίωμα να υπογράφω αρχιτεκτονικά, ότι σχεδιάζω περνάει από έλεγχο του ΓΟΚ καθώς και αρχιτεκτονικό έλεγχο (ΕΠΑΕ) από συναδέλφους σου και η μόρφωση και παιδεία μου, μου επιτρέπει να διακρίνω μέχρι που είναι τα όριά μου.

Link to comment
Share on other sites

Ασχέτως τί επιτρέπει η ελληνική νομοθεσία μπορείς φίλτατη Βασιλική να μου υποστηρίξεις τις ''γνώσεις'' σου βάσει της ακαδημαϊκής σου μόρφωσης?

 

Πόσα μαθήματα σχετικά έχεις κάνει στη σχολή σου? Τίτλο θα ήθελα, σε παρακαλώ, και εξάμηνο...

Link to comment
Share on other sites

ελάτε παιδια, αφηστε το ... μη το κανουμε τελείως off topic. SSSK δεν προκειται να βγαλουμε ακρη.... και βγαινει κ συνέχεια ψηλά στην λίστα.....

Link to comment
Share on other sites

Για αρχειακούς λόγους ρωτάω. Πραγματικά θέλω να μάθω πως οι λοιποί επαγγελματίες του χώρου υποστηρίζουν την απόκτηση γνώσεων Αρχιτεκτονικής. Αν είναι ακαδημαϊκές, εμπειρικές ή άλλο.

 

''Πείραξα'' το προηγούμενό μου μήνυμα για να μη δίνει λάθος εντυπώσεις. Δεν κρίνω κανέναν...

 

Και επειδή το ζητούμενο είναι ο ''αρχιτεκτονικός σχεδιασμός'' προτείνω και΄το περιοδικό που είναι...όνομα και πράμα: Architectural Design

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηταν προθεσή μου να εκνευρίσω ούτε να δυσαρεστήσω κανέναν από τους Αρχιτέκτονες μέλοι του Forum. Κάθε άλλο την βοήθειά σας ζήτησα ως ειδικοί. Αν οι βοήθεια σας είναι να με ρωτάτε τι μαθήματα έκανα στο Πανεπιστήμιο ή να μου απαγορεύσεται ηθικά να βγάζω άδειες, λυπάμαι. Mηχανικοί και Aρχιτέκτονες συναντιόμασταν καθημερινά στη σχολή ως φοιτητές και πλέον καθημερινά στην πολεοδομία, δεν θα κάνουμε τις συστάσεις σε αυτό το forum.

Και τέλοσπάντων θεωρώ υποχρέωση μου να γνωρίζω σύνθεση κτιρίων μέχρι το σημείο που μπορώ και αντιλαμβάνομαι κάποια πράγματα (και όχι μέχρι το σημείο που περνάει στην πολεοδομία). Είναι δικαιωμά μου!!

 

Αν έρθει ένας πελάτης να του σχεδιάσετε ένα σπίτι 70τ.μ μονοκατοικία με πλάκα από πάνω (τα σίδερα να εξέχουν) για όταν μεγαλώσουν τα παιδιά του να κτίσουν και να τον προσέχουν, με τον ελάχιστο προυπολογισμό γιατι ο μισθός του δεν του επιτρέπει πολλά πολλά και χωρίς ιδιαίτερες αρχιτεκτονικές γραμμές γιατί δεν τα πολυκαταλαβαίνει αυτά και τον μπερδεύουν, θα τον αναλάβετε;;

Link to comment
Share on other sites

Αν έρθει ένας πελάτης να του σχεδιάσετε ένα σπίτι 70τ.μ μονοκατοικία με πλάκα από πάνω (τα σίδερα να εξέχουν) για όταν μεγαλώσουν τα παιδιά του να κτίσουν και να τον προσέχουν, με τον ελάχιστο προυπολογισμό γιατι ο μισθός του δεν του επιτρέπει πολλά πολλά και χωρίς ιδιαίτερες αρχιτεκτονικές γραμμές γιατί δεν τα πολυκαταλαβαίνει αυτά και τον μπερδεύουν, θα τον αναλάβετε;;

μα τι συζητάμε τώρα ;;;; τα αυτονόητα;;;;

 

είναι δυνατόν ο αρχιτέκτονας ή ο οποιοσδήποτε μηχανικός ή ο οποιοσδήποτε επιστήμονας να κάνει τέτοιου είδους διακρίσεις;;;;

 

δεν μας ενδιαφέρει αν ο άνθρωπος που απευθύνεται σε εμάς είναι "πλούσιος" ή "φτωχός",

μορφωμένος ή όχι, αν είναι δύστροπος ή ευχάριστος κλπ

εμείς οφείλουμε να του προσφέρουμε αυτό που ανταπορίνεται στις ανάγκες του (σημερινές και μελλοτικές)

αυτές που γνωρίζει και αυτές που αγνοεί

και δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να τον κρινουμε με τον τρόπο που περιγράφεις!!!!!!!!!

 

η αρχιτεκτονική είναι κατά βάση ανθρωποκεντρική, δεν γίνεται να αγνοήσουμε τον άνθρωπο

Link to comment
Share on other sites

μα τι συζητάμε τώρα ;;;; τα αυτονόητα;;;;

Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι αυτονόητα... Μήπως έγιναν αυτονόητα τους τελευταίους μήνες λόγω κρίσης;

 

είναι δυνατόν ο αρχιτέκτονας ή ο οποιοσδήποτε μηχανικός ή ο οποιοσδήποτε επιστήμονας να κάνει τέτοιου είδους διακρίσεις;;;;

Ασφαλώς...και γίνονται καθημερινά...ή έστω μέχρι λίγους μήνες πριν όπως είπα...

 

δεν μας ενδιαφέρει αν ο άνθρωπος που απευθύνεται σε εμάς είναι "πλούσιος" ή "φτωχός", μορφωμένος ή όχι, αν είναι δύστροπος ή ευχάριστος κλπ

εμείς οφείλουμε να του προσφέρουμε αυτό που ανταπορίνεται στις ανάγκες του (σημερινές και μελλοτικές) αυτές που γνωρίζει και αυτές που αγνοεί

και δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να τον κρινουμε με τον τρόπο που περιγράφεις!!!!!!!!!

Μα δεν τον κρίνεις, τη δουλειά σου προσέχεις και επιλέγεις αν θα βάλεις το χρόνο σου και το όνομά σου σε μια τέτοια παλιοδουλειά... Ο πελάτης ούτε υποχρεούται να έχει αισθητική επιπέδου ούτε να τον ενδιαφέρει...

 

η αρχιτεκτονική είναι κατά βάση ανθρωποκεντρική, δεν γίνεται να αγνοήσουμε τον άνθρωπο

 

Σαφώς, αλλά το ίδιο και η ιατρική... Μόνο που ο γιατρός θεωρούμε ότι ξέρει κάτι παραπάνω και μπορεί να μας κατευθύνει προς το σωστό, να μας απαγορέψει κάτι κλπ.... Ως αρχιτέκτονας δεν νιώθεις ότι στο αντικείμενό σου πρέπει να έχεις παρόμοια δυνατότητα;

Ή για να το θέσω διαφορετικά, ο πελάτης που μπαίνει στο γραφείο σου δεν θα πρέπει να έχει εμπιστοσύνη ότι του προτείνεις κάτι καλύτερο από αυτό που τουλάχιστον αυτός μπορούσε να σκεφτεί; Γιατί να μη κρίνεις ή έστω να απορρίψεις τη βλακεία κάποιου; Μόνο για να μη χάσεις τη δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

δε σχολιάζω τα υπόλοιπα αν θες τα καταλαβαίνεις ή προσπαθείς να τα καταλάβεις

Σαφώς, αλλά το ίδιο και η ιατρική... Μόνο που ο γιατρός θεωρούμε ότι ξέρει κάτι παραπάνω και μπορεί να μας κατευθύνει προς το σωστό, να μας απαγορέψει κάτι κλπ.... Ως αρχιτέκτονας δεν νιώθεις ότι στο αντικείμενό σου πρέπει να έχεις παρόμοια δυνατότητα;

Ή για να το θέσω διαφορετικά, ο πελάτης που μπαίνει στο γραφείο σου δεν θα πρέπει να έχει εμπιστοσύνη ότι του προτείνεις κάτι καλύτερο από αυτό που τουλάχιστον αυτός μπορούσε να σκεφτεί; Γιατί να μη κρίνεις ή έστω να απορρίψεις τη βλακεία κάποιου; Μόνο για να μη χάσεις τη δουλειά...

 

ο πελάτης που πλησιάζει τον οποιονδήποτε αρχιτέκτονα ή μηχανικό του έχει εμπιστοσύνη

ο μόνος λόγος να τον διώξεις είναι να μη σου έχει εμπιστοσύνη και να ψάχνεται γενικότερα (μια άλλη ιστορία)

 

από εκέι και πέρα σημαντικό κομμάτι της δουλειάς μου είναι και να τον εκπαιδευσω

δεν είναι υποχρεωμένος να γνωρίζει από αρχιτεκτονική

διαφορετικά θα νόμιζε και αυτός πως μπορεί να το κάνει μόνος του

 

ποιός σου είπε πως η σωστή αρχιτεκτονική είναι ακριβή;;;;

θέλω να πω γιατί μια σωστά σχεδιασμένη κατοικία είναι πιο ακριβή από τη μη-σχεδιασμένη;;;

ίσα ίσα που όταν υπάρχει σχεδιασμός δεν έχουμε ράβε-ξήλωνε

--------

να σου φέρω το παράδειγμα με τα στατικά

αν ο πελάτης έχει άποψη γι' αυτά τον διώχνεις;;;

δεν του εξηγείς 5πράγματα

--------

και δεν ξέρω και κανέναν που να μην ελπίζει πως το σπίτι του θα είναι "καλό"

Link to comment
Share on other sites

αν είναι δύστροπος ή ευχάριστος κλπ

αν μου επιτέπετε μια ΣΥΜΒΟΥΛΗ:

τους δύστροπους πετάτε τους έξω με κλωτσιές

η στείλτε τους σε ανταγωνιστές :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.